Bakteryjne zapalenia płuc – jakie bakterie je wywołują?

Fot: utah778 / gettyimages.com

Bakteryjne zapalenie płuc daje takie objawy kliniczne, jak kaszel, odkrztuszanie plwociny, gorączka, poty, dreszcze, bóle w klatce piersiowej i ogólne złe samopoczucie. Czasami towarzyszy im duszność o różnym nasileniu. W leczeniu stosuje się antybiotyki przez 7 dni.

Zapalenie płuc to dość powszechna jednostka chorobowa, najczęściej wywołana przez bakterie. Zapalenia płuc dzieli się na szpitalne (rozwijające się u chorych przebywających w szpitalach dłużej niż 48 godzin) i pozaszpitalne. Według tego podziału należy omawiać przyczyny, diagnostykę i inne aspekty tej złożonej jednostki chorobowej. Większość przypadków bakteryjnego zapalenia płuc wynika z zakażenia Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinką zapalenia płuc.

Bakteryjne zapalenia płuc – podział i przyczyny

Pozaszpitalne bakteryjne zapalenia płuc korelują z wiekiem pacjenta. U starszych ludzi częściej dochodzi do rozwoju tej choroby. Do przyczyn i czynników ryzyka bakteryjnego zapalenia płuc zalicza się:

  • starszy wiek ( powyżej 75. roku życia),
  • palenie papierosów,
  • niewydolność serca,
  • immunosupresję,
  • nieprawidłową higienę jamy ustnej i próchnicę,
  • narażenie na pyły i zanieczyszczenie powietrza,
  • zachłyśnięcia i stany, które do nich predysponują.

Zobacz film: Oczyszczanie płuc. Źródło: 36,6

U osób hospitalizowanych ocenia się, że są zdecydowanie bardziej narażone na rozwój zapalenia płuc. Dotyczy to szczególnie chorych, u których konieczne jest zastosowanie sztucznej wentylacji na oddziałach intensywnej terapii. Ocenia się, że ryzyko wystąpienia bakteryjnego zapalenia płuc u chorych mechanicznie wentylowanych już w ciągu pierwszych 5 dni wzrasta o około 15%. W ciągu następnych 5 dni – o kolejne 10%. Później ryzyko stopniowo rośnie o 1% każdego dnia. Wynika to z faktu, że konieczność wentylacji mechanicznej raczej dotyczy osób poważnie chorych, a co za tym idzie – z osłabioną odpornością. Ponadto sam zabieg intubacji, czyli wprowadzenia rurki to dróg oddechowych, zaburza ich jałowość. Należy nadmienić, że czas hospitalizacji na innych oddziałach również zwiększa ryzyko bakteryjnego zapalenia płuc, szczególnie w połączeniu z antybiotykoterapią czy lekami immunosupresyjnymi.

Do bakterii wywołujących pozaszpitalne bakteryjne zapalenie płuc należą przede wszystkim: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae i Legionella pneumophila. Trzy ostatnie stanowią tzw. bakterie atypowe, dające często niespecyficzny obraz choroby. Inne bakterie również mogą powodować zapalenia płuc, jednak w niewielkim odsetku. Mówiąc o szczepach wywołujących bakteryjne szpitalne zapalenia płuc, należy wziąć pod uwagę czas przebywania chorego w szpitalu. W ciągu pierwszych 4 dni jest on narażony na patogeny podobne do tych, które są charakterystyczne dla pozaszpitalnego zapalenia płuc.

Później przeważają drobnoustroje rezydujące w danym szpitalu, które niestety są często oporne na wiele antybiotyków. Należą do nich: Pseudomonas aeruginosa, Legionella pneumophila, Staphylococcus aureus, w tym szczep metycylinooporny (MRSA).

Objawy bakteryjnego zapalenia płuc

Do podstawowych objawów świadczących o zajęciu tkanki płucnej bakteriami zalicza się gorączkę, poty, dreszcze, ogólne złe samopoczucie z towarzyszącym uczuciem rozbicia, bóle w klatce piersiowej, odkrztuszanie ropnej plwociny, kaszel. Objawy zapalenia płuc najczęściej pojawiają się nagle, choć u dzieci czy osób starszych mogą mieć początkowo nieswoiste, niewielkie nasilenie. Jeśli zapalenie płuc wywołane jest przez bakterie atypowe, może być mylnie rozpoznane jako wirusowe zapalenie dróg oddechowych ze względu na nieżyt nosa, chrypkę, bóle gardła i uogólnione rozbicie mylone z objawem grypy. U dzieci w przebiegu bakteryjnego zapalenia płuc mogą pojawić się nudności, wymioty, bóle brzucha i bóle głowy.

Leczenie bakteryjnego zapalenia płuc

Podstawową metodą leczenia bakteryjnego zapalenia płuc jest antybiotykoterapia. W zależności od stanu chorego, nasilenia objawów, przypuszczalnej etiologii i oceny indywidualnej chorego, lekarz podejmuje decyzję co do rodzaju i formy podania antybiotyku.

Jeśli chory jest w ogólnym stanie dość dobrym i nadaje się do leczenia w domu, przepisuje się mu leki doustne. Chorym leczonym w szpitalu antybiotyki podaje się doustnie bądź dożylnie. Zazwyczaj terapia trwa 7 dni, choć w przypadku zakażeń bakteriami atypowymi bądź w ciężkim stanie chorego leczenie wydłuża się nawet do 21 dni.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6



Data aktualizacji: 30.03.2018,
Opublikowano: 01.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej