Badanie eeg u dzieci - jak przebiega? I jak się do niego przygotować?

yacobchuk/getty images

Badanie EEG u dzieci pozwala na interpretację czynności bioelektrycznej mózgu za pomocą specjalnych elektrod umieszczonych na głowie. Nieprawidłowy zapis oznaczać może chorobę neurologiczną, taką jak np. padaczka. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, stąd jego wysoka użyteczność oraz popularność.

Przygotowanie dziecka do elektroencefalografii (EEG) polega głównie na deprywacji snu bezpośrednio przed jej rozpoczęciem w celu przeprowadzenia próby podczas fizjologicznego spania. Badanie trwa zwykle około godziny. Bezpośrednio po nim możliwa jest interpretacja wyników przez lekarza neurologa.

Na czym polega badanie EEG u dzieci?

Badanie EEG, czyli badanie elektroencefalograficzne, to metoda wykorzystywana w diagnostyce wielu chorób neurologicznych. Polega na nieinwazyjnym, bezpiecznym dla badanego pomiarze czynności elektrycznej mózgu, przeprowadzanym za pomocą specjalnego urządzenia, nazywanego encefalografem. Podczas badania za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy mierzone są zmiany potencjału elektrycznego, które pochodzą z aktywnych neuronów, czyli z komórek występujących w korze mózgowej. Wynik badania, ukazujący zapis różnych fal elektrycznych (np. alfa, beta, delta, theta, gamma) w poszczególnych rejonach mózgu badanego, nazywany jest elektroencefalogramem.

Najważniejszym wskazaniem do wykonania badania EEG u dziecka jest podejrzenie padaczki. Choroba polega na występowaniu napadów drgawek, spowodowanych przez przejściowe zaburzenia (nagłe wyładowania elektryczne) w prawidłowej czynności komórek nerwowych kory mózgu. Także stany po urazach czaszkowo-mózgowych mogą stanowić wskazanie do przeprowadzenia badania EEG u dziecka. Ponadto może być ono wykorzystywane do diagnostyki zaburzeń snu i zachowania, bólu głowy, w chorobach organicznych oraz w przypadku wystąpienia utraty przytomności czy śpiączki.

Jak wygląda badanie EEG u dzieci i jak się do niego przygotować?

Badanie EEG jest bezpieczne i bezbolesne. Z tego względu nawet dzieciom nie podaje się przed nim leków przeciwbólowych ani znieczulających. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do EEG. Badanie trwa zwykle około godziny. W przypadku dzieci (szczególnie tych poniżej 5. roku życia) możliwe jest przeprowadzenie EEG we śnie, gdyż niezwykle ważne jest, aby dziecko podczas monitorowania było spokojne oraz w miarę możliwości pozostało nieruchome. Niedopuszczalne są niekontrolowane zabawy różnymi przedmiotami oraz jedzenie, z tego względu dziecko nie powinno iść na badanie na czczo. Nie zaleca się podawania mu wcześniej napojów pobudzających, takich jak cola czy mocna herbata. Noworodki powinny być nakarmione bezpośrednio przed badaniem, co ułatwi im zasypianie. Podczas badania dziecko często proszone jest o wykonanie pewnych czynności, jak np. otworzenie lub zamknięcie oczu, nabranie kilku głębszych oddechów czy spojrzenie na migające światło.

Badanie EEG u dzieci wykonywane może być w pozycji leżącej lub siedzącej. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem testu na głowę dziecka nakładany jest żel poprawiający przewodnictwo elektryczne (włosy powinny być świeżo umyte) oraz zakładany jest czepek, który zbudowany jest z około 20 elektrod mających za zadanie monitorować aktywność elektryczną poszczególnym fragmentów kory mózgowej dziecka oraz przesyłać informacje o niej. Po włączeniu elektroencefalografu, z którym połączone są końcówki elektrod znajdujących się na powierzchni czaszki, następuje wzmocnienie przekazu elektrycznego. Następnie uzyskiwany jest na papierowej rolce zapis badania w postaci przebiegu fal elektrycznych.

Gdy diagnostyka dotyczy zaburzeń snu, badanie przeprowadza się we śnie. W takim przypadku EEG wykonuje się o porze dnia, w której dziecko zwykle zasypia. Konieczne jest, aby maluch był senny przed badaniem oraz sam zasnął, gdyż podanie leków nasennych mogłoby wpłynąć negatywnie na wynik próby. Starsze dzieci często dobrze jest pozbawić możliwości snu w dniu poprzedzającym badanie. W celu uspokojenia dziecka matka może być cały czas obecna w pokoju badań, a nawet położyć się przy nim na łóżku.

Badanie może być wykonywane bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) po otrzymaniu skierowania od lekarza. Cena prywatnego EEG dziecka wynosi około 150 zł.

Co oznacza wynik badania EEG u dziecka?

Wyniki uzyskiwane są bezpośrednio po próbie. Prawidłowy wynik EEG u dziecka w stanie czuwania, przy zamkniętych oczach, oznaczają regularne fale alfa. Podczas koncentracji uwagi występują fale beta. W czasie snu notowane są fale delta oraz theta. Obecność nieprawidłowego zapisu EEG u dziecka, czyli np. zniekształcenia fal (wówczas powstają fale ostre), zwolnienia lub przyspieszenia rytmu, nagłego napadowego wyładowania, oznacza konieczność pogłębienia diagnostyki przez lekarza neurologa.

Zobacz film: Czym zajmuje się neurolog?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Badanie EEG w neuropediatrii. Neurologia dziecięca. https://neurologia-dziecieca.pl/neurologia_41-89-95.pdf.

Data aktualizacji: 21.10.2020,
Opublikowano: 21.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej