Altruizm – co to znaczy? Jakie cechy charakteru posiada altruista?

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Altruizm to stosunkowo rzadko spotykana cecha charakteru. Osoba, która ją posiada przedkłada czyjeś dobro nad własne. Gotowa jest komuś pomóc, tak po prostu. Jakie jeszcze cechy posiada altruista?

Altruizm to termin, który wywodzi się z łaciny i oznacza "drugi, inny". Pojęcie stanowi przeciwieństwo egoizmu. Używa się go w stosunku do osób, które bezinteresownie gotowe są komuś pomóc. Altruista potrafi zrezygnować z własnych potrzeb, aby drugiej osobie żyło się lepiej. Określenie zaczęło funkcjonować w czasach pozytywizmu, a za jego twórcę uznaje się Augusta Comte’a, francuskiego filozofa.

Altruizm – czym się charakteryzuje?

Przyjęło się mówić, że altruizm to typowo kobieca cecha. Z natury panie są bardziej empatyczne, emocjonalne i wrażliwe na cudzą krzywdę, częściej też są gotowe pomagać. A co z mężczyznami? Zdaniem badaczy panowie, tak samo jak panie mają w sobie cechy charakterystyczne dla altruisty. Okazuje się, że mężczyźni częściej podejmują jednak konkretne, jednorazowe akty pomocy, podczas gdy kobiety angażują się we wsparcie długofalowe, nakierowane bardziej na emocje i uczucia drugiego człowieka.

Mimo że altruizm uchodzi za bardzo pozytywną cechę, to czasem zdarza się, że jest przyczyną problemów ze zdrowiem. W opinii specjalistów osoby, które są altruistami częściej zmagają się z obniżonym nastrojem, depresją czy wypaleniem zawodowym. Zbyt daleko idący altruizm może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń psychicznych, sprzyja też pracoholizmowi.

Bardzo często tendencja do rezygnacji z siebie na rzecz innych spowodowana jest problemami osobistymi. Niektóre osoby w ten sposób starają się wyciszyć czy wyprzeć własne potrzeby i pragnienia, potrzebę perfekcjonizmu, brak asertywności czy zbytnia surowość względem siebie.

Altruizm – jakie cechy charakteru posiada altruista?

Altruista to osoba obdarzona określonymi cechami charakteru. Do najbardziej charakterystycznych cech altruisty należą wielka sympatia i wiara w ludzi, pozytywne nastawienie do życia, umiejętność cieszenia się z drobiazgów, a każdy kolejny dzień jest dla niego wielkim darem. Altruistą z całą pewnością nie można nazwać pesymisty, czy osoby, która ma skłonności depresyjne.

Altruizm – skąd się bierze?

Badacze nie potrafią udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem niektórych specjalistów za altruistyczne zachowania odpowiada konkretna część w mózgu, ale o tym, czy ktoś będzie altruistą czy też nie, decyduje wychowanie i wartości wyniesione z domu rodzinnego. Jeśli młody człowiek nie został nauczony szacunku i empatii w stosunku do drugiego człowieka nigdy nie wykształci u siebie cech typowych dla altruisty. 

Czym zajmuje się psychiatra? Kiedy warto skorzystać z pomocy tego specjalisty? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Psychiatra. Czym się zajmuje? Źródło: Getty Images / iStock

Warto też zaznaczyć, że żyjemy w czasach, w których bezinteresowna pomoc nie uchodzi za coś szlachetnego. Ogromna większość ludzi skupia się tylko na sobie i na własnych potrzebach. Co gorsza, część z nas żyje w dużym pędzie i stresie. Zazwyczaj nie mamy czasu, aby pochylić się i przyjrzeć naszemu najbliższemu otoczeniu.

Bycie czy posiadanie cech charakterystycznych dla egoisty – w niektórych przypadkach i kręgach – jest po prostu łatwiejsze.

Altruizm – jak rozpoznać, czy mamy w sobie coś z altruisty?

To, czy ktoś jest altruistą można łatwo sprawdzić. Wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytania. Osoby, które na co najmniej 5 pytań udzieliły twierdzącej odpowiedzi mogą uważać się za altruistę.

  • Chętnie robisz coś dla innych i sprawia Ci to przyjemność.
  • Gdy robisz coś dla innych, nie oczekujesz nic w zamian.
  • Cechuje Cię empatia, jesteś wrażliwa/y na potrzeby innych.
  • Łatwo się wzruszasz i często płaczesz, widząc czyjeś nieszczęście.
  • Często dajesz coś innym, rozdajesz nieużyteczne Ci przedmioty.
  • Lubisz dzielić się z innymi i namawiasz do tego swoich bliskich.
  • Dawanie sprawia Ci o wiele większą radość niż branie.
  • Stronisz od egoistów i nie rozumiesz ich postępowania ani motywów działania.
  • Nikomu nie odmówisz pomocy, nawet, gdy jest Ci ona nie na rękę.
  • Czy zdarza się, że inni ludzie wykorzystują Twoją chęć niesienia pomocy.
Data aktualizacji: 20.09.2019,
Opublikowano: 06.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej