Bezpłatny podręcznik prewencji i leczenia COVID-19. Gdzie go szukać i jak pobrać?

damircudic/getty images

W obliczu nieznanego wirusa dzielenie się i współpraca są najlepszym lekarstwem – czytamy we wstępie bezpłatnego podręcznika prewencji i leczenia COVID-19.  Poradnik został stworzony przez chińskich naukowców. Na język polski przetłumaczyli go polscy studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Bezpłatny podręcznik

Publikacja podręcznika jest jednym ze sposobów na uhonorowanie odwagi i mądrości chińskiego personelu medycznego, który przyczynił się do jego powstania. Chińscy lekarze walczący na pierwszym froncie z COVID-19, podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą z kolegami z opieki zdrowotnej na całym świecie, ratując tym samym życia pacjentów. Podręcznik jest dostępny dla wszystkich za darmo.

- napisał prof. Tingbo Liang we wstępie poradnika.

„Podręcznik prewencji i leczenia COVID-19” został stworzony przez naukowców z Chin. W Polsce jest dostępny dzięki uprzejmości studentów z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, którzy w ramach pracy wolontariackiej przetłumaczyli chiński podręcznik na język polski. W 68-stronicowym dokumencie opisano zarządzanie prewencją i kontrolą, diagnostykę i leczenie, a także opiekę pielęgniarską podczas pandemii COVID-19.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

„Ta wojna dopiero się zaczęła”

Nadeszła bezprecedensowa wojna światowa, w której ludzkość mierzy się z tym samym wrogiem – nowym koronawirusem, a pierwszym polem bitwy jest szpital, w którym naszymi żołnierzami są pracownicy ochrony zdrowia. By ta wojna mogła być wygrana musimy być pewni, że personel medyczny posiada wystarczające zasoby – zarówno doświadczenie, jak i technologię. Nie zapominajmy też, że szpital ma być frontem, na którym pokonamy wirusa, a nie on pokona nas

- czytamy w podręczniku.

Chinom przyszło mierzyć się z pandemią koronawirusa jako pierwszym na świecie. Chińscy lekarze musieli sami opracować sposób, w jaki można zatrzymać szybko rozprzestrzeniającego się wirusa. Teraz z ich doświadczenia korzysta cały świat.

Ludzkość stanęła w obliczu pandemii w dobie globalizacji. W tym momencie dzielenie się zasobami, doświadczeniem jest jedyną szansą na wygraną z groźnym przeciwnikiem. Remedium na pandemię nie jest izolacja, lecz współpraca.

Z tego też powodu Fundacja Jacka Ma oraz Fundacja Alibaba zwołały grupę medycznych ekspertów, którzy walczą z pandemią na pierwszej linii frontu. Przy ich wsparciu The First Affiliated Hospital, Zheijang University School of Medicine szybko opublikował poradnik zawierający kliniczne doświadczenie w leczeniu nowego koronawirusa. Oferuje on porady i wskazówki dotyczące przeciwdziałania pandemii dla personelu medycznego na całym świecie.

Szczególny wkład w powstanie poradnika miał personel szpitala FAHZU. Lekarze lecząc pacjentów z COVID-19 zapisywali swoje codzienne doświadczenia, o których możemy przeczytać w podręczniku. Dzięki pionierskim wysiłkom chińskiego personelu medycznego i zastosowaniu najnowszych technologii w szpitalu FAHZU nie zmarł żaden z pacjentów, nie postawiono ani jednej błędnej diagnozy i żaden z członków personelu nie został zainfekowany.

Aktualna wersja tłumaczenia dostępna pod adresem: https://tiny.cc/covid-19-podrecznik

Zobacz film: Mieszkańcy Wuhanu w barach i restauracjach. Życie w mieście powoli wraca do normy.

źródło: x-news


Data aktualizacji: 10.04.2020,
Opublikowano: 09.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej