Anorgazmia – problem z osiągnięciem orgazmu u kobiet i u mężczyzn

Fot: nd3000 / gettyimages.com

Anorgazmia to rodzaj dysfunkcji seksualnej – niemożność osiągnięcia orgazmu pomimo erotycznej stymulacji i występowania podniecenia. Zjawisko to jest bardzo częste w przypadku kobiet, choć zdarza się również u mężczyzn. Anorgazmia może mieć rozmaite przyczyny. Niejednokrotnie wymaga terapii.

Orgazm stanowi zwieńczenie zbliżenia seksualnego. Służy rozładowaniu erotycznego napięcia i osiągnięciu pełnej satysfakcji z intymnego pożycia. Dla wielu par jest przeżyciem niemal mistycznym, pogłębiającym i umacniającym więź uczuciową. Długotrwała anorgazmia może wpływać negatywnie na samopoczucie partnerów i jakość ich relacji.

Kogo dotyczy problem z orgazmem?

Zaburzenia orgazmu bywają zjawiskiem przejściowym – wynikiem przemęczenia, stresu, złego samopoczucia spowodowanego dolegliwościami somatycznymi. Problemy z orgazmem często dotyczą ludzi rozpoczynających życie seksualne. Ustępują wówczas w miarę poznawania własnego ciała, nabywania pewności siebie. O anorgazmii można mówić w przypadku osób, które od dłuższego czasu nie są w stanie szczytować mimo osiągania znacznego podniecenia seksualnego.

Anorgazmia zdarza się u osób obojga płci. Problem z orgazmem u mężczyzny (którego nie należy mylić z powszechniejszymi zaburzeniami erekcji) przeważnie ma podłoże zdrowotne i wiąże się z zaburzeniami potencji. Warto przy tym zaznaczyć, że męski orgazm nie jest tożsamy z ejakulacją i nie zawsze towarzyszy temu procesowi. Anorgazmia nie musi zatem oznaczać impotencji.

Trudność z osiąganiem seksualnej satysfakcji zdecydowanie częściej występuje kobiet. Zwykle nie jest to wyłącznie kwestia braku orgazmu, lecz zadowolenia z życia erotycznego w ogólności. W większości przypadków przyczyny damskiej anorgazmii mają podłoże psychologiczne.

Dlaczego niektóre kobiety nie mają orgazmu? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Dlaczego niektóre kobiety nie mają orgazmu? Źródło: Stylowy Magazyn.

Anorgazmia pierwotna i wtórna

Brak orgazmu – zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny – może mieć charakter pierwotny. Problem ten dotyczy osób, które nigdy nie przeżyły szczytowania. Anorgazmia wtórna to zaburzenie, które wystąpiło z czasem, po okresie prawidłowych reakcji na erotyczną stymulację. Dysfunkcja związana z orgazmem bywa sytuacyjna lub ogólna. W pierwszym wypadku nie następuje on tylko w określonych okolicznościach (np. pojawia się pod wpływem masturbacji, ale nie w czasie stosunku) lub z danym partnerem. Zaburzenia ogólne obejmują wszystkie sytuacje i każdą relację intymną.

Organiczne i czynnościowe przyczyny braku orgazmu

Problem z osiągnięciem orgazmu może być wynikiem wad anatomicznych, chorób narządów rozrodczych lub zaburzeń ogólnoustrojowych. W tej grupie przyczyn wyróżnić można:

  • wrodzone wady narządów płciowych,
  • zmiany nabyte, powstałe w wyniku urazów, zabiegów operacyjnych (m.in. zmiany związane ze skomplikowanym porodem),
  • przewlekłe infekcje lub zmiany pozapalne w obrębie narządów moczowo-płciowych,
  • zaburzenia neurologiczne (np. urazy rdzenia kręgowego, choroby neurodegeneracyjne, nowotwory mózgu),
  • brak odpowiedniej kurczliwości mięśni dna miednicy (m.in. mięśni Kegla),
  • zaburzenia hormonalne wpływające na poziom libido (spowodowane chorobami lub stosowaniem antykoncepcji hormonalnej),
  • zmiany menopauzalne i andropauzalne,
  • zaburzenia krążenia,
  • palenie papierosów.

Brak orgazmu a czynniki psychogenne

Brak orgazmu, zwłaszcza podczas stosunku, często wiąże się z uwarunkowaniami psychicznymi – kondycją psychiczną partnerów, jakością ich związku. Wśród najczęstszych psychologicznych przyczyn anorgazmii wskazuje się:

  • długotrwały stres, problemy osobiste,
  • traumatyczne doświadczenia seksualne,
  • zahamowania związane z wychowaniem, kompleksami,
  • poczucie winy wynikające z przekonań religijnych, moralnych,
  • problemy emocjonalne w związku (od konfliktów, po zanik uczuć i pożądania),
  • brak dostatecznego poczucia intymności,
  • seksualne problemy partnera,
  • lęk przed ciążą.

Problem z orgazmem kobiecym (rzadziej – męskim) bywa także wynikiem braku komunikacji. Nawet gdy kobieta świadoma jest własnych potrzeb, często nie potrafi o nich mówić – ze wstydu czy z obawy przed negatywną reakcją partnera. Wówczas anorgazmia stanowi głównie konsekwencję nieodpowiedniej stymulacji. Jest to częsta sytuacja w przypadku problemu z osiągnięciem orgazmu pochwowego, co dotyczy większości kobiet.

Pochwa jest zdecydowanie słabiej unerwiona niż łechtaczka i osiąganie satysfakcji seksualnej bez udziału tego wrażliwego narządu przeważnie wymaga ćwiczeń i dużej wprawy partnerów. Prekursor seksuologii, Zygmunt Freud, opisał orgazm łechtaczkowy jako mniej wartościowy od pochwowego. Stało się to powodem błędnej, ale pokutującej do dziś, teorii, że kobieta niezdolna do szczytowania bez pieszczot łechtaczki nie jest w pełni sprawna seksualnie. W tej sytuacji anorgazmia jest nie tyle wynikiem braku orgazmu pochwowego, co spowodowanych tym faktem lęków czy zaniżonej samooceny.

Anorgazmia – leczenie

Bardzo wiele osób dotkniętych anorgazmią uważa ten problem za wstydliwy i nie szuka pomocy, co jest dużym błędem. Permanentny brak orgazmu może mieć poważne konsekwencje. Często prowadzi nie tylko do frustracji, ale i rozpadu intymnych więzi. Bywa też przyczyną zaburzeń somatycznych związanych z długotrwałym przekrwieniem w okolicach narządów miednicy.

Leczenie anorgazmii musi być dostosowane do przyczyn wywołujących tę dolegliwość. Jeśli mają one podłoże chorobowe, pomocy najczęściej należy szukać u ginekologa, urologa czy endokrynologa. W przypadku chorób ogólnoustrojowych anorgazmię powinno się zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Psychologiczne uwarunkowania braku orgazmu to powód do wizyty u seksuologa lub psychoterapeuty. Optymalnym rozwiązaniem jest podjęcie terapii partnerskiej, choć możliwe jest również leczenie indywidualne. W zależności od przyczyn anorgazmii, przydatna okazuje się np. edukacja seksualna, naprawa więzi partnerskich albo terapia służąca przepracowaniu lęków, traum.

Zastrzyk orgazmu, czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: "Zastrzyk orgazmu" - na czym polega zabieg? Źródło: Klinika urody.

Data aktualizacji: 13.08.2018,
Opublikowano: 14.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej