Ból jelita grubego po stronie lewej lub stronie prawej

Fot. Drazen_ / Getty Images

Ból jelita grubego może oznaczać wiele jednostek chorobowych. Dają one różne objawy, szczególnie ból, jednak konieczne są badania dla właściwego rozpoznania i podjęcia leczenia. Jednym z podstawowych badań jelita grubego jest kolonoskopia. 

Ból jelita grubego to objaw wymagający diagnostyki i różnicowania, ponieważ wiele stanów chorobowych może powodować ból lokalizujący się po lewej lub po prawej stronie jamy brzusznej. Należy zawsze skonsultować go z lekarzem.

Ból jelita grubego po prawej stronie

Ból po prawej stronie jamy brzusznej może być wynikiem wielu chorób lub patologii. Stanowi objaw:

Należy jednak mieć na uwadze, że ból brzucha po prawej stronie może być wynikiem odmiedniczkowego zapalenia nerek, kolki nerkowej w przebiegu kamicy nerkowej, zapalenia przydatków, ciąży pozamacicznej, zapalenia pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, choroby wątroby, choroby wrzodowej żołądka czy dwunastnicy, a nawet zapalenia płata dolnego płuca prawego.

Zobaczcie, jak wygląda jelito grube. Po czym najłatwiej poznać, że choruje? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak zbudowane jest jelito grube i jak rozpoznać, że choruje? Źródło: 36,6

Ból jelita grubego po lewej stronie

W przypadku pojawienia się bólu po lewej stronie, co mogłoby sugerować ból pochodzący z jelita grubego, należy mieć na uwadze takie stany jak:

  • zapalenie zgięcia śledzionowego jelita grubego,
  • zapalenie uchyłków,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • wgłobienie esicy,
  • zmiany nowotworowe.

Jednak ból po lewej stronie może być wywołany również odmiedniczkowym zapaleniem nerek, zapaleniem dolnego płata płuca lewego, pęknięciem śledziony, torbielą trzustki, zapaleniem przydatków, torbielą jajnika i ciążą pozamaciczną.

Jak rozpoznać przyczynę bólu jelita grubego?

Rozpoznanie bólu jelita grubego opiera się na wielu badaniach dodatkowych w celu zróżnicowania go z innymi stanami patologicznymi. Konieczne jest przede wszystkim wykluczenie raka jelita grubego, choć ból jest niestety często bardzo późnym objawem, pojawiającym się dopiero w znacznym zaawansowaniu choroby. Pierwszym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia patologii jelita grubego, szczególnie po prawej stronie, jest badanie palcem przez odbyt, czyli badanie per rectum. W ten sposób lekarz jest w stanie rozpoznać zmiany lokalizujące się w odbytnicy. 

Przeprowadza się także morfologię, aby stwierdzić ewentualną anemię będącą powikłaniem przewlekłego krwawienia z przewodu pokarmowego. W ramach badań laboratoryjnych sprawdza się również antygen karcynoembrionalny (CEA), który jest markerem nowotworowym jelita grubego. Wykonuje się także test na obecność krwi utajonej w stolcu, ponieważ wiele procesów chorobowych toczących się w ścianach jelita grubego może wiązać się z utajonym krwawieniem (niewidocznym gołym okiem, ale wykrywanym w badaniach laboratoryjnych). Wśród dalszych, często rozstrzygających badań jest kolonoskopia, czyli badanie światła przewodu pokarmowego specjalnym endoskopem. W jego trakcie istnieje możliwość pobrania próbek podejrzanych miejsc w błonie śluzowej jelita grubego do badania histopatologicznego.

Ból jelita grubego – objawy towarzyszące

Objawy, jakie towarzyszą bólowi jelita grubego, zależą od jego bezpośredniej przyczyny. Sam jego charakter i przebieg może być zróżnicowany. W przypadku raka jelita grubego może pojawić się dopiero w bardzo zaawansowanych stadiach chorobowych. Poza bólem obserwuje się krew utajoną w stolcu, niedokrwistość, zaburzenia wypróżniania, ołówkowate stolce lub problemy z wypróżnianiem czy też widoczne krwawienia z odbytnicy.

Jeśli przyczyną bólu jelita grubego są uchyłki, często nie dają żadnych dodatkowych objawów. Czasami zdarza się ból z lewej strony, ponieważ to właśnie w esicy uchyłki tworzą się najczęściej.

Ponadto ból w zależności od przyczyny może utrzymywać się cały czas lub być stanem przewlekłym. Ból jelita grubego jako przyczynę choroby rozróżnia się za pomocą objawu, jakim jest zaburzenie rytmu wypróżnień.

Jak wygląda badanie kolonoskopii? Wielu pacjentów odczuwa dyskomfort na myśl o nim. Jest się czego bać? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak wygląda kolonoskopia? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 16.11.2018,
Opublikowano: 16.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej