Blizny zanikowe – skąd się biorą i jak im zapobiegać domowymi sposobami?

Boy_Anupong/getty images

Blizny zanikowe (atroficzne) to efekt nieprawidłowego procesu gojenia się zmian chorobowych, które powstają w skórze i naruszają jej ciągłość. Niekorzystny efekt kosmetyczny sprawia, że wiele osób chce się ich pozbyć. Najskuteczniejsze są działania podjęte w momencie, gdy blizny dopiero się tworzą.

Proces powstawania blizn zanikowych wiąże się z nietypową, niepełną przebudową włókien kolagenowych. Do powstania zmian tego typu nie dochodzi przy powierzchownych, obejmujących tylko naskórek urazach. Najczęstszą przyczyną jest długotrwałe gojenie się nadkażonych bakteryjnie uszkodzeń, które obejmują skórę właściwą.

Zobacz też:

Czym jest blizna?

Blizna jest to struktura powstała wskutek gojenia się rany przebiegającej z naruszeniem ciągłości skóry lub innej tkanki miękkiej. Tworzy się ona z tkanki łącznej włóknistej. Jej podstawowymi elementami są przestrzenne układy włókien kolagenowych. Uszkodzenia skóry powodują powstawanie spoistej, wałowatej, wypukłej struktury. Jest ona twarda, nierozciągliwa, po pełnym wygojeniu ma białą lub kremową barwę ze względu na fakt, że jej unaczynienie jest minimalne.

Zwykle ma dobre właściwości mechaniczne, jest odporna na rozciąganie, stanowi więc idealne zabezpieczenie uszkodzonego wcześniej miejsca i nie pozwala na rozerwanie skóry. Wadą każdej blizny jest jej wygląd – stanowi ona defekt estetyczny (szczególnie w miejscach odsłoniętych, takich jak twarz, szyja, ręce), a jeszcze bardziej widoczna staje się na opalonej skórze. U osób, które mają tendencję do zbyt intensywnego, bujającego przebiegu gojenia tworzą się grube, przerostowe zmiany, tzw. bliznowce.

Jak tworzy się blizna zanikowa?

Blizna zanikowa (czy inaczej atroficzna) jest efektem nieprawidłowej, niedostatecznej przebudowy tkanki w okolicy urazu – powłoki ciała są w miejscu jej występowania osłabione. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest przedłużony proces gojenia w warunkach niedostatecznego ukrwienia gojących się tkanek. Dzieje się tak po urazach czy zabiegach, przy których uszkodzeniu ulega większa powierzchnia skóry oraz w sytuacji, gdy rana jest zakażona. W takich warunkach obrzęk tkanek pogarsza krążenie krwi, a toczący się proces zapalny oraz ropna wydzielina drażnią tkanki i nie pozwalają im na prawidłową przebudowę.

Typowymi schorzeniami, przy których powstają blizny zanikowe, są trądzik (zarówno związany z procesem dojrzewania, jak i późniejszymi zaburzeniami hormonalnymi) oraz ospa wietrzna. U niektórych osób blizna zanikowa jest formą wygojenia rany pooperacyjnej lub pourazowej.

Jak wygląda blizna zanikowa?

Blizna zanikowa ma wklęsłą powierzchnię, jest cienka, elastyczna, w jej strukturze widać ślady rozciągnięcia – zgodnie z naturalnymi liniami napięć w skórze. W przypadku blizn małych, po trądziku czy wiatrówce, typowym obrazem są liczne, punkcikowate zagłębienia na powierzchni skóry twarzy, które dają bardzo niekorzystny efekt kosmetyczny. W języku potocznym mówi się wręcz o „twarzy dziobatej, ospowatej”, a określenie to opisuje właśnie istnienie typowych, licznych blizn zanikowych.

Większe blizny, np. po operacji chirurgicznej, nie mają kształtu linijnego, ale charakterystyczną, wrzecionowatą postać. Jest to skutkiem wiotkości blizny i jej reakcji na przewlekłe rozciąganie.

Zapobieganie bliznom zanikowym

Najważniejszym elementem pozwalającym na uniknięcie powstawania blizn zanikowych jest wczesne wdrożenie działań, które taką możliwość zminimalizują. Aktywne podjęcie czynności zapobiegawczych jest najważniejsze u osób, które już mają jakieś zmiany tego typu. Oznacza to zwykle, że procesy gojenia są u nich zaburzone i kolejna, nowa blizna może również mieć charakter atroficzny.

Wielu specjalistów medycyny estetycznej uważa, że z zabiegami takimi jak laseroterapia lub ostrzykiwanie leczniczym i odżywczym serum należy wkroczyć już w 3–4 dobie po urazie, gdy blizna dopiero się tworzy. W procesie gojenia dużą rolę przypisuje się też domowym sposobom – stosowaniu kremów nawilżających i odżywczych. Uważa się, że bardzo korzystnie działają te z masą perłową. Pozytywny wpływ na prawidłowość procesu gojenia ma użycie plastrów lub ochronnych środków silikonowych w kremie czy spreju.

Niezmiernie ważne jest dbanie o to, by skóra nie goiła się pod napięciem, np. przy urazach przedniej powierzchni stawu kolanowego należy raczej ograniczyć zginanie kończyny i nie rozciągać tworzącej się blizny. Skóra w okolicy rany musi być zawsze dobrze nawilżona kremem, gdyż jej wysuszenie powoduje zmniejszenie elastyczności i dodatkowe naprężanie tkanek.

Usuwanie blizn zanikowych

Usunięcie wytworzonej już i dojrzałej blizny zanikowej jest niezmiernie trudne. Można jej wielkość zmniejszyć przy pomocy szeregu zabiegów (głównie laserowych). Procedura ta jest rozciągnięta w czasie, a pomiędzy poszczególnymi etapami leczenia zostawia się kilka tygodni na przebudowę tkanek. Wczesne rozpoczęcie terapii pozwala na skrócenie całego procesu i uzyskanie lepszych wyników.

Jeśli blizna jest stara, szpecąca albo zaburza funkcję okolicznych tkanek, można pokusić się o jej wycięcie i kosmetyczne zszycie rany od nowa. Jest to szczególnie uzasadnione, jeśli wcześniejsze powstanie atroficznej zmiany było efektem zakażenia gojącej się rany, a nie osobniczej tendencji do takiego typu bliznowacenia.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa 2017.

2. R.J.G Rycroft i inni, Dermatologia, red. pol. L. Rudnicka i inni, tł. P. Traczewski, Warszawa 2014.

Data aktualizacji: 18.11.2020,
Opublikowano: 18.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej