Ból jądra - przyczyny: stan zapalny, przepuklina, żylaki

Fot: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Ból jąder, jeżeli nie jest spowodowany mechanicznym urazem, może być objawem poważnych schorzeń, takich jak skręt jądra, rak jądra, przepuklina mosznowa lub tętniak aorty brzusznej. Bardzo ważna jest jak najszybsza konsultacja z urologiem w celu wdrożenia postępowania diagnostycznego oraz odpowiedniego leczenia.

W jądrach produkowane są plemniki, dlatego jakiekolwiek dolegliwości w ich obrębie powinny być niepokojącym sygnałem. Zaniechanie leczenia może prowadzić do groźnych powikłań, niepłodności, a nawet śmierci.

Przyczyny bólu jąder wynikające z wad anatomicznych i urazów mechanicznych

Ból jądra może wynikać z:

  • urazu jądra, okolicy krocza oraz moszny, np. uderzenia, pobicia, długiej jazdą na rowerze, ucisku jąder przez źle dobraną bieliznę, aktywności fizycznej lub pozostawania w jednej pozycji przez długi czas,
  • długo trwającego wzwodu lub podniecenia seksualnego, długich i bardzo częstych stosunków płciowych lub masturbacji,
  • wad anatomicznych, które są przyczyną skrętu powrózka nasiennego i jąder, powodującego nadmierną ruchomość jąder i ich przemieszczanie się w mosznie - sprawia to dotkliwy ból szczególnie w czasie wzwodu i podczas seksu.

Czy badasz jądra?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Ból jądra z powodu stanu zapalnego, przepukliny i żylaków

Ból jądra często może być objawem następujących schorzeń:

  • zapalenie najądrza oraz nasieniowodów: oprócz bólu jąder występuje również ich obrzęk i duża tkliwość; dolegliwość ta najczęściej występuje u starszych mężczyzn;
  • zapalenie jądra: może być następstwem np. świnki; w tym przypadku jądra nie tylko bolą, ale są również powiększone i opuchnięte;
  • zapalenie jąder w przebiegu kiły lub gruźlicy: powoduje obrzęk i bolesność jąder oraz krocza;
  • zgorzel Fourniera: to schorzenie, które występuję głównie u starszych mężczyzn chorych na cukrzycę; jest to zapalenie powięzi krocza, które cechuje bardzo silny ból jąder, zaczerwienienie i pęcherze na mosznie,
  • zapalenie jądra będące powikłaniem nieleczonego zapalenia najądrza: jądra są wówczas powiększone, bardzo bolesne i twarde a skóra moszny mocno zaczerwieniona;
  • zakażenie jądra: wywołane przez wirusy, grzyby lub bakterie;
  • przepuklina mosznowa w początkowej fazie: uciskając na powrózek nasienny i jądro, jest przyczyną uczucia pełności w mosznie, obrzęku krocza i narządów płciowych; 
  • przepuklina pachwinowa: powoduje ból promieniujący od jąder w kierunku jamy brzusznej;
  • plamica Schoenleina-Henocha (występuje najczęściej u chłopców w wieku 13-18 lat): jest to alergiczne zapalenie naczyń krwionośnych; charakteryzuje się czerwoną plamistą wysypką w pachwinach i po wewnętrznej stronie ud oraz łagodnym bólem jąder;
  • zapalenie żylaków powrózka nasiennego: powoduje dotkliwy ból prawego lub lewego jądra może nasilać się w czasie długiego przebywania w pozycji stojącej. 

Co to jest CTP - czyli przewlekły ból jądra

Zespół przewlekłego bólu jądra (CTP -chronic testicular pain) to utrzymujący się przez ponad 3 miesiące ból prawego jądra, lewego lub obu. Najczęściej powodowany jest niepełnym skrętem jądra, zakażeniem, nowotworem lub przepukliną pachwinową. Często też ustalenie przyczyny tych dolegliwości jest bardzo trudne.

Jak działa męski układ rozrodczy? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Ból jąder i podbrzusza, pachwiny lub pleców - przyczyny

Promieniujący od jąder ból w stronę pachwin, brzucha (wrażliwość na dotyk) i pleców nazywany jest bólem rzutowanym (udzielonym) i często powoduje go tętniak aorty brzusznej, zapalenie wyrostka robaczkowego (ból prawego jądra), kamica moczowa, guz zaotrzewniowy, ucisk na kręgosłup w odcinku lędźwiowym lub jest konsekwencją niedawno przebytej operacji przepukliny pachwinowej lub mosznowej.

Inne schorzenia, zabiegi i zachowania powodujące ból jąder

Przyczyn bólu jądra jest wiele i może się on pojawiać przy dotyku, po stosunku, po podnieceniu bez wytrysku oraz po uderzeniu. Do najczęstszych powodów bólu jądra należą:

  • kamica moczowodowa: obecne w moczowodzie kamienie powodują dolegliwości podobne do występujących w kolce nerkowej, czyli silne parcie na mocz oraz ostry ból jąder;
  • nowotwór jądra: występuje najczęściej u mężczyzn w wieku 25-35 lat; objawem jest niebolesny wyczuwalny palcami guzek na jądrze; rak jądra w przeważającej większości przypadków to nowotwór złośliwy, ale jego wczesna diagnoza daje dobre rokowania i duże szanse na całkowite wyleczenie;
  • wodniak jądra: to schorzenie, w którym dochodzi do zbierania się płynu w osłonkach jądra; oprócz bólu jąder pojawia się również ból i powiększenie moszny, 
  • syndrom bólowy po wazektomii: często występuje po zabiegu podwiązania lub przecięcia nasieniowodów; charakteryzuje go ból jąder w trakcie stosunku, po stosunku i po wytrysku; dolegliwości bólowe pojawiają się również w czasie wysiłku fizycznego.
Zobacz film i dowiedz się jak samodzielnie badać jądra:

    Zobacz film: Jak samodzielnie badać jądra? Źródło: 36,6.

    Wszelkiego rodzaju bóle jądra lub jąder powinny być konsultowane z lekarzem - najlepiej urologiem. Dolegliwości bólowe połączone z wysoką temperaturą mogą wskazywać na rozwój poważnych schorzeń, w przypadku których bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Panowie powinni przynajmniej raz w roku badać jądra. Co pół roku wskazane jest również samobadanie jąder i moszny, które pozwala wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości.

    Data aktualizacji: 18.02.2019,
    Opublikowano: 05.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

    Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

    Czytaj więcej
    Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

    Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

    Czytaj więcej
    Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

    Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

    Czytaj więcej
    Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

    Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

    Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

    Czytaj więcej
    Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

    Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

    Czytaj więcej
    Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

    Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

    Czytaj więcej
    Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

    Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

    Czytaj więcej
    10 patentów na zdrowe święta

    Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

    Czytaj więcej