Badania laboratoryjne – jaki jest koszt badań i jakie są normy?

Fot. Hero Images / Getty Images

O tym, jakie badania laboratoryjne krwi zrobić, powinien decydować lekarz. Samodzielna diagnostyka i interpretacja nie jest wskazana ze względu na to, że normy są różne dla każdego badania laboratoryjnego. Ponadto mogą się one różnić w zależności od laboratorium.

Badania laboratoryjne to jeden z podstawowych elementów diagnostyki większości schorzeń. Wykonywane są najczęściej z krwi oraz z moczu. Podstawowe badanie laboratoryjne zlecane niemal w każdym przypadku to morfologia. Znaczną część badań można wykonać na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego. Dzięki temu są refundowane. Zdarza się jednak, że pewne rodzaje badań laboratoryjnych pacjent musi wykonać z własnego budżetu.

Podstawowe badania laboratoryjne

Jednym z podstawowych badań laboratoryjnych jest morfologia krwi. Pozwala ona określić skład krwi, a konkretnie ilość poszczególnych typów krwinek, płytek krwi, poziomu hemoglobiny, jak również odsetek poszczególnych linii komórkowych w przypadku, gdy jest wykonywana razem z rozmazem. Dzięki podstawowemu badaniu laboratoryjnemu, jakim jest morfologia, można zdiagnozować wiele patologii, jak stan zapalny, niedokrwistość, a nawet białaczka. Kolejnym często wykonywanym badaniem jest oznaczenie poziomu elektrolitów. Sprawdzenie poziomu sodu czy potasu jest szczególnie ważne u chorych, u których podejrzewa się odwodnienie, jak również u osób przyjmujących leki na nadciśnienie, które mają wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową. Wśród podstawowych badań laboratoryjnych są także wskaźniki zapalne (CRP i OB). Każdy człowiek powinien raz w roku skontrolować również inne wskaźniki, jak poziom glukozy we krwi na czczo, gospodarkę lipidową (cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy) czy parametry pracy wątroby (Aspat, Alat, GGTP) bądź nerek (kreatynina). Wśród podstawowych badań laboratoryjnych wymienia się również badanie ogólne moczu. Najlepiej, by badania laboratoryjne wykonywać na czczo, czyli na 6 godzin po przyjęciu ostatniego posiłku. Na co najmniej 2 dni przed badaniami nie należy zmieniać swojej dotychczasowej diety, głodzić się, eliminować węglowodanów, by otrzymany wynik był jak najbardziej wiarygodny. Warto powstrzymać się od picia alkoholu na co najmniej jeden dzień przed badaniem.

Zobacz, co wchodzi w skład krwi:

Zobacz film: Składniki krwi i ich funkcje. Źródło: Getty Images / iStock

Jakie zrobić badania krwi?

Osoby zdrowe, bez żadnych dodatkowych dolegliwości powinny raz na rok wykonać podstawowe badania laboratoryjne celem upewnienia się o dobrostanie organizmu. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości należy w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem, który wskaże, jakie badania laboratoryjne należy wykonać w pierwszej kolejności i ukierunkuje diagnostykę do specjalistów. Nie warto samemu wykonywać badań. To naraża tylko na zbędne koszty, bowiem pacjent sam nie do końca jest świadomy, co mu dolega. Kilkukrotne wkłucia ponadto to negatywny czynnik etiologiczny zwiększający ryzyko zakażeń. Dodatkowo każda grupa wiekowa, płeć czy stan fizjologiczny obliguje do wykonania nieco innych badań.

Ile kosztują badania laboratoryjne?

To, ile kosztują badania laboratoryjne, zależy od laboratorium. Są badania, które można wykonać za darmo na podstawie odpowiedniego skierowania od lekarza, jednak za część trzeba zapłacić, tym bardziej, jeśli wykonywane są one prywatnie. Trudno dokładnie określić koszt badań, gdyż każde posiada swoją indywidualną cenę. Do tego laboratoria doliczają niewielką opłatę za samo pobranie krwi (zazwyczaj 1–5 zł). Podstawowe badania laboratoryjne są zazwyczaj tanie. Dużo droższe są te specjalistyczne. Niestety najczęściej wykonuje się jednocześnie kilka. Część laboratoriów analitycznych wprowadza różne promocje czy pakiety badań, dzięki którym można nieco zaoszczędzić.

Normy badań laboratoryjnych

Każdy parametr określany w badaniach laboratoryjnych ma swoje normy. Powinny być one zawsze zamieszczone na wyniku otrzymanym z laboratorium, gdzie określony jest przedział norm dla każdego wskaźnika laboratoryjnego. Przy określaniu norm dla poszczególnych wyników istotne znaczenie mają płeć czy stan fizjologiczny danej osoby. Na przykład u kobiet, w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, różnią się normy niektórych hormonów. Poziom estrogenów, progesteronu czy przysadkowych hormonów jak lutropina lub folikulotropina zmienia się w zależności od tego, czy kobieta jest przed owulacją czy po.

Data aktualizacji: 21.02.2019,
Opublikowano: 21.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej