Ból barku - skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Fot: Jay Yuno / gettyimages.com

Bóle w barku najczęściej spowodowany jest przeciążeniem lub urazem. Jednak bez względu na to, co wywołało problem warto skonsultować się z lekarzem.

Staw barkowy to jeden z większych stawów w ciele człowieka. Ma kulisty kształt i łączy kończynę górną z obręczą barkową. Staw barkowy składa się z kości ramiennej, łopatki, obojczyka i mostka, które otoczone są przez więzadła, mięśnie, ścięgna oraz kaletki.

Ból barku - co może być przyczyną?

Ból barku może mieć charakter ciągły lub nagły. Mimo że za najczęstszą przyczynę problemu uznaje się przeciążenie lub uraz, to zdarza się, że dolegliwość stanowi jedynie objaw innej choroby, np. zawału serca, guza płuc, dny moczanowej, łuszczycowego zapalenia stawów czy odmy opłucnej. 

Ból barku może świadczyć o zwyrodnieniu, które nasila się wraz z wiekiem, stanie zapalnym, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

Za ból barku może odpowiadać także zespół ciasnoty podbarkowej. Jeśli w stawie rozwija się stan zapalny - zwłaszcza w obrębie kaletki lub narośli kostnych - kość może mieć problem z "wchodzeniem" pod wyrostek barkowy, a to może wywoływać silny ból przy podnoszeniu ręki.

Ból barku wywołuje również uszkodzenie tzw. stożka rotatora. Może do niego dojść w czasie silnego szarpnięcia, np. podczas mycia okien czy grania w koszykówkę. O uszkodzeniu rotatorów świadczy ból podczas podnoszenia ręki oraz przy próbie założenia jej na plecy. Najczęściej ból kumuluje się w przedniej i bocznej części ramienia. Uszkodzenie stożka rotatorów może świadczyć także o tzw. barku zmrożonym. Osoby z tym schorzeniem skarżą się nie tylko na ból, ale i sztywność barku. Warto zaznaczyć, że bark zmrożony może być jednym z objawów zwału serca.

Jeśli ból barku pojawia się w przedniej części ramienia podczas wykonywania ruchów ze zgiętym łokciem mogło dojść do uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego. Dolegliwość najczęściej wywołują stan zapalny lub uraz.

Skąd się bierze ból barku? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze ból barku? Źródło: 36,6

Ból barku - gdzie szukać pomocy?

Osoby, którym dokucza ból barku powinny poszukać pomocy u lekarza ortopedy. Jeśli nie mają innych objawów najprawdopodobniej dolegliwość spowodowana jest urazem mechanicznym lub przeciążeniem. Pacjenci, u których poza bólem barku pojawiły się obrzęk, gorączka, nagły spadek masy ciała, gorsze samopoczucie oraz osłabienie powinny skonsultować się reumatologiem. Nie wykluczone, że w ich przypadku przyczyną problemów jest choroba autoimmunologiczna.

Jednak, aby poznać przyczynę problemu lekarz powinien zlecić badania. Najczęściej u pacjentów, którzy skarżą się na ból barków wykonuje się prześwietlenie oraz USG stawu. Czasem konieczne może być wykonanie rezonansu magnetycznego.

Jeśli lekarz podejrzewa chorobą zapalną stawów, zleci morfologię, CRP, OB, RF, aCCP, kwas moczowy.

Ból barku - leczenie

Najlepsze efekty daje rehabilitacja i fizykoterapia. Przy silniejszych dolegliwościach chorym przepisuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub aplikuje się blokady z kortykosteroidów. W skrajnych przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie wystarcza - przeprowadza się operację.

Data aktualizacji: 14.07.2020,
Opublikowano: 14.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej