Bisfosfoniany – warto wiedzieć jak je stosować. Jakie są skutki uboczne?

Fot: Lydie stock / stock.adobe.com

Bisfosfoniany stosowane są w przebiegu chorób układu kostnego, charakteryzujących się rozpadem tkanki kostnej. Ze względu na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zamiast doustnych preparatów można stosować leki dożylne, jednak mogą one wywołać więcej skutków ubocznych.

Bisfosfoniany to leki mające ogromne znaczenie w przebiegu chorób, którym towarzyszy wzmożona utrata tkanki kostnej. Główne wskazania to choroby nowotworowe, choroba Pageta, szpiczak mnogi czy przerzuty nowotworowe do kości. Czasami są stosowane również w innych jednostkach chorobowych przebiegających ze wzmożoną łamliwością kości i obniżoną gęstością mineralną kości.

Bisfosfoniany – jak działają?

Bisfosfoniany to analogi naturalnych pirofosforanów. Mają bardzo duże powinowactwo do składników mineralnych kości, ponieważ potrafią łączyć się z hydroksyapatytami, czyli mineralnymi rusztowaniami tkanek kostnych. W miejscach, gdzie przebudowa kości jest największa, bisfosfoniany zostają wbudowane w miejsca wiązań na hydroksyapatytach. Ilość wbudowanych do kości bisfosfonianów zależy od aktualnego zapotrzebowania. Te, które nie zostały wykorzystane, wydalane są przez nerki. Rolą bisfosfonianów jest powstrzymanie rozpadu tkanki kostnej. Bardzo mocno wysycają układ kostny, stąd też wynika ich skuteczność w leczeniu chorób układu kostnego.

Zobacz film: Kto częściej choruje na osteoporozę? Źródło: 36,6.

Bisfosfoniany działają od razu, jednak by wypełniły swoje zadanie, trzeba poczekać około 3 miesiące. Tyle czasu potrzeba, by kości się nimi wysyciły i resorpcja została zahamowana. Najczęściej stosuje się doustne bisfosfoniany. Celem szybszego zahamowania procesów resorpcji można zastosować bisfosfoniany dożylne, które szybciej osiągają cel. Wynika to z tego, że bisfosfoniany cechuje bardzo duża hydrofilność. Po doustnym podaniu niewielki procent zostaje wchłonięty z przewodu pokarmowego. Dodatkowo tylko połowa wchłoniętego leku zostaje wychwycona i zaabsorbowana przez kości.

Doustne przyjmowanie bisfosfonianów przez chorych bywa często dla nich kłopotliwe. Po codziennym doustnym przyjęciu tego leku, chory musi przebywać w pionowej pozycji około 30 min, powstrzymać się od jedzenia przez 2 godziny przed przyjęciem leku i około 30 min po jego zażyciu. Dodatkowo wywołuje on nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego też opracowano nowe preparaty, które mogą być podawane tylko raz na tydzień (alendronian, ryzedronian) lub raz na miesiąc (ibandronian, ryzedronian). Ponadto dostępne są również preparaty dożylne (pamidronian, kwas zoledronowy i ibandronian), które są rzadziej używane, jednak pozwalają wyeliminować przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Niestety po dożylnym podaniu częściej obserwuje się inne skutki uboczne, jak bóle głowy, mięśni, stawów, wzrost temperatury.

Wskazanie do stosowania bisfosfonianów

Bisfosfoniany poprzez hamowanie rozpadu tkanki kostnej są wykorzystywane w leczeniu chorób układu kostnego, w mechanizmie których dochodzi do degradacji substancji mineralnych w kości pod wpływem osteoklastów. Wskazania do stosowania bisfosfonianów:

  • osteoporoza (młodzieńcza, pomenopauzalna, starcza);
  • osteoporoza indukowana leczeniem glikokortykosteroidami;
  • osteoporoza związana z przeszczepieniami;
  • osteoporoza wywołana niedoborem androgenów;
  • osteoporoza wynikająca z unieruchomienia;
  • choroba Pageta;
  • wrodzona łamliwość kości;
  • hiperkalcemia;
  • przerzuty nowotworowe do kości.

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości? Źródło: 36,6.

Terapia bisfosfonianami – o czym należy pamiętać

Poza stosowaniem bisfosfonianów bezwzględnie należy pamiętać również o odpowiedniej dawce witaminy D i wapniu zarówno przed, jak i w trakcie leczenia. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby w starszym wieku, z upośledzoną czynnością nerek, z niedoborami pokarmowymi czy o niedostatecznej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Spadek ilości witaminy D uniemożliwia odpowiednie wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Wywołuje to często wtórną nadczynność przytarczyc, czyli nadmierną produkcję parathormonu przez przytarczyce, a następnie zwiększoną utratę wapnia z kości, by utrzymać odpowiednie stężenie wapnia we krwi. Warto mieć to na uwadze, aby leczenie bisfosfonianami nie okazało się bezcelowe, jeśli samemu generuje się nadmierną utratę masy kostnej.

Bisfosfoniany – skutki uboczne

Najczęstsze objawy niepożądane stosowania bisfosfonianów to dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, np. nudności, bóle brzucha. W przypadku preparatów dożylnych mogą wystąpić bóle głowy, mięśni, stawów i niewielki wzrost temperatury.

Do innych, bardzo rzadkich, jednak opisywanych skutków ubocznych bisfosfonianów należą:

  • martwica żuchwy, występująca raczej u około 1% pacjentów onkologicznych, a na pewno rzadziej u pacjentów leczonych bisfosfonianami z powodu osteoporozy. Duży wpływ na wystąpienie tego powikłania ma zła higiena jamy ustnej, chemioterapia, protezy, duże dożylne dawki leku;
  • migotanie przedsionków, choć jak na razie nie zostało udowodnione, by rzeczywiście leczenie bisfosfonianami korelowało z częstością występowania migotania przedsionków;
  • hipokalcemia;
  • ostra reakcja zapalna, występująca u około 20% pacjentów po pierwszym wlewie bisfosfonianów;
  • bóle kostno-stawowe;
  • nadżerki błony śluzowej przewodu pokarmowego;
  • upośledzenie czynności nerek.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 16.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej