Atrofia – co to jest, atrofia pochwy, mięśni i mózgu

Fot: Kzenon / fotolia.com

Atrofia to ogólne określenie oznaczające stopniowy zanik komórek, tkanek, narządów lub części ciała. Taki problem może wynikać między innymi z zaburzeń hormonalnych, braku ruchu, podeszłego wieku czy niedożywienia. Wiele kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy, skarży się na atrofię pochwy.

Atrofia, czyli zanik komórek lub narządów, może pojawić się w każdym wieku; często jest konsekwencją zmian fizjologicznych w organizmie człowieka, np. u noworodka już w drugim miesiącu po urodzeniu znacznie zmniejsza się objętość nadnerczy – to efekt gwałtownego zanikania kory płodowej. Atrofia mięśni, mózgu czy serca postępuje z kolei w podeszłym wieku. Ten proces może także przyspieszać styl życia, przede wszystkim niewłaściwe odżywianie, brak ruchu albo nadużywanie alkoholu.

Atrofia pochwy

Zanikowe zapalenie pochwy to bardzo powszechna i uporczywa dolegliwość kobiet, zazwyczaj w okresie menopauzy, czyli między 50. a 70. rokiem życia, choć niekiedy może pojawić się również wcześniej. Objawy atrofii pochwy nasilają się z czasem, a ich samoistne ustąpienie jest mało prawdopodobne. Są to zazwyczaj:

  • suchość pochwy,
  • podrażnienie i świąd miejsc intymnych,
  • upławy,
  • bolesne stosunki seksualne,
  • krwawienia po stosunku.

Tego typu dolegliwości powodują znaczny dyskomfort, stres i zaburzenia seksualności, które obniżają jakość życia kobiet.

Atrofia pochwy najczęściej wynika z hipoestrogenizmu, czyli częstego w okresie menopauzy niedoboru estrogenów – hormonów odgrywających bardzo ważną rolę w kobiecym organizmie. Gdy ich poziom spada, pojawiają się zmiany zanikowe warg sromowych, zmniejsza się ilość wydzieliny pochwowej, następuje utrata kolagenu i zdolności zatrzymywania wody przez tkanki pochwy. W efekcie pochwa traci elastyczność, staje się sucha i nabiera skłonności do wybroczyn oraz nadżerek nabłonka nawet po minimalnym urazie.

Atrofia z zanikowym zapaleniem pochwy może być również konsekwencją brachyterapii i radioterapii stosowanej u kobiet leczonych z powodu raka sutka. Nasilenie objawów zanikowych jest też następstwem cukrzycy oraz niskiej masy ciała, zwykle związanej z obniżonym stężeniem estrogenów we krwi.

Leczenie atrofii pochwy opiera się zarówno na stosowaniu farmakologicznych środków przeciwzapalnych, jak i na unikaniu substancji podrażniających narządy płciowe (nie zaleca się np. chemicznych środków higienicznych), rzuceniu palenia papierosów (dym tytoniowy niekorzystnie wpływa na metabolizm estrogenów) oraz rezygnacji z produktów spożywczych nasilających objawy chorobowe (alkohol, ostre przyprawy). Warto natomiast utrzymywać pożycie seksualne, dzięki któremu zwiększa się przepływ krwi przez narządy płciowe. Zaleca się wówczas jednak korzystanie z nawilżaczy pochwy i lubrykantów.

Atrofia mięśni

Atrofia mięśni często bywa konsekwencją braku aktywności fizycznej czy długotrwałego unieruchomienia kończyny dolnej lub górnej, spowodowanego np. jej zagipsowaniem po urazie. Zanik mięśni jest często efektem starzenia się organizmu. Proces można powstrzymać dzięki rehabilitacji przeprowadzonej pod kontrolą specjalisty.

Atrofia mięśni może być też następstwem niedożywienia, poparzenia, długotrwałej terapii kortykosteroidami oraz niektórych chorób, m.in.:

Atrofia mięśni występuje również w przebiegu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA od angielskiego określenia spinal muscular atrophy). To genetyczne schorzenie nerwowo-mięśniowe, które przejawia się degeneracją jąder przednich rdzenia kręgowego i skutkuje postępującym upośledzeniem mięśni szkieletowych, w ciężkich przypadkach prowadzącym do śmierci.

Atrofia mózgu

Atrofia mózgu oznacza utratę komórek mózgowych i w efekcie zmniejszanie się masy tego organu. Takie zmiany często następują wraz z wiekiem, a przyczyną ich jest stopniowo narastająca miażdżyca. Można je powstrzymać lub przynajmniej opóźnić, m.in. uprawiając aktywność fizyczną i utrzymując prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, cholesterolu i poziomu cukru we krwi.

Atrofia mózgu jest również jednym z najpoważniejszych symptomów stwardnienia rozsianego, uznaje się ją za główną przyczynę nieodwracalnej niesprawności u chorych z SM, u których zanik mózgu następuje średnio 3–5 razy szybciej niż w przypadku zdrowego człowieka. Objawia się otępieniem, utratą pamięci, drgawkami, utratą kontroli motorycznej oraz problemami z mówieniem, rozumieniem i czytaniem.

Atrofia jąder

Zanik jądra lub jąder może być następstwem urazu, stanu zapalnego, przebytej świnki, zaburzeń funkcjonowania wątroby, nowotworu, niedokrwienia (np. przy skręcie powrózka nasiennego), przepukliny pachwinowej lub mosznowej. Konsekwencją atrofii jąder bywa spadek zainteresowania seksem, a często również niepłodność.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej