Ból gardła a karmienie piersią – leki i domowe sposoby

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Ból gardła a karmienie piersią może okazać się skomplikowaną relacją, kiedy naturalne metody łagodzenia dolegliwości nie przyniosą oczekiwanych rezultatów i konieczne będzie skorzystanie z leków. W przypadku ciężarnych i kobiet w okresie laktacji zażywanie farmaceutyków jest znacznie ograniczone.

Ból gardła a karmienie to problematyczna relacja. Kobietom w okresie laktacji zaleca się łagodzenie bólu gardła naturalnymi metodami, takimi jak płukanki wodą utlenioną czy szałwią, domowy syrop z cebuli bądź herbata imbirowa. Karmiące piersią kobiety mogą zażywać niektóre tabletki do ssania i spraye do gardła. Jednakże należy pamiętać, aby nie przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Ból gardła a karmienie piersią – jakich leków używać?

Ból gardła i karmienie piersią nie powinny być bagatelizowane, jednak bolące gardło nie jest wskazaniem do zaprzestania karmienia. Wszystkie mamy w okresie naturalnego karmienia powinny pamiętać, żeby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który wyjaśni potencjalne zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem danego medykamentu.

Bezpieczeństwo stosowanych w czasie laktacji leków określane jest zazwyczaj na podstawie klasyfikacji Hale’a, który stworzył Kategorie Ryzyka Laktacyjnego. Farmaceutyki przydzielone zostają do jednej z 5 kategorii – od L1 (najbezpieczniejsze) do L5, (niebezpieczne w czasie laktacji). Informacje na temat możliwości przyjmowania określonych leków na ból gardła podczas karmienia piersią zawarte są na dołączonych do nich ulotkach.

Zobacz film: Przeziębienie w ciąży - domowe sposoby leczenia. Źródło: 36,6.

Środki na ból gardła przy karmieniu piersią

Warto zdawać sobie sprawę, jakie leki są odpowiednie, kiedy następuje zależność ból gardła a karmienie piersią. Środkami które nie mają przeciwwskazań do stosowania podczas karmienia piersią są dostępne w aptekach bez recepty tabletki do ssania na bazie naturalnych ziół, np. cukierki szałwiowe. Popularnością cieszą się też produkty takie jak: Tantum Verde, Neo-Angin, Isla Mint, Septolete, Sebidin i Faringosept. Preparatem dedykowanym dla kobiet w ciąży i karmiących piersią jest Prenalen GARDŁO. Tabletki do ssania zawierają suchy wyciąg z propolisu, sok malinowy w proszku i witaminę C. Nie zaleca się stosowania tabletek do ssania zawierających tymianek, który może powodować działania uboczne u dziecka w postaci rozdrażnienia i bezsenności. Wystrzegać się należy także tych z podbiałem, ponieważ zawiera on alkaloidy pirolizydynowe o toksycznym działaniu.

Pozytywne działanie wykazują niektóre spraye do gardła o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, znieczulającym i odkażającym. Wystarczy aplikować je kilkakrotnie w ciągu dnia, aby poczuć ulgę. Na ból gardła w okresie laktacji można użyć syropu islandzkiego opartego na wyciągu z porostu islandzkiego, który powleka błony śluzowe, lub syropu prawoślazowego. Jednak najbardziej popularny jest syrop Prenalen, który posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz IP Centrum Zdrowia Dziecka. W jego składzie można znaleźć koncentraty soków z czarnych porzeczek i malin, biologicznie czynne substancje czosnku i witaminę C. Karmiąca piersią w razie konieczności może zażywać też paracetamol. Zabronione jest przyjmowanie pseudoefedryny, kodeiny, aspiryny i pyralginy.

Płukanki na ból gardła przy karmieniu piersią

W sytuacji zaistnienia zależności karmienie piersią a ból gardła warto sięgnąć po napar z szałwii lub rumianku do płukania gardła o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych. Zioła te mają status OTC (ang. over-the-counter drug), co oznacza, że są lekami wydawanymi bez recepty lekarskiej. Opakowanie szałwii zawierające 30 saszetek (1 torebka to 1,2 g liścia szałwii) kosztuje około 5,50 zł, a cena rumianku za opakowanie 30 saszetek (1 torebka zawiera 1,5 g koszyczka rumianku) wynosi średnio 4,50 zł. Oprócz gotowych saszetek zioła można kupić także luzem. W przypadku szałwii 2 saszetki należy zalać 150 ml wrzącej wody, a następnie odstawić pod przykryciem do zaparzenia na około 15 min. Po tym czasie lekko przestudzonym naparem można płukać gardło kilka razy dziennie.

W przypadku rumianku należy 1 saszetkę zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem do zaparzenia na 10 minut i płukać gardło 3 razy dziennie. Często stosowanym domowym sposobom, kiedy kobieta karmi piersią, a jednocześnie zmaga się z bólem gardła, jest płukanka z wody i soli. W szklance wody o temperaturze 37°C rozpuszcza się do 3 łyżeczek soli. Pozytywne efekty przynosi systematyczne płukanie gardła co 2–4 godziny, przez co najmniej 2 min. Sól kuchenna ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwobrzękowe oraz zapobiega suchości w gardle. Sprawdza się też płukanie wodą utlenioną. Należy rozcieńczyć łyżeczkę wody utlenionej (około 5 ml) w szklance wody (około 250 ml). Przynosi ulgę przy bolącym, podrażnionym, suchym i piekącym gardle.

Popularne domowe rozwiązania na ból gardła przy karmieniu piersią

Ból gardła a karmienie piersią to zależność, która czasem wymaga sięgnięcia po domowe rozwiązania. Doskonale sprawdzi się syrop z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, po czym wsypać je do miski, zasypać obficie cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia na 5 godzin, aż cebula puści sok, który się odcedza. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny. Kolejnym rozwiązaniem na bolące gardło przy laktacji jest napój z siemienia lnianego.

Należy 2 łyżki siemienia zalać szklanką gorącej wody i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na 10–15 minut. Następnie dokładnie miesza się powstały napój, przecedza przez sito lub gazę, aby pozbyć się ziaren, i spożywa powoli, aby mógł spokojnie spływać po gardle. Miksturę powinno się przyjmować 2–3 razy dziennie. Należy pamiętać aby przy przedłużającej infekcji lub wystąpięniu dodatkowych objawów np. gorączki po kilku dniach leczenia objawowego, np Paracetamolem, udać się do lekarza, aby ocenił czy konieczne jest włączenie antybiotyku.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Bibliografia:

1. Kalicki B., Milart J., Wachnicka‑Bąk A. i wsp., Ból gardła – kiedy leczenie

objawowe jest wystarczające?, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(2), s. 107- 110.

2. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

3. Rygalski M., Zawisza E., Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, „Lek w Polsce”, 2015, 25(8), s. 12-17.


Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 06.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej