Wędkarz poparzony barszczem Sosnowskiego. Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę?

Fot. olegkozyrev / Getty Images

Barszcz Sosnowskiego każdego roku powoduje dużo problemów zdrowotnych u ludzi, którzy mieli z nim kontakt. Społeczna Straż Rybacka w Sanoku informuje, że jeden z wędkarzy poparzył się barszczem Sosnowskiego. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i jak reagować w sytuacji poparzenia?

Barszcz Sosnowskiego - poparzony wędkarz

Jak informuje za pośrednictwem Facebooka Społeczna Straż Rybacka w Sanoku jeden z wędkarzy miał kontakt z toksyczną rośliną. Barszcz Sosnowskiego w tych rejonach rośnie nad rzeką San w rejonie wodociągów w Trepczy. Duże jego skupiska znajdują się także w miejscowości Międzybródź (piaski), Mrzygłód pod skałą, oraz na Hłomczy. Ponieważ roślina bardzo szybko się rozprzestrzenia, to pojedyncze jej okazy można spotkać na całym odcinku rzeki San.

Barszcz Sosnowskiego występuje jednak nie tylko w okolicach Sanoka (województwo podkarpackie) i nad rzeką San. Spotkać go możemy w całym kraju, a kontakt z nim powoduje poważne poparzenia skóry.

Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda?

Barszcz Sosnowskiego wbrew pozorom łatwo rozpoznać. Roślina jest potężna, jej wysokość może przekroczyć nawet 3 metry (od 2 do 5 metrów). Charakteryzują ją skupiska białych lub różowawych kwiatów, które mają kształt parasoli, o średnicy nawet ponad 60 cm. 

Polecamy: Barszcz Sosnowskiego – czym grozi kontakt z tą rośliną?

Fot. Antipov / Getty Images

Barszcz Sosnowskiego - dlaczego jest niebezpieczny?

Kontakt z rośliną powoduje silne oparzenia skóry. Jednak nie pojawiają się one od razu - mogą wystąpić kilkanaście minut po kontakcie, a nawet z dwudniowym opóźnieniem. Wszystko zależy od nasłonecznienia, potu, stopnia kontaktu. Najczęściej pojawiają się w przeciągu 2 godzin od kontaktu z rośliną. Poparzenia nasila ekspozycja na promienie słoneczne. 

Zobacz film: Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego. Źródło:  Dzień Dobry TVN

Dlaczego barszcz Sosnowskiego parzy?

We wszystkich częściach barszczu znajduje się olejek eteryczny odstraszający owady i to on bezpośrednim zagrożeniem dla nas. Znajduje się na całej roślinie. Bardzo łatwo łączy się z DNA komórek skóry, co powoduje ich obumieranie. 

Oparzenia barszczem Sosnowskiego objawiają się zaczerwienieniem skóry i pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym, które zaczynają pękać. Zwykle klasyfikuje się je, jako oparzenia II lub oparzenia III stopnia.

W soku i w olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego występują substancje toksyczne (furanokumaryny), które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia (wysypki, zaczerwienienia, opuchlizna, owrzodzenia), a objawy pojawiają się od kilku do kilkunastu godzinach po bezpośrednim kontakcie - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który również ostrzega przed kontaktem z rośliną.

Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda pierwsza pomoc? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Barszcz Sosnowskiego - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Poparzenia wywołane przez sok barszczu mogą też prowadzić do tzw. bielactwa, czyli zaniku pigmentu w skórze. Bardzo często kontakt z barszczem Sosnowskiego powoduje bóle głowy, zawroty głowy i nudności, a nawet wymioty.

Ważne! Przed barszczem Sosnowskiego nie chroni ubranie. Skutki poparzenia może nieco złagodzić szybkie przemycie skóry wodą z mydłem.

Data aktualizacji: 25.09.2019,
Opublikowano: 09.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej