Badanie proktologiczne i badanie per rectum. Jak wyglądają?

Fot: TerryJ / gettyimages.com

Badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbyt, jest nieodłącznym elementem badania proktologicznego. Może je wykonać nie tylko proktolog, ale również chirurg,ginekolog, urolog czy lekarz rodzinny podczas dokonywania wstępnej diagnostyki różnych dolegliwości przewodu pokarmowego.

Proktologia to dziedzina medycyny, a lekarz specjalizujący się w niej określany jest jako proktolog. Dziedzina ta obejmuje choroby odbytu i odbytnicy. Do najczęstszych schorzeń, którymi zajmuje się proktolog, należą hemoroidy, szczeliny i przetoki odbytu, problemy z trzymaniem stolca czy zakażenia. Głównym badaniem wykorzystywanym w proktologii jest badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbyt.

Kiedy wykonuje się badanie proktologiczne?

W skład badania proktologicznego wchodzi przede wszystkim badanie per rectum, które jest bardzo istotne z punktu widzenia większości dziedzin medycyny. Jest ono wykorzystywane w chirurgii, ginekologii, urologii, gastroenterologii, a nawet powinno być wykonane przez lekarza medycyny rodzinnej. Jednak ze względu na duży dyskomfort związany z tym badaniem jest ono często pomijane. Niestety przyczynia się to do znacznego opóźnienia w zakresie rozpoznań chorób zapalnych czy nowotworowych końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Istnieje szereg wskazań do wykonania badania. Przede wszystkim jest ono zalecane, gdy pacjent zgłasza dolegliwości okolicy odbytu, ale również powinno być jednym z elementów badania przedmiotowego, jeśli chory prezentuje objawy niekoniecznie sugerujące chorobę samego odbytu. Należą do nich bóle brzucha (ostre i przewlekłe), objawy dające podstawę podejrzenia choroby nowotworowej przewodu pokarmowego, w tym:

  • spadek masy ciała,
  • stan podgorączkowy,
  • śluz w stolcu,

Badanie proktologiczne jest konieczne do wykonania w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń w obrębie krocza i odbytu. Jest także wykorzystywane w badaniu narządów sąsiadujących z odbytnicą, a mianowicie pozwala ocenić kostne struktury (w tym kość guziczną), prostatę, pęcherz moczowy, sklepienie pochwy, szyjkę macicy i zatokę Douglasa.

Badanie proktologiczne – z czego się składa?

Badanie proktologiczne nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Wyjątek stanowi rektoskopia, kiedy lekarz zleca wykonanie wlewki doodbytniczej, by oczyścić końcowy odcinek jelita grubego. Bardzo ważne jest, by chory nie zatajał przed lekarzem żadnych, nawet bardzo dla niego krępujących, informacji. Niestety bardzo duży odsetek osób wstydzi się zgłosić nawet taki objaw, jak nietrzymanie gazów czy stolca. A to może stanowić ogromną wskazówkę diagnostyczną i pozwolić lekarzowi wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6.

Na badanie proktologiczne składa się oglądanie okolic odbytu, w tym badanie okolicznych węzłów chłonnych. Kolejnym elementem jest badanie palpacyjne – per rectum. Ewentualnie proktolog może wykorzystać do diagnostyki rektoskopie bądź anoskopię, czyli oglądanie błon śluzowych końcowego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą specjalnego endoskopu.

Badanie proktologiczne, w tym badanie per rectum, najczęściej wykonywane jest w pozycji kolankowo-łokciowej. Jednak może zostać wykonane również w pozycji na lewym boku z podkurczonymi nogami, ginekologicznej lub kucznej.

Badanie per rectum

Badanie per rectum to nieodłączny element badania proktologicznego, jednak wykonywane jest przez lekarzy różnych specjalności. Średnio podczas badania per rectum lekarz jest w stanie sprawdzić odcinek do około 8 cm. Do badania wykorzystuje się rękawiczki jednorazowe i żel (najczęściej lidokainę). Lekarz podczas badania ocenia wszelkie opory w odbytnicy. Pozwala to na wykrycie sporego odsetka nowotworów. Lekarz zwraca uwagę na wydzielinę z odbytnicy na rękawiczce. Może bowiem zauważyć śluz, krew bądź ropę. W przypadku nowotworów wydzielina jest brązowo-czerwona, ma specyficzny, gnilny zapach. Badanie per rectum pozwala również ocenić napięcie mięśni, w tym napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego i wewnętrznego.

Rzadko konieczne jest przeprowadzenie badania w znieczuleniu. Dotyczy to najczęściej dzieci, a także znacznych dolegliwości bólowych, jakie daje określone schorzenie, np. ropień odbytu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej