Bakteryjne zapalenie stawów – objawy miejscowe i uogólnione dolegliwości

Fot: SEBASTIAN KAULITZKI/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Bakteryjne zapalenie stawów to stan przebiegający z szeregiem bolesnych miejscowych objawów i uogólnionych dolegliwości. Symptomy choroby pojawiają się po kilku dniach od infekcji organizmu i dotyczą zwykle pojedynczych dużych stawów.

W zależności od etiologii zakażenia, bakteryjne zapalenie stawów wywołuje objawy ze strony innych układów, głównie pokarmowego i moczowo-płciowego. Nierzadko dochodzi też do zaburzeń rytmu serca czy obniżenia kondycji psychicznej. Objawy bakteryjnego zapalenia stawów pojawiają się nagle i zwykle mają burzliwy przebieg.

Zobacz także:

Staw skokowy i jego budowa. Ból stawu skokowego – uraz, zwyrodnienie i inne przyczyny

Dlaczego stawy "strzelają"? Kiedy jest to powód do niepokoju

Bolą cię stawy? Sprawdź, co powinieneś jeść

Bakteryjne zapalenie stawów

Bakteryjne zapalenie stawów to stan, w którego przebiegu dochodzi do odczynu zapalnego na skutek obecności chorobotwórczych patogenów w obrębie struktur jamy stawowej. Do infekcji najczęściej dochodzi drogą:

  • pośrednią, m.in. krwiopochodną, w przypadku postępującego zakażenia w odległym od stawów miejsca bądź rozprzestrzeniania się zakażenia z pobliskich tkanek, takich jak skóra i jej warstwy głębokie, kości czy szpik kostny. Bakteryjne zapalenie stawów stanowi najczęściej powikłanie poinfekcyjne, dotyczące układu pokarmowego i moczowo-płciowego, gdzie za wystąpienie patologii odpowiedzialne są zwykle Chlamydia trachomatis, Salmonella, Shigella i Campylobacter;
  • bezpośrednią, kiedy przedostanie się bakterii do stawu następuje w wyniku powikłań pozabiegowych, takich jak operacje chirurgiczne prowadzone na stawie czy iniekcje dostawowe.

Bakteryjne zapalenie stawów przebiega z szeregiem bolesnych, miejscowych objawów oraz uogólnionych dolegliwości. Symptomy choroby pojawiają się już kilka dni po infekcji i dotyczą zwykle pojedynczych dużych stawów obwodowych, takich jak kolano, biodro czy bark. W zależności od etiologii zakażenia obserwuje się dodatkowe objawy. Nierzadko dochodzi również do zaburzeń rytmu serca oraz do obniżenia kondycji psychicznej na skutek ogólnego osłabienia i postępującej niepełnosprawności ruchowej. Bakteryjne zapalenie stawów jest szczególnie niebezpieczne u osób starszych, u których nierzadko obserwuje się przejście ostrej postaci choroby w chroniczną, a przewlekle utrzymujący się odczyn zapalny zwiększa umieralność w tej grupie wiekowej.

Bakteryjne zapalenie stawów – objawy

Objawy bakteryjnego zapalenia stawów pojawiają się nagle i zwykle mają burzliwy, dynamiczny przebieg. Tylko odpowiednio prowadzone leczenie sprzyja osłabieniu dolegliwości, zmniejszeniu skali stanu zapalnego i zgładzeniu bakterii chorobotwórczych. Zjawisko tego typu charakteryzuje jedno- lub wielostawowe, asymetryczne zajęcie stawów, przebiegające z bólem, obrzękiem i deformacją obrysów stawu, ociepleniem i zaczerwienieniem skóry, a także osłabieniem mięśniowym. Ponadto obserwuje się pogorszenie ruchomości zajętego stawu. W zależności od przyczyny, bakteryjne zapalenie stawów może wywoływać m.in. zmiany skórne w postaci rumieni i różnorodne wykwity. Niemały wpływ na charakter i rozmiar objawów ma także lokalizacja stanu zapalnego. W przypadku patologii rozwiniętej w stawie skokowym bakteryjne zapalenie objawia się dodatkowo trudnościami w chodzeniu czy opuchlizną palców, z kolei bakteryjne zapalenie stawów barkowych znacznie upośledza zdolności manualne kończyn górnych, co oznacza kłopoty z wykonywaniem czynności w życiu codziennym czy w pracy.

Objawy pozastawowe bakteryjnego zapalenia stawów

Blisko 90% pacjentów z bakteryjnym zapaleniem stawów boryka się z dolegliwościami ogólnymi. Dominującymi objawami są: gorączka przebiegająca w towarzystwie dreszczy, tachykardia, czyli szybsze bicie serca, a także rozdrażnienie, zmniejszony apetyt i ogólna apatia. Ponadto często występują: zapalenie spojówek, czerwone oczy, łzawienie i opuchlizna powiek. W zależności od rodzaju bakterii można spodziewać się także symptomów ze strony układu pokarmowego, skórnego i moczowo-płciowego, takich jak:

  • różnorodne dolegliwości podbrzusza podczas mikcji, m.in. uczucie pieczenia i ból, a także zmętnienie moczu;
  • objawy wynikające z zapalenia pochwy i szyjki macicy czy jąder i gruczołu krokowego, np.: upławy, świąd, ból, nadżerki, zaburzenia erekcji, spadek libido, częstomocz i skąpomocz;
  • wysypki, nadmierne łuszczenie się naskórka, zmiany troficzne na paznokciach, błonach śluzowych jamy ustnej, szczególnie na języku, policzkach i dziąsłach.

Czynniki ryzyka a bakteryjne zapalenie stawów

Na objawy bakteryjnego zapalenia stawów narażeni są głównie mężczyźni. Dolegliwości pojawiają się zwykle około 40. roku życia. Poza obecnością bakterii chorobotwórczej wpływ na rozwój choroby ma aktywny antygen, zwany HLA B27, odpowiedzialny za rozpoznawanie przez ustrój własnych komórek i odróżnianie ich od ciał obcych. Gen zwiększa ryzyko chorób o podłożu autoimmunologicznym. Również obciążenie pacjenta dodatkowymi schorzeniami reumatoidalnymi wpływa na rozwój bakteryjnego zapalenia stawów. Najczęściej dotyczy to osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).

Jak dbać o stawy?

X-Bank Gallery

Bibliografia:

1. Szczeklik A., „Choroby wewnętrzne”, MP, Kraków 2006.

2. Zimmermann-Górska I., „Reumatologia kliniczna”, PZWL, Warszawa 2008.

Data aktualizacji: 30.05.2021,
Opublikowano: 30.05.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej