Augmentin ES – ulotka. Jak działa lek? Kiedy warto go stosować?

Fot: heidijpix / gettyimages.com

Augmentin ES to antybiotyk stosowany przede wszystkim u pacjentów z zapaleniem płuc lub zakażeniem ucha środkowego. Jak działa lek? Kto może go stosować i jak go przyjmować, żeby lek działał prawidłowo?

Augmentin ES to antybiotyk, który zwalcza bakterie odpowiedzialne za zakażenia. Lek ma postać proszku, z którego przygotowuje się zawiesinę. Farmaceutyk podawany jest doustnie. Podaje się go przede wszystkim niemowlętom i dzieciom z zakażeniem ucha środkowego lub zakażeniem płuc. Substancjami czynnymi w preparacie Augmentin ES są dwa różne leki: amoksycylina i kwas klawulanowy. Amoksycylina zaliczana jest do leków nazywanych „penicylinami”, których działanie niekiedy może być zahamowane (unieczynnienie). Kwas klawulanowy zapobiega temu. Każdy mililitr zawiesiny zawiera amoksycylinę trójwodną w ilości odpowiadającej 120 mg amoksycyliny i potasu klawulanian w ilości odpowiadającej 8,58 mg kwasu klawulanowego. Dodatkowo w skład leku wchodzą aspartam (E951), guma ksantanowa, krzemu dwutlenek, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloceluloza sodowa i aromat truskawkowy.

Augmentin ES – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania dziecku leku Augmentin ES jest uczulenie na substancje czynne lub inny składnik leku. Farmaceutyku nie można podać tym dzieciom, u których kiedykolwiek wystąpiła ciężka reakcja uczuleniowa (wysypka na skórze, obrzęk twarzy lub gardła) na inny antybiotyk. Farmaceutyk może być niebezpieczny dla pacjentów, u których wystąpiły w przeszłości zaburzenia czynności wątroby lub żółtaczka (zażółcenie skóry) spowodowane przyjmowaniem antybiotyku.

W przypadku pacjentów z mukowiscydozą zakaźną, chorobą wątroby lub nerek oraz nieregularnie oddających mocz należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem. Być może konieczna będzie zmiana sposobu dawkowania leku.

Konsultacja jest konieczna jest także u tych pacjentów, u których w czasie leczenia wystąpiły uczuleniowe, drgawki i zapalenie jelita grubego.

Osoby, które przyjmują lek Augmentin ES i mają wykonywane badanie krwi (np. próby wątrobowe i badanie czerwonych krwinek) lub moczu (w szczególności na stężenie glukozy) muszą poinformować o tym lekarza lub pielęgniarkę. Farmaceutyk może bowiem wpłynąć na wynik badania krwi.

W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią decyzja o podaniu leku zawsze należy do lekarza.

Augmentin ES – dawkowanie

Leku nie podaje się dorosłym oraz dzieciom, których masa przekracza 40 kilogramów. U dzieci, których masa ciała jest niższa wielkość dawki będzie zależna od wagi dziecka. Wielkość dawki powinien zalecić lekarz. Odmierzenie właściwej dawki leku ułatwia łyżka dołączona do opakowania. W ogromnej większości przypadków zaleca podawanie się 90 mg + 6,4 mg leku na każdy kilogram masy ciała na dobę w dwóch podzielonych dawkach. Leku Augmentin ES nie może być podawana dzieciom, które mają mniej niż 3 miesiące.

W przypadku pacjentów z chorobą wątroby lub nerek konieczna jest zmiana dawkowania leku. W niektórych przypadkach chorym zaleca się podawać inny lek. Dodatkowo u pacjentów z chorobą wątroby zaleca się częstsze wykonywanie badań krwi, aby ocenić pracę wątroby.

Przed podaniem każdej dawki należy zawsze dobrze wstrząsnąć butelką. Preparat powinien być podawany wraz z jedzeniem. Kolejne dawki leku należy podawać w co najmniej 4-godzinnych odstępach. Nie można podawać 2 dawek w ciągu 1 godziny. Stosowanie leku Augmentin ES dłużej niż 2 tygodnie nie jest wskazane. W sytuacji, gdy leczenie nie działa lub chory nie czuje się dobrze należy skonsultować się z lekarzem.

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może wywołać nudności, wymioty, biegunka lub drgawki. Wystąpienie takich dolegliwości wymaga konsultacji z lekarzem. W przypadku pominięcia leku należy ją jak najszybciej uzupełnić. Należy jednak pamiętać, że kolejną dawkę można podać dopiero po czterech godzinach. Pod żadnym pozorem nie można przyjmować dawek podwójnych.

Aby lek zadziałał należy go przyjmować tak długo, jak zalecił to lekarz. Przerwanie kuracji, nawet wtedy, gdy chory czuje się już znacznie lepiej może oprowadzić do nawrotu choroby.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Augmentin ES – interakcje z innymi lekami

Augmentin ES może wchodzić w interakcje z innymi lekami. W przypadku pacjentów, którzy równocześnie przyjmują allopurynol (stosowany w dnie moczanowej) mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne. U osób przyjmujących probenecyd (stosowany w dnie moczanowej) konieczne może być zmienienie dawkowania leku. Jeśli lek Augmentin ES stosowany jest równocześnie z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi (takie jak warfaryna) konieczne może być wykonywanie badań krwi. Augmentin ES może zaburzyć działanie metotreksatu (lek stosowany w leczeniu nowotworów lub chorób reumatycznych). Augmentin ES oddziałuje na mykofenolanu mofetylu – preparat stosowany u pacjentów po przeszczepie.

Augmentin ES – działania niepożądane

Augmentin ES może wywoływać szereg działań niepożądanych. U niektórych pacjentów obserwuje się:

  • wysypkę skórna, zapalenie naczyń krwionośnych;
  • obrzęk gruczołów na szyi, twarzy, gardła (który utrudnia oddychanie), pod pachą lub w pachwinie;
  • omdlenia;
  • biegunkę;
  • zapalenie jelita grubego (wodnista biegunka z domieszką krwi i śluzu, ból brzucha i (lub) gorączka);
  • pleśniawki;
  • nudności (przy stosowaniu dużych dawek leku);
  • wymioty;
  • świąd;
  • wypukłą i swędzącą wysypkę (pokrzywka);
  • niestrawność;
  • zwiększenie aktywności niektórych substancji (enzymów) wytwarzanych w wątrobie;
  • wysypkę na skórze, mogąca przebiegać z pęcherzykami;
  • rumień wielopostaciowy;
  • mała liczba komórek biorących udział w krzepnięciu krwi;
  • mała liczba białych komórek krwi;
  • zapalenie błon ochronnych otaczających mózg (aseptyczne zapalenie opon mózgowordzeniowych);
  • ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona);
  • pęcherzowe złuszczające zapalenie skóry;
  • objawy grypopodobne z wysypką, gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych i nieprawidłowymi wynikami badań krwi (w tym zwiększeniem liczby krwinek białych (eozynofilia) oraz zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych;
  • polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnymi;
  • żółtaczkę, powodowaną przez zwiększenie stężenia bilirubiny (substancja wytwarzana w wątrobie) we krwi, co może spowodować żółte zabarwienie skóry i białek oczu;
  • zapalenie kanalików nerkowych;
  • przedłużenie czasu krzepnięcia krwi;
  • pobudzenie ruchowe;
  • drgawki (u osób otrzymujących duże dawki leku Augmentin ES lub z chorobami nerek);
  • czarny język, który wygląda jak włochaty;
  • przebarwienie zębów (u dzieci), które zazwyczaj może być usunięte przez szczotkowanie;
  • zmniejszenie liczby białych komórek krwi; mała liczba czerwonych komórek krwi (niedokrwistość hemolityczna);
  • kryształy w moczu.

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych (lub innych dolegliwości, które nie zostały wymienione) konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Data aktualizacji: 08.08.2019,
Opublikowano: 26.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej