Ból lewej ręki – przyczyny. Czy zawsze oznacza problemy z sercem?

Fot: Srisakorn / gettyimages.com

Ból lewej ręki może mieć wiele przyczyn. Należą do nich m.in. urazy, choroba reumatoidalna, problemy z kręgosłupem szyjnym, a nawet zaburzenia kardiologiczne. Jeśli ból ręki utrzymuje się długo lub występuje z objawami towarzyszącymi, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Ból lewej ręki może występować z innymi symptomami. Najczęściej jest związany z bólem barku, łopatki lub okolic łokcia. Często jednak towarzyszy mu: mrowienie, zaburzenia czucia, ograniczenie funkcji kończyny górnej. Jeśli jest związany np. z zawałem, to pojawią się dodatkowo duszności, arytmia, wyczerpanie oraz zimny pot na czole.

Ból lewej ręki – przyczyny

Ból lewej ręki może mieć różne przyczyny. Najczęściej związany jest z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego. Może być spowodowany zespołem cieśni nadgarstka. Silne dolegliwości związane są ze stanem zapalnym nerwu pośrodkowego, który może wynikać z przeciążeń, urazów bądź stanów chorobowych. Oprócz bólu pojawiają się także objawy takie jak: osłabienie mięśni, drętwienie oraz zaburzenia czucia. Inną przyczyną bólu lewej ręki mogą być neuropatie. Są to uszkodzenia nerwów znajdujących się w kończynie, które dotykają głównie nerw pośrodkowy, łokciowy i promieniowy. Ból może obejmować całą rękę lub jej wierzchnią stronę, tylko kciuk i palce bądź nadgarstek. Inną przyczyną bólu ręki, a głównie nadgarstka i palców, jest zespół Guyona, który wynika z urazu lub ucisku na nerw łokciowy (na skutek powtarzania regularnie tej samej czynności). Oprócz bólu pojawiają się symptomy takie jak: zaburzenia czucia, zaburzenia funkcji nadgarstka i palców, a nawet zanik mięśni.

Co wiesz o zdrowiu?

Odpowiedz na 14 pytań
Rozpocznij quiz

Dziwny ból lewej ręki i barku, łopatki lub w okolicy łokcia – czy to uraz?

Ból lewej ręki bardzo często związany jest z urazem. Może wynikać np. z przeciążenia i mikrourazów ścięgna mięśni nadgarstka, np. w przypadku „łokcia golfisty”. Wtedy ból ręki zlokalizowany jest głównie w okolicy łokcia, a także powoduje drętwienie palców i osłabienie mięśni kończyny. Podobne symptomy występują podczas tzw. łokcia tenisisty, kiedy w wyniku uszkodzenia przyczepu mięśnia nadgarstka pojawia się ból promieniujący także do nadgarstka oraz do przedramienia. Mają wtedy miejsce także zaburzenia funkcji ręki. Inną przyczyną bólu lewej ręki może być przykurcz Dupuytrena, w którym ból jest umiarkowany, ale towarzyszą mu: nadmierna potliwość dłoni, obniżenie funkcji ręki oraz zaburzenia czucia i ukrwienia. Urazy są częstym powodem bólu kończyny górnej. Nierzadko ból lewej ręki występuje z bólem barku, łopatki lub w okolicy łokcia. Innymi przyczynami tego stanu mogą być m.in.: zespół Volkmanna, choroba De Quervaina oraz ganglion.

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty? Kogo dotyczą? Źródło: 36,6

Silny ból lewej ręki i serca – czy oznacza problemy kardiologiczne?

Ból lewej ręki i serca może zwiastować problemy kardiologiczne. Najczęściej jest uporczywy i silny. Gdy pojawia się ból lewej ręki i jej drętwienie, to może być objaw zawału. Warto jednak podkreślić, że jeśli oprócz tych oznak mają miejsce też inne, takie jak: duszności, zmęczenie (wręcz wyczerpanie), zawroty głowy, arytmia serca i zimny pot na czole i pod nosem, które nie ustępują po zmianie pozycji i podczas wzmożonego oddychania, to może być zawał. W takiej sytuacji jak najszybciej należy wezwać pogotowie. Ból ręki i serca może wskazywać także na stany kardiologiczne, zwiększające ryzyko zawału serca. Przykładem może być choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca. Jest związana z niewystarczającym dopływem krwi i tlenu do serca, wynikającym ze zwężenia światła tętnic wieńcowych. Objawy pojawiają się częściej w stanach zwiększonego zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen, jak np. wysiłek fizyczny. U osób cierpiących na ten stan chorobowy oprócz bólu lewej ręki i piekącego bólu w klatce piersiowej występują także symptomy takie jak: duszności (niewynikające z wysiłku) i drętwienie ręki.

Inne przyczyny bólu lewej ręki

Warto podkreślić, że ból górnej kończyny nie jest swoistym objawem i może mieć związek z wieloma chorobami. Występuje np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w którym oprócz bólu pojawiają się objawy takie jak: zaczerwienienie stawów, drętwienie palców, poranna sztywność oraz niebolesne guzki. Inną przyczyną jest artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa, która z upływem czasu wyniszcza chrząstkę stawową i stawy. Towarzyszą jej przykurcze, bóle barku, pleców, a także ograniczona ruchomość. Ból ręki może być wynikiem problemów z kręgosłupem szyjnym, który towarzyszy także przepuklinie krążka międzykręgowego i dyskopatii. Aby sprawdzić przyczynę regularnie pojawiającego się, uciążliwego bólu lewej ręki, należy udać się do specjalisty, który postawi diagnozę.

Zobacz film: Osteopatia - co to jest i czym się zajmuje? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Dlaczego boli ręka? Choroby stawów nadgarstka i ręki

2. C. Speed, Ból szyi, barku i ramienia

3. M. Kornet, I. Głowacka-Mrotek, K. Nowacka, W. Hagner, Sposoby usprawniania kończyny górnej u osób po przebytym udarze mózgu

4. Dlaczego boli ręka? Zespół kanału nadgarstka

Data aktualizacji: 08.11.2019,
Opublikowano: 27.03.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Agata 31.03.2019r.

A czy to nie jest zespół cieśni nadgarstka? Coraz więcej osób na to cierpi.. Komputery robią swoje...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej