Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

dvulikaia/getty images

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Atrofia jąder objawia się przede wszystkim zmniejszeniem rozmiarów jąder w mosznie. Może powodować także zaburzenia funkcji seksualnych, prowadząc nawet do niepłodności. Leczenie zaniku jąder polega głównie na stosowaniu terapii hormonalnej.

Zobacz także:

Co to jest atrofia jąder?

Atrofią, inaczej zanikiem, nazywamy sytuację, w której dochodzi do stopniowego zmniejszenia się objętości komórki bądź narządu. Stan ten bywa zjawiskiem fizjologicznym lub patologicznym. Praktycznie każdy narząd może ulec zanikowi, dotyczy to także jąder.

Jądra są parzystym narządem, należącym do męskiego układu płciowego. Odpowiadają m.in. za produkcję plemników oraz są miejscem wytwarzania męskich hormonów płciowych, przede wszystkim testosteronu. Testosteron wpływa na wiele procesów w organizmie, takich jak spermatogeneza (wytwarzanie plemników) czy kształtowanie się pierwotnych cech płciowych w życiu płodowym, a także wtórnych podczas dojrzewania płciowego.

Atrofia, czyli zanik jąder, które pierwotnie miały prawidłowe rozmiary, nie jest zjawiskiem częstym. Prowadzi jednak do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak utrata funkcji rozrodczej (niepłodność), z powodu zmniejszenia produkcji testosteronu oraz plemników. Choroba inaczej nazywana jest hipogonadyzmem męskim lub niedoczynnością jąder.

Jakie są przyczyny zaniku jąder?

Do przyczyn atrofii jąder zaliczyć można m.in.:

  • zaburzenia hormonalne (obniżony poziom testosteronu, podwyższony poziom estrogenów oraz prolaktyny): stosowanie terapii testosteronem, przewlekłe zażywanie sterydów anaboliczno-androgennych, przyjmowanie estrogenów oraz leków neuroleptycznych;
  • zaburzenia osi podwzgórze – przysadka, odpowiedzialnej za produkcję gonadotropin stymulujących jądra do produkcji testosteronu, m.in. guzy mózgu, zaburzenia naczyń mózgowych, procesy zapalne;
  • uogólnione choroby naczyń tętniczych, w tym tętnic jądrowych, doprowadzających krew do jąder, np. miażdżycę;
  • fizjologiczne starzenie się organizmu, powodujące obniżenie poziomu męskich hormonów płciowych, jest to tzw. andropauza, występująca u mężczyzn po 65. roku życia;
  • przebyte choroby zakaźne (przede wszystkim świnka, odra, rzeżączka, kiła);
  • obniżenie poziomu testosteronu oraz podwyższenie stężenia estrogenów z powodu otyłości;
  • przewlekły alkoholizm prowadzący do marskości wątroby, która wpływa niekorzystnie na produkcję testosteronu;
  • stany po poważnych urazach moszny;
  • żylaki powrózka nasiennego powodujące zaburzenie odpływu krwi żylnej z okolic jądra;
  • guzy najądrza, przepukliny pachwinowe skośne (schodzące do moszny, tzw. przepukliny mosznowe), wodniaki jądra, które powodują mechaniczny ucisk i niedokrwienie gonad;
  • skręt szypuły jądra (powrózka nasiennego), który zaburza dopływ krwi tętniczej do jąder;
  • nowotwory jądra, stany po radioterapii jąder z powodów onkologicznych.

Jakie objawy daje atrofia jąder?

Zanik jąder objawia się przede wszystkim zmniejszeniem objętości jąder. Skóra na mosznie staje się zwiotczała i obwisła.

Upośledzona produkcja testosteronu w atroficznych jądrach prowadzi do obniżenia libido (popędu seksualnego), zaburzeń erekcji, w skrajnych przypadkach – do niepłodności. Może stać się także powodem obniżenia nastroju i poczucia wartości mężczyzny lub nawet przyczynić się do rozwoju stanów depresyjnych.

Przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej zanikowi jąder towarzyszyć mogą objawy obniżonego poziomu testosteronu, takie jak: zmiana budowy ciała (odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach bioder, zanik tkanki mięśniowej), podwyższenie tonu głosu, zanik zarostu, powiększenie gruczołów sutkowych (ginekomastia).

Na czym polega diagnostyka i leczenie atrofii jąder?

Diagnostyka atrofii jąder rozpoczyna się badaniem palpacyjnym jąder przez lekarza (konieczne jest określenie ich rozmiaru, konsystencji, innych nieprawidłowości). Następnie wykonywane są badania poziomu hormonów we krwi (testosteronu całkowitego i wolnego, hormonów gonadotropowych przysadki – lutropiny (LH) i folitropiny (FSH), prolaktyny, estrogenu, progesteronu). Przeprowadzane jest także badanie ultrasonograficzne (USG) moszny, uwidaczniające m.in. zaburzenia przepływu krwi.

Leczenie atrofii jąder zależy głównie od jej przyczyny. Najczęściej stosowana jest terapia hormonalna, uzupełniająca obniżone poziomy związków – zalecane są przede wszystkim preparaty z testosteronem. Należy także bezwzględnie zaprzestać stosowania sterydów anabolicznych. Przy zaburzeniach miażdżycowych polecane są statyny, leki przeciwpłytkowe oraz zdrowa dieta.

Żylaki powrózka nasiennego, przepukliny mosznowe, skręt jąder, zmiany o charakterze nowotworowym powinny być leczone operacyjnie.

Zobacz film: Jak samodzielnie badać jądra?

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. The Etiology and Pathophysiology of Testicular Dysfunction in Man. https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(16)43269-3/pdf.

Data aktualizacji: 23.11.2020,
Opublikowano: 23.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej