Ból odbytu – jakie są przyczyny, kiedy występuje i jak go leczyć?

Fot: WONG SZE FEI / stock.adobe.com

Ból odbytu jest często występującym objawem. Może dotyczyć wielu chorób, m.in. choroby hemoroidalnej, szczeliny odbytu, ropni, ale także guzów i nowotworów. Często towarzyszą mu objawy, które powodują dyskomfort, dlatego leczenie jest rozwiązaniem, które nierzadko likwiduje problem ukrywany przez długi czas. 

Nieustępujący przez 24–48 godzin ból odbytu należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Nasilający się ból występujący z objawami towarzyszącymi może być symptomem poważnej choroby, np. nowotworu. Warto pamiętać, że również ból pojawiający się cyklicznie, m.in. podczas wypróżniania, w nocy czy w pozycji siedzącej nie jest objawem, który można bagatelizować. Leczenie bólu odbytu możliwe jest tylko po wcześniejszym znalezieniu przyczyny, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty.

Dlaczego pojawia się ból odbytu? Przyczyny

Ból odbytu najczęściej pojawia się w chorobie hemoroidalnej. Hemoroidy to anatomiczna struktura odbytu. Niekiedy jednak dochodzi do rozwinięcia się stanu zapalnego w ich obrębie. Mówimy wówczas o występowaniu choroby hemoroidalnej. Oprócz bólu odbytu tej dolegliwości towarzyszą także takie objawy jak świąd, pieczenie i krwawienie z odbytu. Choroba hemoroidalna powstaje głównie w trakcie ciąży, zaparć, biegunki, a także marskości wątroby i u osób mających guzy miednicy małej. Kolejną przyczyną bólu odbytu może być nowotwór odbytu. To stan, który w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. W zaawansowanej postaci pojawiają się także: biegunki i zaparcia, krwawienie z odbytu (krew w kale), kolka jelitowa (odznaczająca się silnym parciem), ból brzucha i krocza. Gdy występują objawy bólowe, konieczna jest interwencja medyczna. Ból odbytu jest także objawem choroby Leśniowskiego-Crohna. Zmiany zapalne występują nie tylko w jelitach, ale również w przełyku, żołądku, dwunastnicy, a także odbycie. Powstają szczeliny, przetoki i ropnie – każde z nich charakteryzuje ból odbytu. Do przyczyn powstawania tego bólu można zaliczyć także urazy, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, guzy kości, a także stany po zabiegach operacyjnych.

Ból odbytu, kości ogonowej, podbrzusza – kiedy pojawiają się objawy?

Ból odbytu, a także występujące z nim bóle, np. kości ogonowej czy podbrzusza, najczęściej pojawiają się podczas wypróżniania. Zależnie od przyczyny oddawanie stolca może być związane z biegunką bądź zaparciami. Ponadto może występować także konkretny rodzaj bólu i np. pojawiająca się później krew w kale lub szczelina odbytu. Dodatkowo, jeśli ból ma charakter stały, to najczęściej świadczy o zakażeniu, zakrzepniętym hemoroidzie bądź guzie. Istnieje także ból odbytu przy siedzeniu, który uniemożliwia przebywanie w takiej pozycji – może to sugerować ropień, skurcz mięśniowy lub guz. Warto pamiętać, że takie same przyczyny występowania ma ból odbytu u dziecka. Zarówno u dorosłych, jak i dzieci nie można go bagatelizować.

Ból odbytu w ciąży i po porodzie

Podczas ciąży dochodzi do wielu zmian hormonalnych, a także uciskania dna miednicy. Na skutek tych działań może dochodzić do obniżania pęcherza moczowego, szyjki macicy, a także odbytu. Według badań u 95% kobiet w ciąży przejście odbytniczo-odbytowe obniża się znacznie – tym samym zwiększa się ryzyko chorób i dolegliwości odbytu. Dlatego nierzadko ciężarne skarżą się na ból odbytu w ciąży, a także po porodzie. Takie objawy mogą towarzyszyć kobietom ze względu na chorobę hemoroidalną, która oprócz tego objawia się także przekrwieniem guzków krwawniczych, wywołującym m.in. krew w stolcu. Ból odbytu w ciąży i po porodzie może wynikać także z zakrzepu brzeżnego, tzn. zakrzepicy okołoodbytowej splotów żylnych. Ból wynika głównie z pojawienia się guza na brzegu odbytu. Kolejną przypadłością, która dotyka kobiety ciężarne, jest szczelina odbytu. Objawia się nie tylko bólem, ale także trudnością w wypróżnianiu. Ból odbytu w ciąży i po porodzie może wynikać z ropnia lub przetoki odbytu. Ropień oprócz bólu objawia się także gorączką i wyczuwalnym guzem – stan ten kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. W przypadku przetoki odbytu leczenie przekładane jest na okres po połogu.

Jak leczyć ból odbytu?

Leczenie bólu odbytu zależne jest od przyczyny jego powstawania. Na początku w przypadku dolegliwości powodujących zaparcia i bolesne wypróżnianie, np. hemoroidów bądź szczeliny odbytu, warto pamiętać o zmianie nawyków żywieniowych. Pomocne będą: zastosowanie diety bogatej w błonnik, spożywanie świeżych warzyw i owoców, a także właściwe nawodnienie – wypijanie min. 2 litrów dziennie. Skutecznym sposobem na ból odbytu są też nasiadówki, np. z kory dębu. W wielu przypadkach konieczne będzie zastosowanie maści i kremów łagodzących ból. Leczenie bólu odbytu polega także na operacjach. Wykonywane są w zaawansowanej chorobie hemoroidalnej, guzach, przetokach, ropniach i nowotworach odbytu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej