Arteriografia – wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie do badania

Fot: magicmine / gettyimages.com

Arteriografia jest badaniem mogącym wywołać pewne powikłania. Dlatego zawsze lekarz rozważa, czy jest ono konieczne do wykonania. Wykorzystywane jest w diagnostyce m.in. niedokrwienia różnych obszarów ciała lub narządów.

Arteriografia to rodzaj angiografii, czyli badania radiologicznego oceniającego układ naczyniowy. Angiografia pozwala obrazować zarówno naczynia tętnicze, jak i żylne. Arteriografia jest węższym pojęciem obejmującym obrazowanie tętnic. W zależności od objawów i wstępnego rozpoznania lekarz może zlecić różny rodzaj arteriografii, tzn. rodzaj naczynia tętniczego, jaki chce uwidocznić badaniem. Można więc wykonać arteriografię w obrębie mózgu, naczyń mózgowych, nerkowych, tętnic kończyn dolnych itd.

Arteriografia – na czym polega?

Arteriografia jest badaniem radiologicznym, które pozwala na ocenę naczyń tętniczych. Podczas badania wprowadzany jest do naczynia krwionośnego cewnik, a następnie podaje się do niego środek kontrastowy. Za pomocą aparatu rentgenowskiego obserwuje się, w jaki sposób kontrast wypełnia naczynia tętnicze. Dzięki temu widać, czy w świetle naczynia nie ma istotnych zwężeń, czy naczynie nie uległo uszkodzeniu, czy nie ma istotnej niedrożności, która wymagałaby pilnej interwencji.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Arteriografia wykonywana jest w specjalnie do tego przystosowanych pracowniach naczyniowych. W zależności od badanego obszaru badanie wykonuje radiolog, chirurg czy kardiolog. Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych przed przystąpieniem do arteriografii. Ze względu na podawanie kontrastu podczas badania i możliwe reakcje niepożądane ze strony nerek oznacza się parametry świadczące o funkcji nerek, w tym np. stężenie kreatyniny. Ponadto kontroluje się podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia. Warto wykonać badanie grupy krwi i parametrów krzepnięcia, ponieważ zabieg jest związany z ryzykiem krwawienia.

W zależności od rodzaju badanego obszaru lekarz wybiera miejsce i naczynie, przez które wprowadzi cewnik. Miejsce to jest dezynfekowane i miejscowo znieczulone. Podczas badania lekarz ocenia tętnice na bieżąco poprzez obraz, który pojawia się na monitorze. Obraz przedstawia tętnice stopniowo wypełniające się środkiem kontrastowym. Po wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich usuwa się cewnik i mocno uciska miejsce wkłucia. Nierzadko podczas badania podejmowana jest decyzja o leczeniu i np. próba udrożnienia naczynia krwionośnego

Wskazania do wykonania arteriografii

Arteriografia ma szerokie zastosowanie i wykonana może zostać właściwie w każdym obszarze ludzkiego ciała. Choroby tętnic, które można potwierdzić poprzez wykonanie arteriografii, to np.:

  • choroba wieńcowa (koronarografia),
  • zator tętnicy krezkowej,
  • niedokrwienie kończyn dolnych,
  • niedokrwienie kończyn górnych,
  • tętniaki,
  • anomalie naczyniowe,
  • choroby nowotworowe.

Istnieje wiele innych wskazań do wykonania arteriografii nie tylko wynikających z choroby i patologii w obrębie samej tętnicy, ale również w celach obrazowania unaczynienia dla podjęcia dalszego leczenia, np. sprawdzenie ukrwienia nerki przed wykonaniem przeszczepu.

Należy jednak pamiętać, iż mimo że arteriografia stanowi bardzo dokładne i dobre badanie pod kątem diagnostycznym, to jednak jest inwazyjna i obciążająca. Mimo wskazań nie zawsze jest zalecana; istnieje szereg innych badań, na podstawie których lekarz jest w stanie postawić diagnozę.

Czy arteriografia wymaga specjalnego przygotowania?

Przygotowanie do arteriografii zależy od tego, czy jest ona wykonywana w trybie pilnym czy planowym. Jeśli planowym, to warto zastosować profilaktykę wirusowego zapalenia wątroby typu B poprzez podanie serii szczepień osobom nieszczepionym, a osobom szczepionym oznacza się poziom przeciwciał i określa potrzebę szczepienia. Koniecznie należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre z nich mogą wymagać odstawienia na pewien czas przed badaniem. Jeśli przy okazji wcześniejszych badań obrazowych z użyciem środków kontrastowych wystąpiły jakiekolwiek reakcje niepożądane, również należy o tym poinformować lekarza.

Przed zabiegiem bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, ponieważ stanowi to prewencję pokontaktowego uszkodzenia nerek. Badanie wykonuje się na czczo.

Przeciwwskazania do wykonania arteriografii

Istnieje wiele przeciwwskazań do wykonania arteriografii. Wiele jest przeciwwskazań względnych, czyli sytuacji, kiedy lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu indywidualnie względem danego chorego. W przypadku badań inwazyjnych, jak arteriografia, lekarz nie wykonuje badania, jeśli ryzyko powikłań przewyższa szacowaną przydatność. Bezwzględne przeciwwskazania obejmują:

  • zaburzenia elektrolitowe,
  • uczulenie na środek kontrastowy,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • ciężkie nadciśnienie tętnicze niereagujące na leczenie.

Zobacz film: Skrajna niewydolność krążenia - jak wygląda leczenie? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej