Bisfenol A obecny w paragonach może być niebezpieczny dla zdrowia!

Fot: Adam Gault / gettyimages.com

Obecny w paragonach fiskalnych bisfenol A może być niebezpieczny dla zdrowia pracowników sieci handlowych (i nie tylko). Czym jest bisfenol A i jak wpływa na organizm człowieka?

Zdaniem dr Aleksandry Rutkowskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego bisfenol A obecny w paragonach fiskalnych może być niebezpieczny dla zdrowa. Mimo że związek nie jest toksyczny, to wykazuje działanie podobne do estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Zdaniem specjalistki kontakt z bisfenolem może doprowadzić do niepłodności, otyłości, zaburzeń metabolicznych, zaburzeń rozwoju płodu, a także niektórych nowotworów (rak piersi i rak prostaty).

Nie tylko paragony

Warto zaznaczyć, że bisfenol A to związek, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle. Znajduje się nie tylko w paragonach, ale również plastikowych butelkach, pojemnikach na żywność, opakowaniach do płyt CD i DVD, w sprzęcie elektronicznym, a także w plombach dentystycznych oraz soczewkach kontaktowych.

W opinii dr Rutkowskiej na szkodliwe działanie bisfenolu szczególnie narażeni są kasjerzy. Badaczka razem z zespołem DetoxED (spin off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej) przebadała paragony z ośmiu sieci handlowych. Okazało się, że tylko w jednym z nich nie stwierdzono bisfenolu A, ale najprawdopodobniej do jego wykonania użyto innej substancji o działaniu zbliżonym do ludzkich hormonów. W pozostałych wykryto od około 11 do 22 mg/g BPA w paragonach. Zdaniem specjalistki to bardzo dużo.

Co to jest bisfenol A i jak wpływa na organizm? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Bisfenol A - co to jest? Źródło: Co nas truje?

Dlaczego bisfenol A jest niebezpieczny?

Bisfenol A to związek, który może wnikać do organizmu człowieka przez skórę, drogą pokarmową lub wziewną. Tym samym kontakt z tą substancją przez długi czas nie jest obojętny dla zdrowia. Zdaniem specjalistki BPA może przyczynić się do niepłodności, nowotworów czy otyłości. Szczególnie niebezpieczny jest także dla kobiet w ciąży.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że skutki uboczne działania BPA pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Z danych zgromadzonych przez badaczkę wynika, że leczenie schorzeń wywołanych przez bisfenol A może wynieść nawet 100-250 mld euro.

Zamiast papieru – e-paragony

Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zapowiedziała, że wystąpi o wycofanie z użycia paragonów z BPA lub o wprowadzenie dla pracowników rękawiczek ochronnych oraz maseczek na twarz. Narażenie na bisfenole A w papierowych paragonach może zmniejszyć także wprowadzenie e-paragonów.

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 29.10.2019,
Opublikowano: 29.10.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Piotrek 04.11.2019r.

Szanowni Państwo, spokojnie. Bisfenol A zniknie z paragonów na początku 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem UE z 2016 r. Problem jest w tym, że większość sieci handlowych zacznie kupować rolki kasowe z jego następcą, bisfenolem S, który jeszcze szybciej przenika przez skórę i także w jego przypadku naukowcy udowodnili szkodliwość. Można jednak temu zapobiec. W Polsce mamy już dostępne rozwiązanie, które jest całkowicie pozbawione wszelkich bisfenoli, a nawet fenoli. I nie, to nie eparagon ;) To papierowe rolki kasowe, zwane Zdrowym Paragonem. Zero bisfenoli = zero stresu, że mogą przenikać przez skórę.

Katarzyna 29.10.2019r.

No ale przecież ponoć jest coś takiego, jak zdrowy paragon... I jest bez bisfenoli. Czy nie lepiej zmienić rolki niż kupować rękawiczki i maski?...

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej