Androsteron – hormon i feromon męskości. Właściwości i działanie

Fot. Kiuikson / Getty Images

Androsteron to hormon męski, odpowiednik estriolu występującego u kobiet. Odpowiada za rozwój cech płciowych męskich. Androsteron to także feromon, który oddziałuje w relacjach z innymi ludźmi.

Androsteron wykorzystywany jest w świecie biznesu, wyłania lidera i zwycięzcę. Jest to feromon „ojcowski”, dzięki niemu łatwiej o zbudowanie autorytetu. Androsteron stosowany jest jako płyn na skórę, dodawany bywa do perfum.

Androsteron – właściwości

Feromony to substancje, dzięki którym dobieramy się w pary, jesteśmy atrakcyjni dla płci przeciwnej. Mają również ogromny wpływ na wybieranie lidera wśród populacji, w której żyjemy. Feromony odbierane są podświadomie, nie są wyczuwalne węchem. Za ich odbiór odpowiada narząd znajdujący się w jamie nosowej, przekazujący sygnały do podwzgórza. Do feromonów męskich zaliczamy: androstadienon, androsterol, androsteron i androstenon.

Androsteron to feromon, a zarazem hormon steroidowy, należący do androgenów, o wiele słabszy od testosteronu. Został odkryty przez Adolfa Butenandta. Jego obecność wykryto w moczu mężczyzn oraz kobiet, a także w pocie wydzielanym przez skórę, najbardziej pach. Powstaje w wyniku przemiany innego hormonu, którym jest dehydroepiandrosteron (DHEA), wytwarzany i produkowany w nadnerczach. Jest typowo męskim feromonem, chociaż występuje także u kobiet. Wpływa na rozwój cech płciowych męskich, narządów płciowych męskich, kościotworzenie oraz budowę mięśni – ma charakter anaboliczny. Poziom androsteronu spada wraz z wiekiem mężczyzny, ponieważ wiąże się ze stężeniem adrenaliny w organizmie. Najwyższy jest około 25 roku życia.

Polecamy: Andropauza u mężczyzn – fizyczne i psychiczne objawy obniżonego testosteronu

Androsteron – działanie feromonu

Androsteron sprawia, że mężczyzna jest postrzegany jako dominujący, ale nieagresywny, łagodzi agresywność. Jest delikatny, nie pobudza seksualnie tak mocno jak inne feromony. Dzięki niemu kobiety czują się z mężczyzną bezpiecznie. Oprócz tego androsteron wzmaga działanie innych feromonów, dlatego jest dodawany do preparatów zawierających na przykład androstadienon. Wykazano również, że pod wpływem działania adrenaliny mężczyźni produkują i wydzielają o wiele więcej feromonów. Osoby tej samej płci okazują więcej szacunku mężczyźnie wydzielającemu androsteron – daje im sygnał „nie zbliżaj się do mnie”. Kobiety częściej nawiązują kontakt wzrokowy z mężczyznami spryskanymi androstenonem. Jest „feromonem zwycięstwa” – sygnalizuje zwycięzcę i przywódcę, ale także feromonem „ojcowskim”, opiekuńczym. Androsteron podkreśla cechy męskie, ale w kontekście mniej seksualnym niż pozostałe feromony. Zmniejsza niepokój u płci przeciwnej. Ma redukować agresywny charakter androstenonu.

Czy hormony determinują życie kobiet? Jak wygląda PMS widziany oczami mężczyzn? Przekonajcie się na filmie:

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet? Męski punkt widzenia PMS. Źródło: Dzień Dobry TVN

Androsteron – zastosowanie

W dzisiejszych czasach feromony są łatwo dostępne. Wielu mężczyzn, używając ich, próbuje zwiększyć swoją męskość. Badania naukowe pokazują, że stosowanie feromonów przynosi oczekiwane rezultaty nie tylko w relacjach damsko-męskich, ale także biznesowych. Androsteron stosowany jest w preparatach zawierających feromony jako substancja wzmacniająca działanie pozostałych. Zalecany jest starszym mężczyznom. „Zwabia” do nich również starsze kobiety. Idealny jest dla mężczyzn, którzy chcą okazać swoją siłę i zbudować autorytet w grupie, szczególnie w pracy czy podczas negocjacji. Pozwala stworzyć wizerunek przywódcy. Między dwojgiem ludzi przyniesie oczekiwane rezultaty, jeżeli osoba używająca go kładzie nacisk na zbudowanie zaufania i atmosfery opiekuńczości w już istniejącej relacji. Feromon skierowany jest tylko do mężczyzn.

Pochodne androsteronu mają zastosowanie jako leki anaboliczne, czyli odbudowujące masę mięśniową. Stosowane są w stanach wyniszczenia. Zaliczamy tu substancje, takie jak metenolon, stanozolol, oksymetolon.

Androsteron – cena i dostępność

Koszt butelki perfumowanego feromonu mieści się w granicach od 30 zł za 10 ml do 100 zł za 10 ml. Preparaty zawierające androsteron można kupić w niektórych sex shopach oraz w sklepach internetowych.

Ważne jest używanie preparatu z umiarem, najlepiej z innymi męskimi feromonami, by zwiększyć jego skuteczność. Wystarczą dwa psiknięcia produktu do uzyskania efektu. Dostępne są zarówno produkty zawierające tylko androsteron, jak i mieszankę różnych feromonów.

Zobacz też: Radość życia – czym jest i co zrobić, by jej doświadczać?

Bibliografia:

  1. Janiec W. Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji. Tom 1 i 2
Data aktualizacji: 17.01.2019,
Opublikowano: 17.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej