Afta na podniebieniu – jakie są domowe i specjalistyczne sposoby jej leczenia?

Fot.: Alexander Raths / stock.adobe.com

Afta na podniebieniu stanowi źródło dużego dyskomfortu. Towarzyszący jej ból nasila się zwłaszcza podczas jedzenia, picia i mycia zębów. Zmiana może także powodować utrudnienia w mowie. W leczeniu aft wykorzystywane są zwłaszcza preparaty o właściwościach ściągających i wysuszających.

Afta jest jedną z najczęściej występujących chorób błony śluzowej jamy ustnej. Najczęstszą lokalizacją zmiany jest policzek, warga lub dziąsło. Afta na podniebieniu występuje znacznie rzadziej. Zazwyczaj znika samoistnie w ciągu 1–3 tygodni. W leczeniu choroby, która pojawia się na podniebieniu lub innej części jamy ustnej, sprawdzić się mogą domowe rozwiązania, takie jak płukanki z rumianku, szałwii czy łopianu lekarskiego. Duże znaczenie ma odpowiednia dieta i dokładna higiena jamy ustnej.

Czym jest afta na podniebieniu?

Afta to zmiana zapalna o charakterze plamkowo-grudkowym. Może być pojedyncza lub mnoga. Zazwyczaj jest dobrze ograniczona, otoczona czerwoną zapalną obwódką i przyjmuje owalny kształt. Osiąga wielkość od kilku milimetrów do nawet 1–3 cm. W centralnej części afty znajduje się żółto-biały nalot, po usunięciu którego uwidacznia się sącząca nadżerka. W ciężkich przypadkach towarzyszą jej gorączka, ogólne osłabienie i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Zmiany najczęściej lokalizują się na policzku, wardze, języku lub dziąśle. Znacznie rzadziej występuje afta na podniebieniu. W większości przypadków ustępuje samoistnie. Jednakże jeśli utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie i jest rozległa, wskazana jest wizyta u dentysty.

Stomatologia leczy nie tylko zęby. Więcej informacji znajdziesz na filmie poniżej:

Zobacz film: Stomatologia - leczy nie tylko zęby. Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie afty na podniebieniu – dieta

Żeby zapobiec rozwojowi zmian i złagodzić towarzyszące im dolegliwości, należy unikać spożywania produktów drażniących jamę ustną, a zwłaszcza mocno przyprawionych i kwaśnych, m.in. owoców cytrusowych, jabłek, ananasów, fig, pomidorów i truskawek. W tym czasie z jadłospisu powinny zniknąć gorące napoje i pokarmy, czekolada oraz alkohol. Warto też ograniczyć żucie gumy oraz spożywanie produktów o twardych i ostrych brzegach, takich jak grzanki, bagietki czy chipsy.

Osoby zmagające się z aftami na podniebieniu powinny wzbogacić dietę o produkty zawierające duże ilości witamin z grupy B oraz witaminę A, C, E i cynk. Można też wprowadzić suplementację witamin i mikroelementów. Koniecznie należy spożywać jogurty naturalne, które nie zawierają cukru i owocowych dodatków. Pomocne okażą się także inne produkty mleczne, takie jak mleko czy kefir. Osobom z aftami zaleca się lekką dietę bogatą w produkty półpłynne i rozdrobnione o letniej temperaturze.

Leczenie afty na podniebieniu – higiena jamy ustnej

W leczeniu aft na podniebieniu bezwzględnie konieczna jest staranna higiena jamy ustnej. Do mycia zębów powinno się używać miękkiej szczoteczki i pasty niezawierającej SLS, czyli laurylosiarczanu sodu. Panuje pogląd, że substancja ta może odpowiadać za nawroty afty. Czystość przestrzeni międzyzębowych osiągnie się dzięki używaniu nici dentystycznej.

Domowe sposoby leczenia aft na podniebieniu – płukanki i napary

W leczeniu aft na podniebieniu bardzo dobrze sprawdzają się domowe rozwiązania. Jednym z częściej stosowanych jest płukanie jamy ustnej naparem z rumianku. W tym celu należy łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalać szklanką wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 10 minut do zaparzenia. Przed spożyciem napar należy przecedzić. Płukankę można przeprowadzić też z użyciem naparu z szałwii, który przygotowuje się następująco: 1–2 g suszonych ziół zalewa się szklanką wrzątku, zaparza się pod przykryciem przez 15 minut, po czym odcedza się je. Do sporządzenia tych naparów można wykorzystać również gotowe torebki z ziołami.

Do płukania jamy ustnej można zastosować również odwar z czerwonej koniczyny. Do 0,5 l wrzącej wody wsypuje się 1,5 łyżki rozdrobnionego ziela koniczyny i gotuje pod przykryciem przez 15 minut. Miksturę należy pozostawić do wystudzenia. Pomocna w leczeniu aft okazać się może płukanka z łopianu lekarskiego. W tym celu należy 2 łyżki rozdrobnionego korzenia łopianu zalać 0,5 l wrzącej wody, przykryć do zaparzenia na 10 minut, wystudzić i przecedzić. Wymienione zioła znane są z właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

Dobrym rozwiązaniem na afty jest też przykładanie świeżo zaparzonej i przestudzonej torebki herbaty, gdyż zawarta w niej tanina działa wysuszająco i przeciwbólowo. Zastosowanie znajduje też łagodny roztwór soli rozpuszczonej w wodzie (1/2 łyżeczki soli na 1 szklankę ciepłej wody) lub roztwór wody z wodą utlenioną. Zaleca się również płukanie jamy ustnej odwarem z wody różanej, sporządzonym z gotowanych na wolnym ogniu płatków.

Specjalistyczne sposoby leczenia aft na podniebieniu

Ze względu na niejasną etiologię schorzenie leczone jest głównie objawowo, a najważniejszym celem terapii jest redukcja natężenia bólu oraz skrócenie czasu trwania zmian. Leczenie afty na podniebieniu opiera się na farmakoterapii. Zastosowanie znajdują preparaty o właściwościach ściągających i wysuszających, a ich oferta na rynku farmaceutycznym jest bardzo bogata. Ponadto wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Mogą mieć postać płukanek, aerozoli, wcierek lub roztworów służących do pędzlowania jamy ustnej. Większość z nich zawiera kwas hialuronowy, który przyspiesza regenerację uszkodzonego nabłonka. Zmiany warto przemywać gazikiem nasączonym roztworem nadmanganianu potasu. Można stosować również rozpuszczalne opatrunki z filmożelu lipidokoloidowego. Jeśli afty są ciężkie i nawracające, stosuje się miejscowo glikokortykosteroidy.

Uważa się, że stres jest jednym z czynników przyczyniających się do powstania i nawrotu afty na podniebieniu twardym. Stąd też warto ograniczyć ekspozycję na działanie stresorów.

Bibliografia:

1. Antoniv R., Lipska W., Kęsek B. i wsp., Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, „Nowa Stomatologia”, 2014, 3, s, 142-146.

2. Tyszkiewicz I., Kozłowski Z., Współczesne poglądy na temat leczenia aft nawracających – przegląd piśmiennictwa, „Dental Forum”, 2015, XLIII(1), s. 83-88.

Data aktualizacji: 19.11.2018,
Opublikowano: 19.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej