APTT, czyli czas kaolinowo-kefalinowy: normy krzepliwości krwi i interpretacja badań

Fot: AVAVA / stock.adobe.com

Badanie APTT określa jeden z parametrów krzepliwości krwi. Prawidłowy wynik powinien mieścić się w zakresie od 26 do 36 sekund. U osób zażywających leki przeciwzakrzepowe może być wydłużony dwuipółkrotnie. APTT dłuży do diagnostyki i monitorowania chorób powodujących zaburzenia krzepliwości krwi.

Witamina K jest niezbędna do zachodzenia procesów krzepnięcia krwi. Organizm ludzki potrafi wytworzyć ją samodzielnie w jelicie grubym oraz w wątrobie, jest też zawarta w produktach spożywczych. Źródłem witaminy K są zielone warzywa, w tym brokuły, sałata, szpinak, brukselka, kapusta, kalafior, natka pietruszki, boćwina i jarmuż, groszek oraz szparagi. Witaminę K zawierają też awokado, pomidory i truskawki.

Zobacz film: Jak wygląda badanie żywej kropli krwi. Źródło: 36,6

APTT co to za badanie i u kogo się je wykonuje?

APTT to inaczej czas częściowej tromboplastyny po aktywacji lub czas koalinowo-kefalinowy. Jest to miara aktywności czynników krzepnięcia XVIII, IX, XI oraz XII. Badanie APTT służy do oceny wewnątrzpochodnej aktywacji układu krzepnięcia w wyniku uszkodzenia tkanki – zranienia.

Badanie APTT wykonuje się u osób przyjmujących leki zmniejszające krzepliwość krwi (heparynę niefrakcjonowaną, warfarynę), przy podejrzeniu chorób zaburzających krzepliwość krwi (hemofilia, choroba Willebranda) oraz w diagnostyce i monitorowaniu skazy krwotocznej (tendencji do krwawienia tkanek, narządów i układów organizmu).

Przygotowanie do badania APTT

Osoba badana powinna być na czczo – ostatni posiłek powinien być spożyty minimum 8 godzin przed badaniem. Ocenę APTT wykonuje się na podstawie analizy próbki krwi żylnej pobranej rano. Krew pobiera się najczęściej z żyły w dole łokciowym. Wyniki można odebrać następnego dnia roboczego.

Norma APTT: prawidłowy czas częściowej tromboplastyny po aktywacji

Jednostką APTT są sekundy. Norma APTT wynosi od 26 do 36 sekund niezależnie od wieku i płci osoby badanej. U osób zażywających heparynę czas kaolinowo-kefalinowy może być wydłużony nawet do 100 sekund.

Czas kaolinowo-kefalinowy: interpretacja wyników APTT

Podwyższone APTT występuje u osób zażywających leki przeciwzakrzepowe (heparynę, warfarynę). Długi czas kaolinowo-kefalinowy może być objawem:

  • niedoborów czynników krzepnięcia – szczególnie w hemofilii,
  • choroby Willebranda – przyczyną jest brak czynnika Willebranda, na skutek tego dochodzi do krwawień po urazach lub bez przyczyny (samoistnych),
  • tocznia rumieniowatego – działanie antykoagulantu toczniowego zaburza proces krzepnięcia,
  • zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego – inaczej zespołu DIC, którego objawami są skaza krwotoczna i zakrzepica,
  • uszkodzenia wątroby lub niedoboru witaminy K,
  • stosowania leczenia doustnego anatagonistami witaminy K, np. acenokumarolem czy warfaryną.

APTT poniżej normy oznacza zbyt dużą krzepliwość krwi. Nadmierna nabyta krzepliwość krwi występuje m.in. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, stanach zapalnych jelit, przy przyjmowaniu chemioterapii i niektórych nowotworach, np. białaczce. Nadkrzepliwość jest też objawem trombofilii – wrodzonego zaburzenia krzepliwości krwi.

APTT jako część koagulogramu

APTT jest jednym z parametrów oznaczanych w badaniu układu krzepnięcia – koagulogramie. Inne parametry brane pod uwagę w badaniu krzepliwości krwi to:

  • czas protrombinowy (PT) – norma to od 13 do 17 sekund lub od 80 do 120%,
  • czas trombinowy (TT) – prawidłowo powinien wynosić od 15 do 20 sekund,
  • czas bartoksobinowy (RT) – normą jest zakres między 16 a 22 sekundami,
  • fibrynogen – norma wynosi od 1,8 do 3,5 grama na litr,
  • antytrombina III – normę stanowi aktywność od 75 do 150%.

Normy zależne są od laboratorium, w którym wykonywana jest analiza próbki krwi. Placówka powinna podać stosowany zakres referencyjny obok uzyskanych w badaniu wartości. To pozwala ocenić, czy wyniki są prawidłowe, czy nie.

Koagulogram wykonuje się u osób leczonych substancjami przeciwzakrzepowymi, m.in. po zawale serca czy udarze, standardowo przez wykonaniem zabiegu chirurgicznego oraz przy objawach skazy krwotocznej. Zaburzenia krzepliwości krwi są widoczne jako krwawienia z nosa, dziąseł, obfite miesiączki i krwawienia międzymiesiączkowe, a także jako krwiaki i wylewy podskórne po urazach lub bez przyczyny.

Zobacz film: Badanie krwi. Prawidłowe wyniki morfologii. Źródło: Bez recepty

Koszt i dostępność badania APTT

Badanie krwi APTT można wykonać na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza. Jeśli podpisał on kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, test jest refundowany. Aby wykonać badanie bezpłatnie, należy udać się do laboratorium wskazanego przez lekarza. Gdy APTT oznacza się prywatnie, koszt badania wynosi od około 6 do 15 zł. Rzadko przeprowadza się test APTT pojedynczo, o wiele częściej jest to tylko jeden z oznaczanych parametrów układu krzepnięcia. Cena koagulogramu waha się między 25 a 30 złotych.

Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej