Bakteryjne zapalenie skóry – jak się objawia i jak je leczyć?

Fot: Paper Boat Creative / gettyimages.com

Bakteryjne zapalenie skóry, ze względu na konieczność zastosowania odpowiednich antybiotyków, wymaga konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu bądź dermatologa. W przeciwnym razie zapalenie może objąć głębsze tkanki i doprowadzić do zakażeń uogólnionych.

Bakteryjne zapalenie skóry mogą być wywołane przez paciorkowce, gronkowce, a także bakterie powodujące choroby, takie jak kiła, rzeżączka, gruźlica skóry. Do chorób bakteryjnych skóry zalicza się ponadto różycę, boreliozę, promienicę czy łupież rumieniowy.

Bakteryjne zapalenie skóry – przyczyny

Skóra człowieka nie jest jałowa. Oznacza to, że obecność na niej bakterii jest zjawiskiem normalnym. Naturalna flora bakteryjna nie jest dla człowieka zagrożeniem w warunkach fizjologicznych. Istnieją jednak sytuacje, w których bakterie, bytujące normalnie na skórze człowieka, namnażają się i stają się dla niego chorobotwórcze.

Inną przyczyną bakteryjnych zapaleń skóry są bakterie niewchodzące w skład naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Czynnikami sprzyjającymi bakteryjnym zapaleniom skóry są przede wszystkim urazy i uszkodzenia. Przerwanie ciągłości w strukturze komórek naskórka umożliwia bakteriom namnażanie się. Ponadto ważną rolę w powstawaniu bakteryjnych zapaleń skóry odgrywają stany upośledzenia odporności organizmu, kiedy równowaga flory bakteryjnej człowieka zostaje zaburzona i wiele bakterii, tzw. oportunistycznych, wywołuje stan zapalny. Zalicza się tu cukrzycę, leczenie immunosupresyjne, choroby nowotworowe, chemioterapię czy ogólnoustrojowe zakażenia.

Rodzaje i objawy bakteryjnego zapalenia skóry

W zależności od rodzaju bakterii wywołującej zmiany na skórze, odmienny jest obraz kliniczny, a także sposób postępowania i leczenie. Poniżej omówiono kilka przykładowych stanów zapalnych skóry o podłożu bakteryjnym.

Czyrak jest bakteryjnym zapaleniem skóry obejmującym przede wszystkim okolice mieszków włosowych. W jego przebiegu dochodzi do rozpadu tkanek w otoczeniu mieszka włosowego, tworzy się także guz, który zawiera obumarłe komórki. Po pewnym czasie guz samoistnie oddziela się od skóry, jednak pozostawia po sobie ślad w postaci ubytku lub blizny. Objawem czyraka jest ból, zaczerwienienie, obrzęk. Podłożem czyraka jest zapalenie gronkowcowe. Może ono mieć postać rozsianą, określoną mianem czyraka gromadnego.

Choroba może stanowić zagrożenie dla zdrowia, szczególnie jeśli zmiany znajdują się w sąsiedztwie ważnych struktur, np. mózgu. Niekiedy konieczne są interwencja chirurgiczna i nacięcie czyraka, zastosowanie leków miejscowo odkażających, a w przypadku zmian rozsianych – antybiotyku.

Kolejnym bakteryjnym zapaleniem skóry jest róża o podłożu paciorkowcowym. Najczęściej umiejscawia się na twarzy lub na kończynach dolnych. Skóra w miejscach objętych zapaleniem jest zaczerwieniona, obrzęknięta, gładka i lśniąca. Zdarza się, że objawom skórnym towarzyszą objawy uogólnione, jak gorączka, dreszcze czy objawy grypopodobne. Ten typ bakteryjnego zapalenia skóry wymaga leczenia ze względu na ryzyko zakażenia tkanek leżących głębiej, a nawet wystąpienia posocznicy. Różyca jest bakteryjnym zapaleniem skóry wywołanym przez bakterię o tej samej nazwie.

Drobnoustrojem można zarazić się od zwierząt po kontakcie z surowym drobiem czy rybami. Objawy to rumień i obrzęk w miejscu wniknięcia bakterii, najczęściej na dłoniach.

Często spotykanym (na ogół u dzieci i osób młodych) bakteryjnym zapaleniem skóry jest liszajec zakaźny. Charakteryzuje się występowaniem pęcherzy z treścią początkowo surowiczą, a następnie ropną. Po kilku dniach dochodzi do pęknięcia pęcherzy i powstania żółtawych strupków. Choroba wymaga leczenia odkażającego i miejscowej antybiotykoterapii.

Zobacz film:Egzema co to jest? Źródło: 36,6.

Diagnostyka bakteryjnych zapaleń skóry

Jeśli zauważy się niepokojące zmiany na skórze, konieczna jest wizyta u lekarza. Zaczerwienienie, obrzęk czy pęcherz wypełniony treścią surowiczą lub ropną to objawy sugerujące, że skóra została objęta zakażeniem. Lekarz na podstawie badania pacjenta, wywiadu, a także objawów może wysunąć wstępne rozpoznanie. Czasem konieczne jest również wykonanie badania mikrobiologicznego, by potwierdzić lub zdiagnozować drobnoustrój chorobotwórczy. Badanie mikrobiologiczne poza identyfikacją bakterii pozwala na określenie jej wrażliwości na dane antybiotyki.

Jak leczy się bakteryjne zapalenie skóry?

Jeśli zapalenie skóry ma podłoże bakteryjne, z reguły konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Jeśli zapalenie zostanie dość szybko zdiagnozowane, a zmiany są nieliczne, wystarczy antybiotyk miejscowy, np. w postaci maści. Jeśli jednak zapalenie obejmuje też głębsze tkanki bądź rozległy obszar skóry, konieczne jest zastosowanie antybiotyku doustnego. Wykonany przy okazji badania mikrobiologicznego antybiogram pozwala na zastosowanie antybiotyku swoistego dla danej bakterii.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 30.03.2018,
Opublikowano: 31.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej