Bruksizm to problem nie tylko stomatologiczny. Kiedy pomoc psychologa jest niezbędna?

Fot.: Alistair Berg / Getty Images

Bruksizm jest zaburzeniem objawiającym się niekontrolowanym napięciem mięśni żucia i zaciskaniem zębów. W zależności od dziedziny, która zajmuje się tą przypadłością, podlega ono innym klasyfikacjom. Bruksizm nie jest tylko problemem stomatologicznym, ale także psychologicznym. Jak radzić sobie z tym problemem podpowiada Monika Oleksiewicz, psycholog w Centrum Medycznym Damiana.

Co jest powodem występowania bruksizmu?

Za przyczynę bruksizmu uznaje się przede wszystkim stres i lęk. Obydwa te czynniki łączą się z mobilizacją organizmu, w trakcie której ciało gromadzi energię, by poradzić sobie z zagrożeniem lub podołać wyzwaniu. Podłoże tych reakcji tkwi w ewolucji naszego gatunku. Niegdyś reakcje na wyzwanie lub zagrożenie powiązane były z instynktami przeżycia (np. zdobywaniem pożywienia, bezpieczeństwem, rozmnażaniem). Obecnie jednak odczuwamy coraz więcej stresu czy lęku (nie tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia), a nie rozwijamy równolegle strategii radzenia sobie z wywołanym tymi reakcjami napięciem. W związku z tym coraz częściej cierpimy na powiązane ze stresem dolegliwości. Fakt, że populacja osób dotkniętych bruksizmem niezmiennie się poszerza sprawia, że zyskuje on status choroby cywilizacyjnej związanej ze stylem życia. Codzienny stres w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak: uwarunkowania genetyczne, inne choroby, urazy, palenie papierosów, spożycie kofeiny, zaniedbanie higieny snu oraz przyjmowane leki mogą doprowadzić do rozwoju bruksizmu.

Kogo najczęściej dotyka?

Źródła naukowe szacują, że problem ten dotyka ok. 6-20% populacji (bez względu na wiek). Obecnie jednak, coraz więcej młodych osób cierpi z powodu bruksizmu. Zaburzenie to dotyczy również dzieci nieposiadających jeszcze stałego uzębienia. Nie ma różnic między mężczyznami a kobietami w występowaniu tego zaburzenia. Niestety, przedłużający się bruksizm prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a niewiele osób uświadamia sobie obecność tego problemu i możliwe następstwa.

Czy bruksizm ma wpływ na zdrowie? Jakie są konsekwencje?

Konsekwencje niekontrolowanego zgrzytania/zaciskania zębów mogą być bardzo dotkliwe dla zdrowia. Wiąże się to głównie z bólem mięśni szczęki, gardła, twarzy, szyi, ramion, pleców. Ponadto dochodzi do szybkiego starcia zębów i dalszych konsekwencji nie tylko estetycznych ale również dla zdrowia jamy ustnej. Może też prowadzić do powstania szumów usznych i bólu głowy.

Występowanie objawów bruksizmu nocnego jest obciążające dla organizmu, stąd też może występować nadmierna senność w ciągu dnia, a co za tym idzie, również trudności w koncentracji uwagi. Codzienność osób cierpiących na bruksizm staje się przez to uciążliwa, co w konsekwencji może również prowadzić do poczucia dyskomfortu, co w przypadku przedłużania się takiego stanu może wpłynąć również na stan zdrowia psychicznego.

Co to jest bruksizm i skąd się bierze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze bruksizm? Źródło: 36,6

Co można zrobić, jeśli taki problem występuje?

Jak każde schorzenie, bruksizm należy leczyć z pomocą specjalistów. Ze względu na interdyscyplinarny wymiar objawów tego schorzenia, warto do leczenia również podejść w sposób całościowy. Niezbędna będzie pomoc psychologa oraz stomatologa.

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, lekarze stomatolodzy, często we współpracy z fizjoterapeutami i innymi specjalistami, proponują skrojony na miarę proces leczenia, który pozwoli w komfortowy dla pacjentów sposób rozwiązać ich problem.

Podczas konsultacji stomatologicznej lekarz ocenia stan zębów, poziom starcia tkanek zmineralizowanych, pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz warunków zgryzowych i na tej podstawie może wdrożyć niezbędne i najbardziej optymalne, często wielospecjalistyczne, leczenie. Jednym z jego etapów jest wykonanie specjalnej szyny, którą zakłada się na czas snu, najczęściej na zęby górne. Zapobiega ona zgrzytaniu zębami i tarciu górnymi o dolne oraz ich konsekwencjom, czyli np. dalszej utracie tkanek zmineralizowanych zębów.

Ponadto, gabinety stomatologiczne oferują konsultacje protetyczne, a także zastosowanie toksyny botulinowej (substancja popularnie nazywana botoksem, mająca szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej), dzięki której siła skurczu mięśni żwaczy ulega znacznemu zmniejszeniu. Przywraca to spokojny sen oraz skutecznie zapobiega dalszemu uszkadzaniu zębów - komentuje dr n. med. Piotr Rożniatowski, endodonta z Medicover Stomatologia Warszawa.

Dodatkowo, dzięki współpracy z psychologiem można nauczyć się sposobów zarządzania stresem tak, by nie wywoływał on skutków ubocznych w postaci niekontrolowanych ruchów szczęką. Praca taka obejmuje nie tylko naukę rozładowywania związanego ze stresem napięcia (np. ćwiczenia relaksacyjne). W gabinecie psychologa warto również skupić się na nauce zapobiegania nadmiernemu wzrostowi napięcia poprzez obserwację reakcji ciała, pojawiających się myśli oraz zachowań, które często podtrzymują związany ze stresem dyskomfort. Nie należy mylić zapobiegania wzrostu napięcia z unikaniem sytuacji stresogennych (stresujących) - to właśnie reakcje unikowe wzmacniają lęk i mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych.

Ponadto, objawy bruksizmu wiążą się z poczuciem dyskomfortu i bólem. Terapia psychologiczna stanowi również ważny czynnik wsparcia w walce z chorobą oraz zawiera elementy nauki radzenia sobie z bólem.

Pod opieką psychologa można również skorzystać z metody opartej na biofeedback’u. Za pomocą elektrod umieszczonych na głowie i/lub na mięśniach zbierane są dane o aktywności elektromagnetycznej mózgu i napięciu mięśniowym. Jest to trening, który pozwala powiązać aktywność umysłową z fizjologicznymi wskaźnikami stresu. Na tej podstawie pacjent uczy się redukować aktywność wywołującą napięcie, przez co wpływa na redukcję objawów bruksizmu.

Należy pamiętać o tym, że stres i lęk są reakcjami związanymi z funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego. Spożywanie napojów i produktów stymulujących pracę centralnego układu nerwowego, wzmacnia fizjologiczne reakcje na stres i lęk. Unikanie cukru, kofeiny, teiny (i innych pobudzających substancji) oraz wyrobów zawierających nikotynę w połączeniu z zachowaniem zasad higieny snu obniży nasilenie objawów bruksizmu oraz ułatwi psychoterapeutyczną pracę nad stresem.

Zobacz także: Ból szczęki w okolicy ucha i stawu żuchwowego – najczęstsze przyczyny dolegliwości

Bibliografia:

1.Demjaha G, Kapusevska B, PejkovskaShahpaska B. Bruxism Unconscious Oral Habit in

2.Everyday Life. Open Access Maced J Med Sci. 2019 Mar 15; 7(5):876-881.

3.Sapolsky R. M. (2012). Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu: Wydawnictwo naukowe PWN.

4.Ziółkowska-Kochan M.,Kochan J.,Pracka D.,Dróżdż W., Borkowska A. (2017). Bruksizm - problem interdyscyplinarny, Czasopismo Stomatologiczne, LX, 6, 391-397.

Data aktualizacji: 24.07.2019,
Opublikowano: 23.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej