Ataksja móżdżkowa, rdzeniowo-móżdżkowa i inne – objawy i leczenie ataksji

Fot: khosrork / fotolia.com

Najczęściej zaburzenia koordynacji i ruchów mają poważne podłoże chorobowe. Wyjątkowo niebezpiecznym zespołem objawów, doprowadzającym do trwałego kalectwa pacjentów jest ataksja. Może przebiegać w różny sposób i wiąże się z wieloma symptomami.

Na ataksję zapadają 1–2 osoby na 100 000 urodzeń. Może mieć podłoże genetyczne lub być nabyta. W każdym przypadku jest jednak bardzo poważna i doprowadza do nieodwracalnych zmian.

Ataksja – czym jest?

Ataksja to zespół objawów, związanych z zaburzeniami koordynacji ruchowej ciała. Opiera się na nieprawidłowym współdziałaniu mięśni agonistów i antagonistów. Przejawia się zaburzeniami chodzenia oraz problemami z wykonywaniem niektórych czynności przy pomocy kończyn górnych. Możemy mówić o jej dwóch rodzajach – wrodzonym i nabytym. W pierwszym przypadku zasadnicze znaczenie będzie miało obciążenie genetyczne. Niestety, szanse wystąpienia ataksji u potomków chorych są bardzo wysokie. Heredoataksje mogą występować pod wieloma postaciami, poprzez geny dominujące dziedziczy się ataksję rdzeniowo-móżdżkową i ataksje epizodyczne, geny recesywne odpowiadają natomiast za ataksję Friedreicha. Należy jednak odnotować, że rodzice osób chorych niekoniecznie musieli sami doświadczyć objawów choroby. Na rozwój ataksji mogą mieć wpływ również zmiany w obrębie móżdżku (to on jest odpowiedzialny za koordynację ruchową i utrzymywanie równowagi). Dochodzi do niej w wyniku guzów nowotworowych, chorób mózgu (m.in. choroba Creutzfeldta-Jakoba), a także problemów z jego ukrwieniem – szczególnie niebezpieczny może być krwiak podpajęczynówkowy i udar. Uszkodzenie rdzenia kręgowego może z kolei doprowadzić do ataksji czuciowej – szczególnie zagrożeni są chorzy na stwardnienie rozsiane, polineuropatię oraz osoby, które doznały mechanicznego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Rozwojowi choroby sprzyja niedobór witamin (B12 i E) oraz stosowanie niektórych leków i nadużywanie alkoholu.

Ataksja móżdżkowa – objawy

Podstawowym objawem ataksji móżdżkowej są problemy z utrzymaniem równowagi – chwiejny chód, rytmiczne poruszanie głową, trudność z utrzymaniem pionowej pozycji ciała. W późniejszym przebiegu choroby obserwuje się ponadto: zwiotczenie mięśni, dyssynergię – zaburzenia płynności ruchów, bolesne skurcze, dysmetrię (brak możliwości zatrzymania się w dowolnym momencie), drżenie kończyn, zaburzenia mowy, oczopląs, problemy ze wzrokiem. Ataksja rdzeniowa, poza utrudnionym utrzymywaniem równowagi, wiąże się także z zaburzeniami czucia.

Ataksja Friedreicha

Ta choroba genetyczna doprowadza do uszkodzeń układu nerwowego oraz mięśnia sercowego. Najczęściej objawia się przed ukończeniem 20. roku życia i rozpoczyna się od ataksji chodu – dzieci mogą zacząć naukę chodzenia z opóźnieniem, mają problemy z koordynacją ruchową. Niekiedy mają również miejsce zanik nerwu wzrokowego oraz upośledzenie umysłowe. Objawem charakterystycznym jest specyficznie wyżłobiona stopa fredreichowska. Pacjenci zwykle umierają w ciągu 10 lat od postawienia diagnozy.

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa typu 1

Za wystąpienie tej choroby odpowiada mutacja genu ATXN1, zawierającego instrukcję tworzenia ataksyny-1. W wyniku zaburzenia to białko wydłuża się, co doprowadza do niszczenia komórek. Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się w czwartej dekadzie życia, ale choroba w niektórych przypadkach zaczyna rozwijać się jeszcze w dzieciństwie. Ataksji rdzeniowo-móżdżkowej często towarzyszy ataksja czuciowa, w tym parestezje – mrowienia rąk i stóp. Po pewnym czasie dochodzi do osłabienia siły mięśni, a w końcu również do ich zaniku.

Ataksja teleangiektazja (zespół Louis-Bar)

Ataksja teleangiektazja jest chorobą dziedziczną, przenoszoną przez geny recesywne i pojawia się w wieku dziecięcym. Ze względu na swoje podłoże występuje niezwykle rzadko, bywa także mylona z innymi chorobami, w tym porażeniem mózgowym. Do klasycznych objawów należą zaburzenia równowagi, poszerzenie uszu i spojówek, częste zakażenia dróg oddechowych, oczopląs, spowolniona, niewyraźna mowa, siwiejące włosy, opóźnione dojrzewanie. Diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu badania poziomu AFP (Alfa-fetoproteiny), zazwyczaj jest on wysoki u chorych na ataksję teleangiektazję lub obserwacji zachowania białych krwinek na promienie Roentgena. Terapia opiera się na zajęciach fizjoterapeutycznych i logopedycznych, które mają na celu usprawnienie komunikacji, redukcję bólu oraz spowolnienie rozwoju choroby.

Diagnostyka ataksji

Po zaobserwowaniu podstawowych objawów ataksji należy niezwłocznie zwrócić się do neurologa. Podstawą diagnostyki będzie zebranie wywiadu rodzinnego, przeprowadza się także badania neuroobrazowe i genetyczne.

Ataksja – leczenie

Rokowania ataksji nie są zbyt optymistyczne. Można jedynie ograniczać rozwój objawów poprzez systematyczną pracę z fizjoterapeutą, w miarę potrzeb także z logopedą. Chory powinien pozostawać pod opieką neurologa, w późniejszych stadiach nie będzie w stanie prowadzić samodzielnego życia. W przypadku ataksji nabytej należy przede wszystkim zdiagnozować czynnik odpowiadający za jej wywołanie. W wielu przypadkach jego usunięcie skutkuje zniknięciem objawów.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej