Ból biodra i stawu biodrowego - przyczyny, jak leczyć?

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Ból biodra często jest skutkiem przeciążenia stawu biodrowego. Czasami uczucie bólu jest przenoszone w okolice stawu biodrowego z pachwin, uda, podudzia lub pleców. Z pomocą specjalisty i leków dostępnych w aptekach można rozpoznać problem i rozpocząć jego leczenie.

Czasami biodro boli, bo niewłaściwie dostosowujemy obciążenie treningowe do naszej formy fizycznej. W takich przypadkach kilka dni odpoczynku wystarczy, by zażegnać ból. Jeżeli biodro boli ze względu na inne schorzenia, niezwłocznie należy skontaktować się ze specjalistą, by rozpoznać problem i rozpocząć leczenie. 

Ból biodra i stawu biodrowego - przyczyny

Ból biodra po niewłaściwie przeprowadzonym treningu powstaje w wyniku przeciążenia stawu biodrowego. Duże znaczenie ma też podłoże, na którym trenujemy - obciążenia stawu biodrowego mogą powstawać w wyniku zbyt twardego gruntu pod naszymi nogami (asfaltu, betonu). Przeciążenie może też wynikać ze źle dostosowanego do podłoża obuwia. Innymi przyczynami mogą być zbyt długie spacery lub przebieżki. Jeżeli nie będziemy nadwerężać stawu biodrowego przez kilka dni, ból ustąpi. Należy jednak na przyszłość pamiętać, że takie szczegóły, jak sprzęt i warunki treningu mają kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Zobacz także: Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała

Inną częstą przyczyną bólu biodra jest zwyrodnienie stawu biodrowego. Jest to uszkodzenie chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego lub degeneracja głowy kości udowej. W rezultacie dochodzi do osuszenia stawu, co z kolei prowadzi do trudności w poruszaniu się, uczucia sztywności i ograniczenia ruchu. Nie zawsze czujemy ból od razu w stawie biodrowym, może też promieniować do pachwin i kolan. Poza tym odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa i tylno-boczna strona uda są miejscami, gdzie możemy poczuć dolegliwość zanim dojdzie do stawu biodrowego. Na zwyrodnienie jesteśmy narażeni praktycznie wszyscy - może być spowodowane przez: podeszły wiek, otyłość, wyczynowe uprawianie sportu, predyspozycje genetyczne, stłuczenia lub złamania w okolicach stawu biodrowego (np. złamanie kości miednicy, złamanie szyjki kości udowej) , siedzący tryb życia, wady postawy (np. skrzywienie kręgosłupa), choroby rozwojowe (np. dysplazja stawu biodrowego, wrodzone zwichnięcie bioder), choroby autoimmunologiczne (np. zapalenie stawów) oraz źle zbalansowana dieta. Płeć żeńska w wieku po menopauzie również ma statystycznie większe predyspozycje do zwyrodnienia stawu biodrowego.

Zobacz także: Jaka endoproteza stawu biodrowego jest najlepsza? Jak wygląda rehabilitacja?

Ból biodra może też być następstwem zespołu podrażnionego stawu biodrowego. Ta dolegliwość odznacza się utykaniem i bólem w okolicy pachwin, który pojawia się w trakcie ruchu. W tym przypadku do pokonania bólu wystarczy dłuższy odpoczynek i seria wizyt u fizjoterapeuty.

Ból biodra i stawu biodrowego - jak zapobiegać?

Bólowi biodra możemy sami zapobiegać - wystarczy utrzymywanie właściwej masy ciała, regularna aktywność fizyczna, poprawność treningów (odpowiednia rozgrzewka - rozciąganie mięśni i stawów, a także dbałość o wspomniane wyżej sprzęt i warunki) oraz dobrze zbalansowana dieta (białko, wapń, witamina D). Zapobieganie bólowi biodra jest jednym z wielu czynników, dla których należy być czujnym za kierownicą, gdyż duża liczba urazów stawu biodrowego jest spowodowana wypadkami komunikacyjnymi.

Osoby, które mają skłonność do problemów z biodrami powinny unikać sportów obciążających stawy biodrowe, np. biegania, skakania lub gier zespołowych. W przypadku długich okresów stania lub siedzenia w pracy należy często zmieniać pozycję i równoważyć obciążenie nóg.

Skuteczną metodą na ból bioder są też regularne ćwiczenia tej części ciała. Polegają one na rozciąganiu stawu biodrowego, pogłębianiu zakresu ruchów oraz wzmacnianiu mięśni biodrowych, tułowia i kończyn dolnych. Poza tym, korzystnie na nasze biodra wpływają: trening cardio, ćwiczenia na pośladki, brzuch i uda, jogging, nordic walking, kolarstwo, pływanie i aerobik.

Zobacz film: Rozciąganie zginaczy stawu biodrowego i mięśni pośladków. Źródło: 36,6

Ból biodra i stawu biodrowego - jak leczyć?

Jeżeli ból biodra po kilkudniowym odpoczynku nie ustąpi, należy skontaktować się z lekarzem ortopedą. W czasie wywiadu należy wspomnieć o wszystkich potencjalnych przyczynach bólu w stawie biodrowym. Ortopeda najczęściej dodatkowo zleca zdjęcie rentgenowskie (RTG) lub tomografię komputerową. W przypadku podejrzeń pozakostnych możemy otrzymać skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym, natomiast podejrzenie wysięku (wylewu płynu powstającego w wyniku zapaleń) zaprowadzi nas do biopsji badającej skład płynu maziowego.

Najczęstszym sposobem na ból biodra są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Często stosuje się też inne preparaty o podobnym działaniu, np. maści przeciwzapalne. Rzadziej mogą zostać zlecone zastrzyki podawane bezpośrednio do stawu biodrowego. Jeżeli osoba cierpi na zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe lub poważniejsze uszkodzenie stawu biodrowego, może się to zakończyć operacją polegającą na zastosowaniu endoprotez.

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej