Badanie ginekologiczne – jak przebiega? Jak się przygotować?

Fot. M_a_y_a / Getty Images

Badanie ginekologiczne, wykonywane rutynowo, nie jest bolesne. Może jednak wywołać dyskomfort, szczególnie u kobiet niewspółpracujących. Bardzo ważna jest pierwsza wizyta ginekologiczna. Dziewicę lekarz może zbadać przez odbyt zamiast przez pochwę.

Badanie ginekologiczne najczęściej kojarzone jest jedynie z badaniem przez pochwę. Tymczasem w skład badania ginekologicznego wchodzą nie tylko wziernikowanie i badanie dwuręczne, ale również badanie piersi. Podstawę badania stanowi zapewnienie kobiecie intymności. Lekarz powinien wykazać się ogromną empatią, a ze względu na wrażliwość badanych miejsc, również delikatnością i umiejętnością. U niektórych kobiet badanie ginekologiczne wywołuje stres, a niekiedy staje się wręcz przeżyciem traumatycznym.

Badanie u ginekologa – przebieg

Pierwszym punktem badania ginekologicznego jest wywiad z pacjentką. Po stronie lekarza leży odpowiedzialność za stworzenie odpowiednich warunków do zebrania wywiadu. Jednak również pacjentka musi postarać się otworzyć przed lekarzem, wyzbyć się w miarę możliwości skrępowania i udzielić wszystkich koniecznych informacji. Zasadnicze badanie ginekologiczne nie zawsze jest elementem wizyty u ginekologa. Z drugiej jednak strony badanie to powinno zostać wykonane raz do roku jako badanie przesiewowe. Można dzięki niemu wykryć zmiany niedające ewidentnych objawów. W niektórych gabinetach ginekologicznych są dostępne jednorazowe okrycia, choć można również do badania przystąpić np. w dłuższej bluzce. 

Jak często chodzisz do ginekologa?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Dla kobiet bardzo krępujący jest moment, kiedy muszą za parawanem rozebrać się od pasa w dół, a potem przejść na fotel ginekologiczny. Jeśli więc kobieta ma dłuższą bluzkę, którą zakryje brak bielizny, może to zmniejszyć jej skrępowanie. Następnie lekarz przystępuje do właściwego badania ginekologicznego. Obejmuje ono wziernikowanie pochwy, badanie dwuręczne, wtedy też w określonych sytuacjach lekarz może wykonać USG przezpochwowe czy też badanie ginekologiczne przez odbyt. Końcowym etapem jest badanie piersi.

Bardzo ważne jest regularne samobadanie piersi w domu. Zobacz, co musisz o nim wiedzieć:

Zobacz film: Samobadanie piersi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Na czym polega badanie ginekologiczne wziernikiem?

Ginekolog może zastosować w badaniu ginekologicznym wziernik plastikowy bądź metalowy. Powinien uważać, by nie był on zbyt zimny. Badając dziewicę, lekarz często nie używa wziernika. Przed wprowadzeniem wziernika lekarz ogląda srom i rozchyla wargi sromowe. Narzędzie jest wsuwane przez pochwę i delikatnie rozchylane są jego łyżki, by uwidocznić ściany pochwy. Lekarz może pobrać materiał do badania cytologicznego. Badanie nie jest bolesne, może jednak wywołać dyskomfort, szczególnie jeśli jest to dla kobiety pierwsze badanie ginekologiczne. To właśnie po pobraniu materiału na badanie cytologiczne może wystąpić niewielkie, krótkotrwałe krwawienie. Zaleca się, by badanie ginekologiczne nie było wykonywane podczas okresu, jeśli nie ma ku temu wskazań, tzn. jeśli występujące dolegliwości podczas miesiączki nie wymagają konsultacji ginekologicznej.

Dwuręczne badanie ginekologiczne

Najbardziej preferowaną pozycją, w jakiej powinna znajdować się pacjentka podczas badania ginekologicznego, jest pozycja na wznak. Bardzo istotne jest na tym etapie zapewnienie badanej kobiecie na tyle intymności, by skrępowanie nie powodowało nadmiernego napięcia powłok brzusznych, co uniemożliwia wykonanie badania. Jedna ręka lekarza jest określana jako wewnętrzna – palce jej ręki wprowadzone są do pochwy. Drugą ręka, zewnętrzną, ginekolog bada przez powłoki brzuszne narządy rodne kobiety. Ręka wewnętrzna wywiera ucisk na szyjkę macicy, co ułatwia badanie ręce zewnętrznej. Poza macicą lekarz stara się wyczuć przydatki, czyli jajniki.

Badanie ginekologiczne przez odbytnicę

Badanie przez odbyt jest przede wszystkim kojarzone z urologią czy chirurgią. Jednak jest wykorzystywane również przez lekarzy ginekologów. Jest to badanie przede wszystkim służące diagnostyce dolegliwości w postaci krwi w stolcu czy zmian jego konsystencji. W ginekologii ma ono zastosowanie u kobiet, które nie rozpoczęły współżycia. Choć są pacjentki, które nie wyrażają zgody na tę formę badania. Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji na lewym boku.

Pierwsze badanie ginekologiczne

Pierwsze badanie ginekologiczne jest bardzo ważne. Ze względu na intymność, jakiej wymaga, może zaważyć na tym, czy pacjentka będzie regularnie uczęszczać do lekarza, czy zrazi się na tyle, że zaniedba diagnostykę. U kobiet, które nie współżyły, a nie zgłaszają żadnych dolegliwości, nie ma potrzeby badania wziernikiem czy badania dwuręcznego. Pierwsze badanie ginekologiczne może ograniczyć się wyłącznie do wywiadu ginekologicznego, ewentualnie przybliżenia tematyki antykoncepcji czy prewencji zakażeń HPV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Pierwsze badanie cytologiczne wykonuje się dopiero pomiędzy 20. a 25. rokiem życia.

Badanie ginekologiczne w ciąży

Opieka prenatalna, czyli nad kobietą ciężarną, to bardzo ważny problem ginekologiczny. Istotne jest regularne wykonywanie badań laboratoryjnych, badania ultrasonograficznego (USG) i ginekologicznego. W badaniu ginekologicznym kobiety w ciąży ważne jest sprawdzenie rozwoju i wzrostu płodu, akcji serca, wydolności szyjki macicy i wielu innych elementów mogących naprowadzić na szybkie rozpoznanie jakiejkolwiek patologii. Powinno być wykonywane przynajmniej raz w ciągu każdego trymestru w ciąży, a najbardziej optymalna częstotliwość wizyt to co 3–4 tygodnie. 

Regularne badanie piersi oraz badania ginekologiczne pomagają we wczesnym wykryciu wszelkich nieprawidłowości w tym nowotworów. Zobaczcie, jakie są objawy raka jajnika:

Zobacz film: Objawy, leczenie raka jajnika. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 20.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej