Ból jajników i brak miesiączki – jaka jest ich przyczyna?

blueshot/getty images

Kłujący ból jajnika i brak okresu wiele kobiet uważa za pierwszy objaw ciąży. Jednak często zdarza się, że te dolegliwości nie mają nic wspólnego z zapłodnieniem. Niekiedy mogą świadczyć o poważnej chorobie narządów rodnych. Wystąpienie bólu jajników i braku miesiączki należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Ból jajników to potoczne określenie na uczucie rozpierania, kłucia, uciskania lub bólu w podbrzuszu, po prawej lub lewej stronie. Często mogą towarzyszyć mu także inne objawy: brak miesiączki, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, plamienie z dróg rodnych, dyskomfort podczas stosunków seksualnych, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Dolegliwości te występują okresowo lub utrzymują się przez dłuższy czas. Ból jajników i brak miesiączki są wskazaniem do konsultacji ginekologicznej i wykonania badań diagnostycznych.

Jakie są przyczyny bólu jajników i braku okresu?

Kłujący ból jajników i brak okresu mogą mieć wiele przyczyn. U kobiet, które z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi objawy te świadczą o tym, że doszło do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Wówczas odczuwany jest kłujący ból w dole brzucha z lewej lub prawej strony. Trwa on krótko i może pojawić się w każdym cyklu.

W wielu przypadkach kłujący ból jajników i brak okresu są także zwiastunami spóźniającej się miesiączki. Może pojawić się ona później z powodu długotrwałego stresu, infekcji, zmiany strefy klimatycznej, przemęczenia oraz stosowania rygorystycznych diet i dużego spadku masy ciała w krótkim czasie. Nieregularny cykl często występuje u młodych dziewczyn w okresie dojrzewania.

Brak okresu i ból jajników, czyli dolegliwości bólowe lub dyskomfort w podbrzuszu mogą być jednymi z pierwszych objawów ciąży. Te symptomy związane są z intensywnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Kiedy się pojawią, warto wykonać domowy test ciążowy. Zaniepokoić powinna natomiast sytuacja, gdy ból jajników utrzymuje się w kolejnych tygodniach ciąży. Może on wówczas świadczyć o ciąży pozamacicznej (ektopowej) lub nieprawidłowościach prowadzących do poronienia.

Ból jajników, brak okresu, test negatywny – co to oznacza?

Nie zawsze ból jajników i brak miesiączki świadczą o tym, że w danym cyklu menstruacyjnym doszło do zapłodnienia. Niekiedy są one sygnałem od organizmu, że w narządach rodnych toczy się proces patologiczny, który wymaga interwencji lekarskiej. Ból jajników, brak okresu i negatywny test ciążowy mogą być objawem:

  • endometriozy – choroby, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej jamy macicy poza jej obszarem (w jamie otrzewnej, szyjce macicy, pochwie, pęcherzu moczowym). Tworzą się ponadto torbiele, guzy i zrosty. Pojawiają się takie objawy, jak ból w podbrzuszu, zaburzenia miesiączkowania (brak okresu lub obfite krwawienie), bolesne stosunki seksualne i problemy z zajściem w ciążę;
  • zespołu policystycznych jajników – choroby związanej z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów – jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości androgenów i hormon luteinizujący (LH). Nieprawidłowości powodują wystąpienie zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Do objawów należą między innymi: nieregularne cykle miesiączkowe lub brak krwawienia, niepłodność, ból w podbrzuszu, powiększone jajniki, nadmierne owłosienie, problemy z nadwagą, problemy skórne;
  • torbieli jajników – choroby, która charakteryzuje się występowaniem nieprawidłowej przestrzeni w obrębie tego narządu, wyraźnie odgraniczonej od zdrowych tkanek. Poza bólem jajnika i brakiem okresu pojawiają się takie objawy, jak: plamienie, bóle głowy, pogorszenie samopoczucia, omdlenia;
  • raka jajnika wywodzącego się z komórek nabłonka, który pokrywa jajnik. Jest to często diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle, kiedy choroba jest już na zaawansowanym stadium;
  • zaburzeń układu hormonalnego – najczęściej objawy związane z zaburzeniami cyklu miesiączkowania i bólem podbrzusza są spowodowane nieprawidłową pracą tarczycy, do której dochodzi w wyniku jej zapalenia, niedoboru tyreotropiny (TSH) lub wzmożonego wydzielania hormonów tarczycowych.

Co robić, kiedy pojawi się ból jajników i brak miesiączki?

Kiedy pojawi się ból jajników i brak miesiączki, należy udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia diagnostyki i poznania przyczyny problemów. Lekarz zbierze dokładny wywiad, w którym uwzględni czas trwania objawów, stopień ich nasilenia oraz charakter, a także wykona badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne (USG). Konieczne może być rozszerzenie diagnostyki o testy laboratoryjne krwi (zwłaszcza poziom poszczególnych hormonów) lub inne badania obrazowe. Leczenie bólu jajników i braku okresu zależy od przyczyny, która je wywołała. O postępowaniu w konkretnym przypadku zawsze decyduje lekarz.

Zobacz film: Dlaczego Polki nie chodzą do ginekologa?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2013.

2. A. Drosdzol-Cop i wsp., Rozpoznanie zespołu policystycznych jajników u dziewcząt, [w:] „Ginekologia Polska” 2014, 85, s. 145–148.

Data aktualizacji: 21.10.2020,
Opublikowano: 21.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej