Brachycefalia – spłaszczenie czaszki powstałe z powodu przedwczesnego zarośnięcia szwu strzałkowego

Fot. ljubaphoto / Getty Images

Brachycefalia (krótkogłowie) to zniekształcenie główki dziecka powstałe na skutek przedwczesnego zarośnięcia szwu strzałkowego. Cechą charakterystyczną tej wady jest nienaturalnie krótka i jednocześnie szeroka oraz płaska z tyłu czaszka, która po położeniu malucha przypomina trapez. Deformacje główki rzadko wymagają korekcji operacyjnej. Traktuje się raczej jako defekt kosmetyczny, który ustępuje samoistnie.

Rozpoznanie brachycefalii u niemowlaka opiera się na pomiarach obwodu czaszki i badaniu przedmiotowym, niekiedy diagnozuje się ją również prenatalnie. Metoda leczenia jest uwarunkowana stopniem deformacji. Zniekształcenie cofa się zazwyczaj samoistnie, lecz jeśli jest spore, wymaga zabiegu korekcyjnego. Pomocne w terapii są też kaski, opaski uciskowe i poduszki ortopedyczne.

Dlaczego dochodzi do deformacji czaszki u niemowląt?

Ryzyko powstania deformacji czaszki u niemowląt jest bardzo wysokie, ponieważ w pierwszych miesiącach życia główka jest niezwykle delikatna i podatna na zniekształcenia. Dotyczy to wszystkich dzieci, lecz szczególnie tych urodzonych przed terminem. Nie wszystkie deformacje są na tyle poważne, że wymagają leczenia operacyjnego. Większość znika samoistnie po kilku miesiącach zmieniania pozycji.

Spośród różnego rodzaju zniekształceń wyróżnia się:

  • deformacje ułożeniowe – spowodowane uciskiem na główkę jeszcze w łonie mamy lub podczas porodu;
  • właściwe ścieśnienie czaszki – spowodowane wzrostem jednego bądź kilku szwów czaszkowych ze zniekształceniem charakterystycznym dla konkretnego zrostu np. krótkogłowie, czyli brachycefalia, długogłowie (skafocefalia) lub skośnogłowie (plagiocefalia) będące następstwem jednostronnego zrośnięcia się szwu wieńcowego.

Deformacje można rozróżnić na podstawie charakterystycznych objawów przedmiotowych, ale postawienie ostatecznej diagnozy zależy od wyniku tomografii komputerowej. Wszelkie odkształcenia w obrębie główki powinny być poddane kontroli lekarskiej, ponieważ konsekwencje zbagatelizowania problemu mogą być poważne. W efekcie dziecko może mieć wady zgryzu, zaburzenia w rozwoju, skoliozę kręgosłupa i wiele innych problemów neurologicznych.

Zobaczcie także, jakie są najczęstsze dziecięce wady postawy:

Zobacz film: Dziecięce wady postawy - rodzaje. Źródło: 36,6

Czym jest brachycefalia i co jest przyczyną jej powstania?

Brachycefalia to termin medyczny określający zniekształcenie czaszki u dziecka. Jej cechą charakterystyczną jest krótka głowa, która z tyłu jest spłaszczona i przez to przybiera szeroki trapezowy kształt. Brachycefalię u płodu można zdiagnozować prenatalnie, ale dolegliwość może się też ujawnić dopiero po urodzeniu. Bardzo często myli się ją z plagiocefalią, choć nie ma typowej dla tego rodzaju deformacji asymetrii uszu i optycznie powiększonych oraz nierówno ułożonych oczu. Jest również postrzegana jak deformacja ułożeniowa, choć to błędne założenie, ponieważ nie ma związku z nieprawidłową pielęgnacją malucha.

U dorosłych brachycefalia nie jest częstym zjawiskiem. Pojawia się zwykle u tych osób, które w dzieciństwie były niewłaściwie leczone i nieprawidłowo układane do snu.

Przyczyną powstania krótkogłowia jest przedwczesne zrośnięcie szwu strzałkowego, co powoduje nienaturalne poszerzenie czaszki i jej spłaszczenie z tyłu. W rezultacie mózg malucha jest ściśnięty i nie może się prawidłowo rozwijać. Jeśli wada jest duża, musi być skorygowana operacyjnie, zwłaszcza gdy zawiodą podstawowe metody leczenia.

Jak przebiega leczenie brachycefalii?

Leczenie brachycefalii jest uwarunkowane stopniem deformacji. Jeśli zniekształcenie nie jest duże, to przez pierwsze miesiące życia maluszek jest odpowiednio rehabilitowany, a rodzice muszą nauczyć się, jak prawidłowo układać go do snu. Przekładanie powinno trwać kilka miesięcy. Dziecku można kupić poduszkę ortopedyczną.

Bardzo widoczną i dużą brachycefalię u niemowlaka można spróbować skorygować opaską uciskową lub kaskiem, o ile wcześniejsze repozycjonowanie nie przyniosło oczekiwanych efektów. Terapia kaskowa polega na noszeniu specjalnie dobranej ortezy przez kilka tygodni lub miesięcy. Wielu rodziców protestuje przeciwko takiemu leczeniu, uważając, że jest ono męczące dla dziecka. Tymczasem maluch bardzo szybko przyzwyczaja się do nietypowego nakrycia głowy i nie ogranicza to w żaden sposób jego ruchów. Indywidualnie dopasowana orteza ściśle przylega do głowy. Jest też bardzo lekka i nie podrażnia delikatnej skóry niemowlęcia. Po jej zdjęciu główka dziecka ma prawidłowy kształt.

Leczenie neurochirurgiczne jest wskazane, gdy zawiodły wszystkie metody terapeutyczne lub gdy asymetria jest zbyt duża, aby można było ją skorygować w sposób nieinwazyjny. Plastyka czaszki umożliwia nadanie dziecku prawidłowego kształtu głowy.

Bibliografia:

1. L. Hinken, Outcome analysis of molding helmet therapy using a classification for differentiation between plagiocephaly, brachycephaly and combination of both, J. Craniomaxillofac Surg. 2019 Jan 17. pii: S1010-5182 (18) 30737-6.

Data aktualizacji: 24.05.2019,
Opublikowano: 24.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Poprawiacz 30.12.2021r.

Proszę o sprostowanie brachycefalia to zarosniecie szwu wiencowego, nie Strzałkowego.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej