Badanie kału na pasożyty – jak pobrać kał i interpretować wynik?

Fot: djedzura / gettyimages.com

Badanie kału na pasożyty powinno być wykonane około 3 razy z kilkudniowym odstępem, by uniknąć fałszywie ujemnego rozpoznania. Bardzo ważne jest jak najszybsze dostarczenie kału do laboratorium, właściwe przechowywanie i przygotowanie go do badania.

Badanie kału na pasożyty to jedno z częściej wykonywanych badań laboratoryjnych w kierunku diagnostyki zakażeń przewodu pokarmowego, szczególnie u dzieci. Polega ono na pobraniu próbki kału i zbadaniu jej pod mikroskopem.

Jak pobrać i przechowywać kał do badania na pasożyty?

Bardzo istotne jest, by próbkę kału do badania na obecność pasożytów pobrać, zanim wdroży się leczenie. Inaczej wynik może okazać się fałszywie ujemny. Kał, który ma zostać wykorzystany do badania, należy oddać do pojemnika, nocnika bądź basenu, wcześniej dokładnie umytego. Nie wolno pobierać kału do badania z toalety. U dzieci korzystających z pieluszek można pobrać kał bezpośrednio z niej. Do badania kału na pasożyty wykorzystuje się około 2–10 g materiału pobranego szpatułką do odpowiedniego pojemnika. Próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Jednorazowe badanie może nie być wiarygodne, wobec tego pobiera się najczęściej około 2–3 próbki. Powinno się zachować odstęp około 2 dni pomiędzy kolejnymi próbkami. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku próby wykrycia główki tasiemca. Wtedy nie pobiera się części materiału, a oddaje do badania cały kał. Jeśli nie ma możliwości dostarczenia kału do badania bezpośrednio po jego oddaniu, konieczne jest przechowywanie go w temperaturze 2–8℃, nie dłużej niż przez jedną dobę.

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wskazania do wykonania badania kału na pasożyty

W Polsce najczęściej wykrywa się owsiki, lamblie, glistę ludzką, tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego. Owsica na ogół jest już stwierdzana na podstawie wywiadu i wymazu z okolicy odbytu. Badanie kału jest w tym przypadku mało przydatne, ponieważ rzadko pozwala na ujawnienie jaj pasożyta. Jednak w przypadku podejrzenia zakażenia glistą, tasiemcem, lamblią bądź innym pasożytem badanie kału jest jak najbardziej zasadne.

Zakażenia tasiemcami są bardzo często bezobjawowe, choć oczywiście z czasem mogą pojawić się nudności, bóle brzucha, utrata masy ciała, pokrzywka, drażliwość, bóle głowy. Glistnica również może przebiegać bezobjawowo, a kiedy daje objawy, zależą one od narządu, który w danym momencie zasiedla. Jeśli są to płuca, pierwsze objawy to często kaszel. Dopiero później pojawiają się dyskomfort w nadbrzuszu, utrata apetytu czy nudności.

Jak się pozbyć pasożyta z organizmu? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Pasożyty - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Źródło: 36,6.

W zakażeniach pasożytniczych bardzo często pierwszą wskazówką jest wzrost poziomu eozynofilii w morfologii krwi. Kierując na badanie, lekarz zawsze powinien podać na skierowaniu wstępne rozpoznanie, o ile jest to możliwe na podstawie wywiadu i objawów klinicznych. Badanie kału na pasożyty wykonywane jest często również jako badanie celem wyrobienia książeczki sanepidowskiej.

Pasożyty w kale – jak wyglądają?

Badanie kału polega na oglądaniu materiału bezpośrednio pod mikroskopem lub zakłada się hodowle. Ważne jest odpowiednie przygotowanie preparatu do badania, by nie uzyskać fałszywie ujemnego wyniku. W kale obecne mogą być postaci dorosłe pasożytów, ich fragmenty bądź jaja. Pod mikroskopem poszukuje się także trofozoitów i cyst. Badanie kału na pasożyty najczęściej wykrywa:

  • cysty lamblii jelitowej,
  • cysty pełzaka ameby,
  • jaja przywry wątrobowej,
  • jaja włosogłówki ludzkiej,
  • larwy węgorka jelitowego.

W przypadku lamblii jelitowej wykorzystuje się specjalną metodę immunoenzymatyczną (ELISA), pozwalającą na wykrycie tego pasożyta w kale. Natomiast innego pasożyta, pełzaka czerwonki, wykrywa się za pomocą testu immunochromatycznego.

Wyniki badania kału na pasożyty – interpretacja

Pojedyncza próbka kału może dać wynik ujemny. Nie wyklucza to jednak zakażenia, dlatego zaleca się wykonanie co najmniej 2–3 pobrań materiału w odstępach kilku dni, aby wynik był wiarygodny. Jeśli w dwóch następujących po sobie próbkach kału wynik jest ujemny, należy odczekać nawet 10 dni przed oddaniem kolejnej próbki do badania. Jeśli trzecia próba również okaże się ujemna, tym samym można wykluczyć zakażenie pasożytnicze.

zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 06.09.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej