Badanie poziomu witaminy D3 u dzieci i dorosłych – kiedy wykonać?

Fot: Eziutka / gettyimages.com

We wszystkich grupach wiekowych należy rozważyć suplementację witaminy D3. Badanie kontrolne poziomu witaminy D3 wykonuje się na 3 miesiące po rozpoczętej suplementacji. Istnieje wiele grup mających wskazania do wykonania badania poziomu tej witaminy.

Bardzo duży odsetek społeczeństwa jest narażony na niedobór witaminy D. Wynika to z wielu czynników, jak nieodpowiedni tryb życia, zła, uboga w witaminę D dieta, ale przede wszystkim niedostateczna ekspozycja na promieniowanie UV. Niedobór witaminy D przekłada się m.in. na problemy z przyswajaniem wapnia. Wyróżnia się wiele grup, w których warto wykonać badanie poziomu witaminy D, a konkretnie jej metabolitu – 25-hydroksywitaminy D, by ocenić konieczność jej suplementacji. Według aktualnych wytycznych w pediatrii regularna suplementacja witaminy D jest konieczna u noworodków i niemowląt, które w pierwszym roku życia powinny otrzymać 400 IU witaminy D na dobę.

Zobacz film: Rola witaminy D w naszym organizmie. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Norma witaminy D w badaniu laboratoryjnym

Oznaczenie poziomu witaminy D we krwi wykonuje się podczas standardowego pobierania krwi z żyły obwodowej. Norma poziomu witaminy D, a dokładnie 25(OH)D (25- hydroksywitaminy D), wynosi 75–200 nmol/l (30–80 ng/ml). Zbyt wysoki poziom w badaniu może wynikać z nadmiernej podaży witaminy (choć zdarza się to rzadko). Może też towarzyszyć ziarniniakom oraz pierwotnej nadczynności przytarczyc. Niedobór witaminy D zdarza się częściej. Może wynikać z niedostatecznej podaży witaminy D czy też niedoczynności przytarczyc.

Zobacz film: Słoneczna witamina D. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kto powinien wykonać badanie poziomu witaminy D3?

Nie ma konieczności wykonywania badania witaminy D3 u wszystkich osób w populacji celem profilaktycznego sprawdzenia jej poziomu, aczkolwiek takie badanie może wykonać każdy. Nie wymaga ono ani specjalnego przygotowania, ani nie ma do niego przeciwwskazań. Są pewne osoby, u których jednak warto zwrócić szczególną uwagę na poziom D3 ze względu na zwiększone ryzyko jej niedoboru.

Badanie poziomu witaminy D3 wykonuje się u osób, u których występują:

  • krzywica,
  • osteomalacja,
  • ból mięśniowo-szkieletowy,
  • wysoki poziom parathormonu,
  • niedobór parathormonu,
  • steroidoterapia,
  • zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego,
  • restrykcyjne diety,
  • nietolerancja laktozy,
  • choroby wątroby,
  • ziarniniaki,
  • nadciśnienie,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
  • nowotwory.

Zaburzenia poziomu witaminy D3 w powyższych jednostkach chorobowych utrudniają leczenie podstawowe.

Zobacz film: Czy stosowanie suplementów diety jest bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Suplementacja i kontrolne badania poziomu witaminy D3

Aby poziom witaminy D3 we krwi osiągnął zakres normy, konieczne jest stosowanie suplementacji przez co najmniej miesiąc. Nie ma ograniczeń czasowych stosowania witaminy D. Jednak konieczna ilość IU do suplementacji zależy przede wszystkim od wieku. W pierwszym półroczu życia dzieci powinny otrzymywać 400 IU na dobę witaminy D. W drugim półroczu ze względu na intensywny wzrost i rozwój zwiększa się ilość suplementowanej witaminy do 600 IU. Po ukończeniu pierwszego roku życia suplementacja powinna być sezonowa, chyba że w okresie letnim również dziecko nie ma zapewnionej odpowiedniej podaży witaminy. Dorośli powinni stale suplementować witaminę D w dawkach 800–2000 IU. Wykonywanie badania kontrolnego poziomu witaminy D we krwi zaleca się 3 miesiące po włączeniu suplementacji. Kiedy uzyska się odpowiedni poziom tej witaminy w badaniu kontrolnym, można wykonywać oznaczenie raz na pół roku.

Zobacz film: Witamina D - witamina życia. Źródło: Dzień Dobry TVN

Badanie poziomu witaminy D3 u dzieci

Dzieci narażone są na niedobór witaminy D3 z kilku powodów. Pierwszy to mała ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Pomijając analizę warunków klimatycznych i pogodowych, należy zwrócić uwagę na to, iż dzieci mniej przebywają na słońcu w godzinach, kiedy promieniowanie jest optymalne (w okolicach południa), przebywają w cieniu, stosuje się u nich wysokie filtry ochronne. To z kolei stanowi oczywiście prewencję innych szkodliwych działań promieniowania słonecznego. Ponadto nie wykazano, by rzeczywiście wystarczająca ekspozycja na słońce obejmowała 20% ciała przez 20 minut, a z taką teorią można się często spotkać.

Bardzo modne w dzisiejszych czasach diety eliminacyjne czy wegetariańskie, szczególnie u młodych ludzi, przyczyniają się znacząco do niedoborów witaminowych. Na podaż witaminy D3 powinny zwrócić szczególną uwagę kobiety w ciąży, u których zapotrzebowanie na witaminy rośnie, a niedobór witaminy D przekłada się na niedobór witaminy u noworodka. Ponadto dzieci karmione wyłącznie piersią są narażone na niedobór witaminy D. Badanie poziomu witaminy D można wykonać już w ciąży, by wcześnie wdrożyć jej suplementację. Konieczne jest badanie poziomu witaminy D3 i jej suplementacja w przypadku wszelkich zaburzeń wchłaniania u dzieci, w tym celiakii czy nieswoistych chorób zapalnych jelit.

Niski poziom witaminy D3

Witamina D3 jest konieczna dla odpowiedniego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. Kiedy dochodzi do wystąpienia niedoboru tej witaminy, przyswajanie wapnia spada. Tym samym dochodzi do wzrostu poziomu parathormonu, przez co wapń jest pozyskiwany z kości. Przyczynia się to do spadku masy kostnej, wzrostu ryzyka złamań i osteoporozy, a u dzieci – krzywicy.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 14.06.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej