Brak spermy – jakie ma przyczyny? Co robić, jeśli mężczyzna ma małą ilość spermy?

Fot. Diy13 / Getty Images

Brak spermy lub mała ilość spermy może mieć wiele przyczyn. Zależne są one od wieku mężczyzny i schorzeń towarzyszących. Ilość spermy podczas wytrysku zależy również od diety, częstotliwości wytrysków czy stresu.

Sperma to płyn o białawym bądź żółtawym kolorze, który wypływa w czasie wytrysku. Wytrysk więc oznacza wypłynięcie płynu będącego mieszaniną plemników, wydzieliny z pęcherzyków nasiennych, z gruczołów opuszkowo-cewkowych i stercza. Plemniki stanowią niespełna 5% całego ejakulatu. Cała reszta to składniki warunkujące odpowiednie środowisko dla plemników. W zależności od tego, jakiej jakości jest sperma i jaka jest proporcja pomiędzy poszczególnymi jej składowymi, taki też ma ona wygląd i objętość. Im dłuższy odstęp pomiędzy kolejnymi wytryskami, tym sperma ma intensywniejszy kolor, jest jej więcej. Częstszy orgazm i wytrysk powodują, że ilość spermy jest niewielka. Brak spermy może więc być pojedynczym incydentem lub poważnym problemem. Przyczyny braku spermy to m.in.: schorzenia układu nerwowego, problemy psychiczne, zaburzenia narządów płciowych. Czasem konieczna jest pomoc specjalisty.

Brak spermy – przyczyny

Brak spermy to przede wszystkim problem o podłożu psychicznym. Nie tylko kobiety mogą nie mieć ochoty na seks. Normalne jest, że w obliczu zmęczenia, obniżonego nastroju, stresu, mężczyzna również może mieć zmniejszone libido i nie tylko mieć problem z erekcją, ale również z wytryskiem. Problemem związanym z brakiem spermy są również używki. Przyczyny braku wytrysku to również schorzenia przewlekłe pod postacią cukrzycy, raka gruczołu krokowego, schorzenia układu moczowego. Brak spermy jest konsekwencją braku wzwodu bądź braku produkcji spermy. Niektóre wady anatomiczne lub nabyte uszkodzenia narządów płciowych mogą upośledzić produkcję, wydalanie i gromadzenie nasienia. Problem braku spermy może wynikać z niedrożności przewodu wytryskowego, schorzeń rdzenia kręgowego, urazów mechanicznych, cukrzycy, przerostu prostaty, infekcji bądź zapalenia dróg nasiennych.

Od czego zależy ilość spermy podczas wytrysku?

Ilość spermy podczas wytrysku jest zmienna. Może różnić się u jednego mężczyzny podczas każdego wytrysku. Ilość i jakość spermy zależy przede wszystkim od odstępu czasu pomiędzy kolejnymi wytryskami. Kolejne czynniki wpływające na jakość i ilość nasienia to: zmęczenie, stres, dieta, wysiłek fizyczny. Mała ilość spermy nie musi być więc wynikiem schorzeń. Ilość niekoniecznie przekłada się na jakość. Jedynie np. w sytuacji, gdy para ma problem z poczęciem dziecka, można sprawdzić poprzez badanie nasienia, czy jego mała ilość nie stanowi przyczyny niepłodności po stronie mężczyzny.

Brak spermy po stosunku

Zdarza się, że brak spermy po stosunku nie oznacza, że nie dochodzi do wytrysku. Sperma może być wyprodukowana, jednak nie może być wydalona na zewnątrz, np. w wyniku niedrożności dróg wyprowadzających nasienie. Zdarza się też, że mężczyzna chce zaimponować kobiecie w sypialni. Może to niestety skutkować brakiem wytrysku z powodu nadmiernego wstrzymywania się od osiągnięcia orgazmu. Na brak spermy mogą nałożyć się również zmęczenie, stres i blokada psychiczna, np. w związku z niechcianym potomstwem.

Jak działa męski układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Brak spermy – leczenie

Brak spermy wymaga konsultacji ze specjalistą. Przyczyny są poniekąd zależne od wieku mężczyzny. Konieczna jest właściwie ukierunkowana diagnostyka i próba usunięcia przyczyny zaburzenia. Istnieje bowiem możliwość eliminacji wad anatomicznych, zmniejszenia problemu przerostu gruczołu krokowego, zniwelowania przeszkody w wypływie nasienia. Jeśli brak spermy ma podłoże psychiczne, konieczne jest udanie się do seksuologa i psychologa. Ważne są rozmowa z partnerką, redukcja stresu, zmniejszenie zmęczenia. Do naturalnych metod wspomagających produkcję spermy i poprawiających sprawność seksualną zalicza się L-arginina. Wpływa ona na polepszenie ukrwienia narządów płciowych u mężczyzn, co z kolei przekłada się na poprawę funkcji seksualnych. Aby wspomóc produkcję spermy i funkcji seksualnych, konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, która wpływa na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego. Istotna jest suplementacja witamin z grupy B, redukujących stres i poprawiających funkcjonowania układu nerwowego. Ważna jest również właściwa podaż witaminy E.

Mała ilość spermy będąca wynikiem częstego współżycia może stanowić problem np. w przypadku starania się par o dziecko. Warto wtedy zmniejszyć częstotliwość współżycia, jak również unikać masturbacji. Uznaje się, że optymalny czas współżycia dla poczęcia dziecka to raz na 2 dni. Nie jest to za krótki odstęp, wobec czego plemniki mają szansę dojrzeć, jak również nie jest to zbyt długi czas, dzięki czemu plemniki nie zalegają za długo w narządach płciowych i nie ulegają uszkodzeniu.

Data aktualizacji: 13.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

nierób59 25.09.2022r.

Czy wiek i praca po 12 godzin 5 dni w tygodniu ma znaczenie? mam 63 lata.

Karpol 21.03.2021r.

Kurcze do tej pory miałem nasienie i od tygodnia niby orgazm jest a nasienia nie ma.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej