Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny. Jak można go zmniejszyć?

Fot.: Andrey Popov / stock.adobe.com

Ból podbrzusza po stosunku jest objawem, który nie powinien być bagatelizowany. Nie zawsze jest groźny, jednak często jest symptomem stanów chorobowych, m.in. endometriozy, infekcji lub zapalenia pęcherza moczowego, które należy leczyć.

Ból podbrzusza po stosunku to objaw, który występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Powoduje duży dyskomfort, dlatego warto skonsultować go ze specjalistą i znaleźć przyczynę jego występowania. Nierzadko już zmiana pozycji może poprawić jakość współżycia i zminimalizować ból.

Czy ból podbrzusza po stosunku to groźny objaw?

Ból podbrzusza po stosunku to objaw, który może być groźny. Jeśli dolegliwości szybko mijają, to nie powinien być to powód do zmartwień. Inaczej jest w przypadku, gdy ból podbrzusza po stosunku i ból podbrzusza po stosunku w ciąży wiąże się także z objawami towarzyszącymi, takimi jak plamienie i krwawienie. U kobiety niebędącej w ciąży może być to objaw stanu chorobowego i wymaga wizyty u ginekologa. Jeśli kobieta jest w ciąży, to oznak tego typu tym bardziej nie można bagatelizować. Najczęściej świadczą tylko o niegroźnych mikrourazach, jednak ich przyczyną może być np. łożysko przodujące lub infekcja, która nieleczona prowadzi do groźnych powikłań.

Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny

Ból podbrzusza po stosunku może mieć różne przyczyny. Jest to dość powszechna dolegliwość i szacuje się, że dotyczy nawet 40% kobiet. Może mieć także wiele objawów towarzyszących, które umożliwiają szybszą diagnozę. Bardzo często ból ten związany jest z pochwicą, czyli dysfunkcją seksualną, która powoduje silne napięcie pochwy podczas penetracji – co ciekawe, może występować na każdym etapie stosunku. 

Innym stanem chorobowym jest dyspareunia, czyli ból odczuwany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (najczęściej w czasie stosunku i po nim). Inną przyczyną tego typu dolegliwości jest wulwodynia, która występuje w wyniku chorób nerwów czuciowych sromu i pochwy. Ponadto ból podbrzusza po stosunku w dni płodne jest związany z owulacją. Jest spowodowany silną pracą jajników, które przygotowują się do wypuszczenia komórki jajowej do jajowodów. Jeśli ból podbrzusza po stosunku występuje np. przez kilka dni, to przyczynami mogą być: torbiele, polipy, mięśniaki, endometrioza, choroby jelita grubego i nowotwory (rak szyjki macicy, mięsak, chłoniak, rak sromu i pochwy, rak trzonu macicy).

Ból podbrzusza po stosunku w ciąży – przyczyny

Ból podbrzusza po stosunku w ciąży najczęściej jest związany z mikrourazami, które mogą także wywoływać plamienie bądź delikatne krwawienie. Nie są one groźne dla kobiety w ciąży, jednak zawsze takie objawy powinny być skonsultowane ze specjalistą. Inną przyczyną tego typu dolegliwości może być infekcja. W tym okresie drogi rodne są szczególnie narażone na szkodliwe działanie drobnoustrojów. Ból może być wynikiem m.in. nadżerki szyjki macicy, drożdżycy pochwy i bakteryjnego zapalenia pochwy lub sromu. Ponadto tego typu dolegliwości mogą wynikać także z ogólnoustrojowych chorób, takich jak cukrzyca, osłabienie i nadciśnienie tętnicze. 

Może na nie wskazywać towarzyszące bólowi pieczenie, a także odczuwalna podczas stosunku suchość pochwy. Inną przyczyną może być endometrioza – pod warunkiem że ból pojawiający się w ciąży występował także przed nią. Dolegliwości mogą być również natury psychologicznej, np. być wynikiem pochwicy. Ból podbrzusza po stosunku u ciężarnej może być spowodowany skurczami macicy w wyniku orgazmu. Ten rodzaj bólu nie jest groźny ani dla dziecka, ani dla matki.

Ból podbrzusza po stosunku u mężczyzn

Ból podbrzusza po stosunku występuje także u mężczyzn. Może być związany także z bólem jąder bądź członka. Najczęściej są to oznaki chorób bądź dolegliwości prostaty. Nierzadko również mogą wynikać z zaburzeń funkcjonowania pęcherza. Tego typu dolegliwości mogą być związane z infekcjami. Inną przyczyną ich występowania może być np. stulejka, czyli nieprawidłowość anatomiczna prącia. Dodatkowo ból podbrzusza po stosunku u mężczyzny może towarzyszyć bolesnej erekcji, co wskazuje na zapalenie cewki moczowej lub prostaty. Takie zaburzenia mogą wynikać również z chorób neurologicznych.

Co na ból podbrzusza po stosunku? Co pomoże go zmniejszyć lub usunąć?

Jeśli ból podbrzusza po stosunku nie ustępuje bądź występuje regularnie i jest silny, to należy udać się do specjalisty. Badanie lekarskie i dodatkowe badania diagnostyczne pomogą znaleźć przyczynę występowania tej dolegliwości. Nierzadko okazuje się, że np. zmiana pozycji podczas zbliżeń i zastosowanie żeli zmniejszających suchość pochwy może zminimalizować ból, którego przyczyną jest np. zbyt głęboka penetracja. W przypadku infekcji konieczne będą badania, a także dopasowanie terapii opartej na lekach. Nierzadko ból podbrzusza podczas stosunku, który wynika z psychiki, jest leczony terapią u psychologa lub seksuologa.

Zobacz film: Dlaczego nie mamy ochoty na seks? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 26.03.2018,
Opublikowano: 26.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej