Brachydaktylia – co to jest za choroba? Jak powstaje?

Fot. steve debenport / Getty Images

Brachydaktylia, jeśli jest dziedziczona, to najczęściej jest to cecha autosomalna dominująca. Brachydaktylia ma wiele typów. Leczenie samej brachydaktylii jedynie może obejmować zabiegi chirurgii plastycznej.

Brachydaktylia oznacza nieproporcjonalnie krótkie palce w stosunku do reszty rąk czy nóg. Jest to wada wrodzona, która może pojawić się de novo, czyli w procesie organogenezy i rozwoju płodu. Istnieje jednak możliwość dziedziczenia uszkodzonego genu, głównie jako cechy autosomalnej dominującej. Brachydaktylia może mieć różne typy i może pojawić się jako wada izolowana, jak również towarzyszyć innym wadom wrodzonym. W zależności od typu wady, może stanowić niewielkiego stopnia problem natury estetycznej, jednak może też istotnie wpływać na funkcje dłoni czy stopy.

Czym jest brachydaktylia?

Brachydaktylia to wrodzona wada kości, która powstaje w życiu płodowym bądź jako wada dziedziczona. Może wchodzić w zakres innych wad wrodzonych, także pod postacią wad rozwojowych palców. Brachydaktylia obejmuje skrócenie palców, natomiast można spotkać się także ze zwiększoną ilością palców czy zrośnięciem sąsiednich palców. W brachydaktylii często obserwuje się współistniejącą niskorosłość, jak również nie można wykluczyć innych wad rozwojowych.

Na filmie zobaczycie, jak powstają implanty kości:

Zobacz film: Jak powstają implanty kości? Źródło: 36,6

Brachydaktylia – klasyfikacja

  • Brachydaktylię pod kątem klinicznym i obrazu radiologicznego dzieli się na kilka typów:
  1. typ A1 obejmuje środkowe paliczki wszystkich palców;
  2. typ A2 jest bardzo rzadką formą, obejmuje palec 2 i czasami palec 5;
  3. typ A3 polega na skróceniu środkowego paliczka palca 4;
  4. typ A4 obejmuje środkowe paliczki palców 2 i 5 (czasami także 4);
  5. typ A5 obejmuje środkowe paliczki palców od 2 do 5,
  6. typ A6 polega na niedorozwoju wszystkich środkowych paliczków dłoni i stóp, z towarzyszącym skróceniem kości kończyn i nieprawidłowym rozwojem kości nadgarstka i stępu (dotyczy mężczyzn).
  • Brachydaktylia typu B obejmuje skrócenie dystalnych paliczków palców dłoni i stóp, głównie od 2 do 5. Rzadko obejmuje kciuk lub paluch. W tym typie mogą pojawić się cechy dysmorfii twarzy, takie jak powiększenie i zniekształcenie nosa, szeroki rozstaw oczu, nieprawidłowe ustawienie szpar powiekowych.
  • Brachydaktylia typu C polega na skróceniu palców 2 i 4. Najczęściej skróceniu ulegają środkowe paliczki, może dojść do skrócenia pierwszej kości śródręcza.
  • Brachydaktylia typu D to brachydaktylia kciuka, czyli polega na skróceniu paliczka dalszego kciuka.
  • Brachydaktylia typu E polega na skróceniu przede wszystkim kości śródręcza bądź kości śródstopia, jak również obejmuje niedorozwój paliczków 2 i 5, a także niskorosłość i proporcjonalne skrócenie kończyn.

      Do rzadkich typów brachydaktylii zalicza się rodzinną artropatię palców, która jest wadą dziedziczoną autosomalnie dominująco. Charakteryzuje się skróceniem środkowych i dalszych paliczków, jak również zmianami zwyrodnieniowymi stawów dłoni czy stóp. Zdarzyć może się również zespół bilginturan, polegający na współistnieniu brachydaktylii i nadciśnienia tętniczego, który dziedziczony jest autosomalnie dominująco. Towarzyszą mu niski wzrost i krępa budowa ciała.

      Brachydaktylia – leczenie

      Brachydaktylia sama w sobie rzadko niesie poważne komplikacje w zakresie funkcjonalności ręki czy stopy, choć jeśli współistnieje z innymi nieprawidłowościami, to one mogą stać się przyczyną komplikacji zdrowotnych wymagających objawowego leczenia. W zależności od typu brachydaktylii, różne jest ograniczenie w zakresie funkcjonowania ręki. Częściej leczenie zabiegowe w postaci zabiegów chirurgii plastycznej przeprowadza się ze względów kosmetycznych. Zaleca się konsultację genetyczną, jak również całościowe podejście lekarza do pacjenta celem wykluczenia współistnienia innych wad. Osoby z brachydaktylią, które planują potomstwo, powinny udać się do poradni genetycznej. Jeśli brachydaktylia współistnieje z innymi wadami wrodzonymi kośćca, nierzadko dana osoba wymaga opieki fizjoterapeuty. 

      Data aktualizacji: 19.01.2019,
      Opublikowano: 18.01.2019 r.

      Polecamy

      Komentarze (0)

      Trwa dodawanie...
      Komentarz dodany!
      Komentarz nie mógł zostać dodany
      Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

      Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

      Czytaj więcej
      Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

      Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

      Czytaj więcej
      Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

      Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

      Czytaj więcej
      Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

      W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

      Czytaj więcej
      Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

      Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

      Czytaj więcej
      W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

      Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

      Czytaj więcej
      Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

      Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

      Czytaj więcej
      Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

      Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

      Czytaj więcej
      Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

      Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

      Czytaj więcej
      Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

      Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

      Czytaj więcej