Budowa i funkcje układu nerwowego

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Układ nerwowy człowieka dzielimy na układ ośrodkowy i obwodowy. Podstawowym elementem budowy układu nerwowego jest komórka nerwowa (neuron), złożona z ciała komórkowego i wypustek. Neurony przewodzą informacje w postaci sygnału elektrycznego.

Nerwy są wiązkami włókien nerwowych - aksonów. Ich długość osiąga czasem nawet 1 metr. Impuls elektryczny może rozchodzić się w niektórych neurytach z prędkością 400 km/h.

Obwodowy układ nerwowy składa się z nerwów i nielicznych zwojów nerwowych. Nerwy można ogólnie podzielić na czuciowe (przenoszące impulsy do mózgu), ruchowe (przekazujące informacje z mózgu do narządów i tkanek) oraz mieszane. 

Ośrodkowy układ nerwowy zbudowany jest z mózgowia, móżdżku, rdzenia przedłużonego i rdzenia kręgowego. Jego poszczególne struktury odpowiedzialne są za różne funkcje.

Mózgowie jest centralną częścią ośrodkowego układu nerwowego i odpowiada za sterowanie organizmem, w tym za prawidłową akcję serca, równowagę wodno-elektrolitową, temperaturę ciała. Od mózgu odchodzi 12 par nerwów czaszkowych, które odpowiadają m. in. za węch, wydzielanie łez, ruchy oczu, mimikę twarzy, wzrok, żucie. Co ciekawe mózg pracuje najintensywniej w czasie snu. Na filmie znajdziecie bardzo dokładny opis układu nerwowego wraz z pełnionymi przez poszczególne jego elementy funkcjami. 

Więcej informacji: Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy człowieka - zasady działania

Choroby układu nerwowego

Pierwotne – niebędące powikłaniami innych schorzeń:

Wtórne – będące powikłaniami innych schorzeń bądź efektem ich rozwoju i zajmowania kolejnych układów organizmu:

  • zespół Guillaina-Barrego – częsta konsekwencja zapalenia wątroby typu B,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • mocznica.

Polecamy: Choroby układu nerwowego

Zobacz film: Synapsa. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 06.06.2018,
Opublikowano: 23.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej