Astygmatyzm krótkowzroczny – przyczyny, objawy i leczenie

Fot: bluecinema / gettyimages.com

Astygmatyzm krótkowzroczny to wada refrakcji, która łączy w sobie cechy astygmatyzmu i krótkowzroczności. Jeśli przekracza fizjologiczne wartości albo jest uciążliwa dla chorego, wymaga korekty za pomocą szkieł okularowych lub kontaktowych. Można ją też poddać leczeniu operacyjnemu.

Astygmatyzm krótkowzroczny to wada, która najczęściej objawia się problemami z widzeniem przedmiotów niezależnie od ich odległości, przy czym obiekty znajdujące się dalej są widziane zdecydowanie gorzej. Chory może odczuwać objawy powiązane ze zwiększonym obciążeniem narządu wzroku.

Prawidłowa refrakcja oka

Warunkiem dobrego widzenia jest prawidłowe działanie układu optycznego oka. Podstawowy warunek, niezbędny do tego, by na siatkówce powstawał obraz, stanowi przezierność ośrodków optycznych gałki ocznej, m.in. rogówki, soczewki, ciała szklistego. Typowym przykładem niespełnienia tego warunku jest jedna z najczęstszych chorób oczu – zaćma – pojawiające się w jej trakcie zmętnienie soczewki powoduje spadek ostrości wzroku. Jednak najczęstszym powodem obniżenia jakości widzenia są wady refrakcji. Przy tego typu zaburzeniach obraz powstający na siatkówce oka jest nieostry. Przyczynę stanowi przede wszystkim niewłaściwe ukształtowanie rogówki (która w największym stopniu załamuje wpadające do oka promienie) oraz nieprawidłowości budowy gałki ocznej.

Krótkowzroczność i astygmatyzm

Krótkowzroczność (miopia) to wada refrakcji, w przebiegu której promienie światła skupiane są zbyt mocno i ostry obraz tworzy się przed płaszczyzną siatkówki. Chory ma problemy z obserwacją przedmiotów znajdujących się w większej odległości od oka, ale zwykle widzi ostro przedmioty znajdujące się blisko.

Astygmatyzm (inaczej niezborność) to zaburzenie refrakcji, w przebiegu którego promienie światła przechodzące przez układ optyczny oka są różnie skupiane w różnych płaszczyznach. Niezborność klasyfikuje się jako:

  • niezłożoną – jeśli jest jedyną wadą refrakcji,
  • złożoną – połączoną z nad- lub krótkowzrocznością,
  • prostą – gdy w osi pionowej skupianie promieni jest większe niż w osi poziomej,
  • odwróconą – gdy w osi poziomej załamanie jest większe,
  • mieszaną – kiedy w jednej osi astygmatyzmu oko jest nadwzroczne, a w drugiej krótkowzroczne.

Osie największego i najmniejszego skupienia najczęściej są do siebie prostopadłe. Niekiedy jednak tak nie jest – mówi się wtedy o astygmatyzmie nieregularnym.

Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Astygmatyzm krótkowzroczny – co to jest?

Astygmatyzm krótkowzroczny to zaburzenie widzenia, które łączy w sobie cechy dwóch opisanych wad refrakcji. Wszystkie wpadające do oka promienie światła załamywane są nadmiernie i obraz tworzy się przed siatkówką, ale w niektórych płaszczyznach to załamanie jest silniejsze niż w innych. Ani typowa korekta krótkowzroczności (dokonywana za pomocą soczewek sferycznych o ujemnym dioptrażu), ani stosowanie używanych w niezborności szkieł cylindrycznych nie przynosi całkowitej poprawy ostrości widzenia.

Astygmatyzm krótkowzroczny – objawy

Objawy astygmatyzmu krótkowzrocznego łączą w sobie cechy typowe dla obu wad. U chorego najczęściej występuje niedowidzenie przedmiotów znajdujących się w większych odległościach. Może jednak następować też nieprawidłowe widzenie przedmiotów bliskich, pod postacią rozmywania się krawędzi i linii przebiegających w określonym kierunku. Przykładem jest tu np. kartka w kratkę, na której chory może zdecydowanie lepiej widzieć linie poziome niż pionowe. Typowym objawem jest też obserwacja kulistych źródeł światła jako obiektów jajowatych lub mających w niektórych (zwykle symetrycznych) miejscach podwojone krawędzie.

Zaburzeniom widzenia towarzyszą zwykle dodatkowe objawy:

  • mrużenie oczu w celu dostrzeżenia szczegółów przedmiotów, szczególnie odległych,
  • pogarszanie się widzenia przy małym natężeniu światła (źrenice rozszerzają się wtedy, a głębia ostrości obserwowanego obrazu zmniejsza się),
  • szybkie męczenie się wzroku podczas oglądania filmu, czytania, pracy przy komputerze,
  • łzawienie.

Leczenie astygmatyzmu krótkowzrocznego

Astygmatyzm krótkowzroczny leczy się najczęściej za pomocą szkieł korekcyjnych. W przypadku tego schorzenia stosuje się soczewki tzw. toryczne, których zdolność skupiająca jest ujemna i różna w dwóch prostopadłych osiach.

Okulista lub optometrysta diagnozujący wadę podaje optykowi dla każdego oka trzy podstawowe parametry:

  • moc sferyczną soczewki – określa ona (w pewnym uproszczeniu) wielkość składowej krótkowzroczności,
  • wartość cylindra – wynikający z astygmatyzmu naddatek mocy, jaki ma mieć soczewka w określonej płaszczyźnie,
  • oś cylindra – informację o tym, jak względem poziomu ma być ustawiona soczewka (czyli w jakiej płaszczyźnie ma mieć ona największą, a w jakiej najmniejszą moc).

Na podstawie tych danych chory może zamówić okulary korekcyjne lub dobrać w zakładzie optycznym szkła kontaktowe (które dla niektórych, szczególnie aktywnych, osób są bardzo praktyczną alternatywą). Osoby uprawiające wyczynowo sport mogą zamówić nawet specjalne, korekcyjne okulary do pływania, jazdy na nartach. Istnieje również możliwość wykonania okularów optycznych ze szkłami przeciwsłonecznymi fotochromowymi lub o stałym tłumieniu.

Alternatywą dla leczenia szkłami korekcyjnymi u większości chorych jest wykonanie laserowego zabiegu operacyjnego. Mimo relatywnie wysokiego kosztu pozwala on zmienić kształt rogówki tak, by wadę całkowicie zlikwidować albo znacząco ją zmniejszyć. Podnosi to zdecydowanie komfort życia i często umożliwia całkowitą rezygnację z noszenia okularów. Warunkiem wykonania operacji jest stabilność (niezmienność) wady przez co najmniej jeden rok oraz przejście wykonywanej przez lekarza okulistę procedury kwalifikacji do zabiegu.

Zobacz film i dowiedz się jak leczy się wady wzroku:

Zobacz film: Jak można korygować wady wzroku? Źródło: Klinika urody.

Opublikowano: 21.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej