Ból głowy po porodzie lub operacji. Jak leczyć zespół popunkcyjny?
Fot. Vertigo3d / Getty Images
Zespół popunkcyjny to zespół objawów będących powikłaniem po punkcji lędźwiowej. Jego głównym objawem jest ból głowy, który nie ustępuje po podaniu leków. Pacjenci skarżą się także na wymioty, zawroty głowy, szum w uszach, mdłości, zaburzenia widzenia, uczucie oszołomienia.
Zespół popunkcyjny rozwija się u pacjentów, u których wykonano punkcję lędźwiową. Polega ona na nakłuciu wykonanym w linii pośrodkowej pleców. Punkcję lędźwiową wykonuje się w celu dotarcia do kanału kręgowego i przestrzeni podpajęczynówkowej oraz pobranie próbki płynu mózgowo-rdzeniowego lub podanie leków znieczulających (znieczulenia przewodowego obejmującego obszar miednicy małej i kończyn dolnych), antybiotyków lub preparatów przeciwnowotworowych.
Bardzo często zespół popunkcyjny rozwija się w wyniku podania znieczulenia do porodu. Typowe dla niego objawy stanowią pulsujące bóle z tyłu głowy, nieostre widzenie, szum w uszach, zawroty głowy, nudności i wymioty, bóle kończyn, sztywność karku, a nawet niemożność podniesienia się z łóżka. Dolegliwości mogą wystąpić kilka godzin po wkłuciu, częściej jednak uwidaczniają się średnio po upływie 3 dni od badania. Zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z trzeciego odcinka
W przypadku wystąpienia objawów podaje się leki przeciwbólowe, kroplówki, zalecana jest zwiększona podaż płynów i leżenie w łóżku. W cięższych przypadkach do przestrzeni zewnątrzoponowej podaje się "łatę" z własnej krwi pacjenta.
W tym celu w warunkach aseptycznych pobiera się około 20 ml krwi i wstrzykuje ją do przestrzeni zewnątrzoponowej w miejscu wcześniej wykonanej punkcji. Pacjent powinien leżeć bez ruchu na plecach przez 4 godzin,y aby krew mogła skrzepnąć w miejscu wstrzyknięcia. U 90 % objawy ustępują po pierwszej łacie. Jeśli bóle pojawiają się ponownie, wstrzyknięcie krwi można powtórzyć po 24 godz.
Co o leczeniu bólu głowy występującego w wyniku zespołu popunkcyjnego? Taki ból może pojawiać się jeszcze długi czas po zabiegu.
Należy spróbować z silniejszymi lekami lub można powtarzać tą "łatę" z krwi na kręgosłupie. Niektórzy wymagają wykonywania takiej "łaty" regularnie raz w miesiącu - mówi dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog, ekspert programu 36,6°C.
Jeśli bóle są wyjątkowo uciążliwe to należy wykonać więcej badań:
Trzeba wykluczyć wyciek płynu mózgowo rdzeniowego i ewentualnie wykonać tzw. "łatę" z krwi. Oczywiście po konsultacji neurologicznej lub anestezjologa, który zajmuje się leczeniem bólu - dodaje dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog, ekspert programu 36,6°C.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe?
Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.
Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą?
Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi?
Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.
Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć?
Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.