Aceton w moczu. Jakie są przyczyny i objawy obecności acetonu w moczu u dzieci i kobiet w ciąży?

Fot: BENCHAMAT1234 / gettyimages.com

Aceton to jedno z tzw. ciał ketonowych, produkowanych i wydalanych do krwi przez wątrobę. Jego obecność w moczu zawsze sygnalizuje nieprawidłowości. Warto wiedzieć, co oznacza aceton w moczu i jakie są symptomy pojawienia się ketonów w organizmie.

Obecność ciał ketonowych w moczu związana jest z wykorzystaniem do pozyskiwania energii tłuszczu zamiast glukozy. Wynika to z niedoboru insuliny, niezbędnej w procesie zamiany glukozy w energię. Ketony w moczu pojawią się najczęściej u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1, ale także u kobiet w ciąży i dzieci. Podwyższony poziom stężenia ciał ketonowych w moczu jest bardzo prosty do zdiagnozowania, a może uchronić przed poważnymi dla zdrowia i życia konsekwencjami.

Aceton w moczu – przyczyny

W większości przypadków obecność ciał ketonowych w moczu jest wynikiem cukrzycy typu 1. U pacjentów chorych na cukrzycę proces metabolizowania węglowodanów jest upośledzony i w związku z tym cała energia pochodzi ze spalania rezerw tłuszczowych. Proces ten powoduje powstanie ketonów, które są gromadzone we krwi, a potem wydalane z moczem i wydychanym powietrzem. Pojawieniu się ciał ketonowych w moczu towarzyszy przeważnie hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi, oraz glukozuria, czyli obecność glukozy w moczu. Występowanie acetonu bądź innego ciała ketonowego w organizmie diabetyka wywołuje kwasicę ketonową. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który może rozwijać się w wyniku: nieodpowiedniego przyjmowania insuliny, nagłego zaprzestania insulinoterapii czy schorzeń, takich jak: udar mózgu, zapalenie trzustki, zawał serca. Poza tym obecność acetonu oraz innych ciał ketonowych w moczu może być przyczyną: cukrzycy ciążowej, choroby alkoholowej, głodówek lub drastycznych diet, anoreksji, bulimii, chorób tarczycy, nadmiernego wysiłku fizycznego, a także przejściowo w przewlekłej gorączce i przy obfitych wymiotach.

Aceton w moczu – objawy

Obecność ciał ketonowych w organizmie może manifestować się następującymi objawami:

  • charakterystycznym owocowym zapachem z ust (wyczuwalna woń kwaśnych jabłek),
  • suchością jamy ustnej,
  • częstym oddawaniem moczu,
  • uczuciem ciągłego pragnienia,
  • osłabieniem i zmęczeniem,
  • nudnościami i wymiotami,
  • wysokim stężeniem glukozy we krwi (powyżej 300 mg/dl),
  • zmienioną pigmentacją skóry – zaczerwienieniem lub bladością.

Aceton w moczu u dziecka

U dzieci aceton w moczu może pojawić się już po krótkotrwałym zatruciu pokarmowym – w wyniku gorączki z towarzyszącą utratą apetytu lub po nadmiernych wymiotach. Jeżeli aceton w moczu dziecka pojawia się wraz z hipoglikemią, czyli niskim poziomem glukozy we krwi, może to być wynik niewydolności kory nadnerczy bądź niedożywienia. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również cukrzyca typu 1. Określenie dokładnej przyczyny wymaga podjęcia dalszej diagnostyki.

Aceton w moczu w ciąży

Wykrycie obecności acetonu u kobiety ciężarnej może być związane z częstymi i długotrwałymi wymiotami w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto wzrost poziomu ketonów może być spowodowany brakiem apetytu lub niezjedzeniem kolacji w przeddzień badania. Jeżeli w moczu oprócz wysokiego poziomu ciał ketonowych zostanie stwierdzona obecność glukozy, może to wskazywać na cukrzycę ciążową, która wymaga podjęcia dalszego procesu diagnostyczno-leczniczego.

Co możny wyczytać z badania moczu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: 36,6.

Aceton w moczu – norma

Obecność acetonu jest stwierdzana na podstawie oznaczenia jego stężenia w moczu. Badanie można przeprowadzić samodzielnie za pomocą testów paskowych dostępnych w aptece. Po zanurzeniu paska w próbce porannego moczu ze środkowego strumienia uzyskuje się odpowiedź, czy w moczu znajdują się ciała ketonowe. Obecność ciał ketonowych w organizmie powinna być potwierdzona badaniem laboratoryjnym. W tym przypadku również należy pobrać próbkę porannego moczu ze środkowego strumienia do odpowiednio przygotowanego jałowego pojemnika i przekazać go do analizy laboratoryjnej. Prawidłowy wynik badania powinien być ujemny, to znaczy, że moczu nie powinny znajdować się żadne ciała ketonowe, w przypadku ich wykrycia trzeba rozpocząć natychmiastowe leczenie.

Aceton w moczu – leczenie

Obecność ketonów w moczu to nie choroba i w związku z tym tylko wyleczenie schorzenia pierwotnego lub jego właściwe ustabilizowanie pozwoli na eliminację ciał ketonowych z organizmu. Pierwszym działaniem terapeutycznym powinno być wyrównanie wszelkich nieprawidłowości gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku chorujących na cukrzycę, gdyż w wyniku powikłań mogą oni wpaść w śpiączkę ketonową. Aby usunąć ketony z organizmu, należy ustabilizować poziom insuliny i glukozy we krwi. W przypadku niedożywienia należy zadbać o właściwy bilans kaloryczny, stosując dietę wysokoenergetyczną, zaś w sytuacji nadmiernych wymiotów można zastosować środki przeciwwymiotne.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej