Ablacja, czyli zabieg na sercu – czym się charakteryzuje i jak przebiega?

Fot: ratmaner / stock.adobe.com

Ablacja to sposób leczenia arytmii serca. Zabieg ablacji to nowoczesna inwazyjna metoda leczenia nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego, np. trzepotania i migotania przedsionków. Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi około 8 tygodni. Ryzyko wystąpienia powikłań po arytmii jest bardzo małe.

Arytmia serca to ogólny opis całej grupy schorzeń, które charakteryzują się nieprawidłowymi jego uderzeniami. Określenie konkretnego rodzaju arytmii jest niezbędne w celu dobrania odpowiedniego leczenia osoby chorej.

Co to jest ablacja i na czym polega?

Ablację wykonuje się, aby leczyć arytmię serca, czyli jego nierówne bicie. Ablacja RF (radio frequency) to zabieg, który wykorzystuje prąd o częstotliwości radiowej. Do miejsca częstoskurczu w sercu wprowadzana jest specjalna podgrzewana elektroda, która usuwa z mięśnia sercowego obszary odpowiedzialne za jego arytmię.

Zabieg ablacji wykonuje się za pomocą długich i cienkich elektrod ablacyjnych. Po uprzednim znieczuleniu miejscowym wprowadza się igłę do tętnicy lub żyły udowej. Przez igły wprowadza się do serca elektrody, które są podgrzane do temperatury około 60 stopni Celsjusza. Zabieg ma wysoką skuteczność i wiąże się z kilkudniowym pobytem w szpitalu. Bezpośrednio po ablacji pacjent musi leżeć na plecach przez około 6 godzin.

Do ablacji kwalifikuje kardiolog na podstawie wyników badania elektrofizjologicznego oraz metodą Holtera, testu wysiłkowego, EKG. Przed zabiegiem lekarz także ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta oraz ogólny stopień zaawansowania jego dolegliwości.

Zobacz film: Ablacja - badanie serca. Źródło: 36,6

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu ablacji

Zabieg ablacji wykonywany jest u osób z różnymi rodzajami arytmii serca: pozawałowego częstoskurczu komorowego, trzepotania i migotania przedsionków, częstoskurczu węzłowego nawrotnego. Przeciwwskazaniem są obecność skrzepów w jamach mięśnia sercowego, a także ciąża. Z zabiegu muszą również zrezygnować osoby, u których z przyczyn anatomicznych, nie ma możliwości wprowadzenia elektrod do naczyń obwodowych. Zastosowanie się do przeciwwskazań chroni osobę chorą przed wystąpieniem ewentualnych powikłań po operacji, np. silnych krwawień, krwiaków czy zakrzepicy żył.

Ablacyjne zabiegi na sercu – jak się przygotować?

Na badanie należy przyjść na czczo i mieć ogolone okolice pachwin. Osoby chore, które przyjmują jakiekolwiek leki, zwłaszcza stabilizujące arytmię serca, powinny to zgłosić lekarzowi. Może zdarzyć się tak, że wystąpi konieczność ograniczenia lub całkowitego odstawienia niektórych medykamentów. Przed badaniem robi się również podstawowe badania moczu, krwi, a także wykonuje RTG klatki piersiowej. Należy również pamiętać, żeby jeszcze na kilka dni przed zabiegiem omówić ze swoim lekarzem jak przyjmować leki przeciwkrzepliwe.

Warto wiedzieć: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Ablacja – powikłania

Ablacja jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań, choć jest ono stosunkowo niskie. Po czynnościach zabiegowych może powstać krwiak w miejscu wkłucia bądź zakrzepica żył. Zabieg niesie za sobą również niskie ryzyko wystąpienia infekcji, przebicia ścian naczyń krwionośnych, krwawień, zamknięcia tętnicy wieńcowej lub odmy płucnej, czyli stanu w którym do jamy opłucnej dostaje się powietrze.

Zalecenia po ablacji serca

Po zabiegu ablacji serca zaleca się pozostanie w szpitalu przez kilka dni. Pacjent po zabiegu zostaje przeniesiony na oddział opieki medycznej. Tam monitoruje się jego pracę jego serca, przepływ tlenu oraz ciśnienie krwi. W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu od 2 do 7 dni.

Rekonwalescencja po ablacji

Powrót do całkowitego zdrowia po zabiegu zajmuje około 8 tygodni. Przez ten czas osoba może odczuwać migotanie przedsionków. Medykamenty, które są najczęściej zalecane po zabiegu, to:

  • leki przeciwarytmiczne (czyli na arytmię serca) – normalizują nieprawidłową pracę serca, np. trzepotanie przedsionków,
  • leki moczopędne (diuretyki) – leczą nadciśnienie tętnicze,
  • leki przeciwzakrzepowe (antykoagulanty) – spowalniają proces krzepnięcia krwi.

Niezbędnym elementem w postępowaniu leczniczym osób po ablacji serca jest kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna. Składa się na nią: ocena stanu zdrowia pacjenta, farmakoterapia, indywidualnie dobrany wysiłek fizyczny, rehabilitacja społeczna, diagnostyka oraz przeciwdziałanie czynnikom ryzyka chorób układu krążenia.

Pierwszym etapem rehabilitacji po ablacji jest pobyt pacjenta w szpitalu. Po wypisaniu do domu osoba po zabiegu powinna, po konsultacji z lekarzem, wykonywać określony i odpowiednio dobrany model ćwiczeń, np. treningi wytrzymałościowe (jak marsz, jazda na rowerze), interwałowe, oporowe czy ogólnousprawniające.

Kolejnym etapem rekonwalescencji jest rehabilitacja ambulatoryjna, którą organizują zazwyczaj poradnie kardiologiczne. Ma ona na celu utrzymanie dotychczasowych osiągnięć leczenia i rehabilitacji, a także zminimalizować ryzyko nawrotu choroby.

Ablacja alkoholowa - na czym polega zabieg i kiedy jest stosowany?

Do leczenia niektórych chorób serca oprócz ablacji, która wykorzystuje prąd, lekarze stosują ablację alkoholową.  Na czym to polega ten zabieg? Alkohol powoduje krzepnięcie krwi. Właściwość ta jest wykorzystywana do alkoholowej ablacji serca.

Lekarz za pomocą ablacji podaje pacjentowi wysokoprocentowy alkohol bezpośrednio do mięśnia sercowego, co powoduje martwicę danego obszaru. Choć brzmi to nieco nieprawdopodobnie to w ablacji alkoholowej chodzi o to, by lekarz na stole operacyjnym wywołał kontrolowany zawał serca na kontrolowanym obszarze.

Zobacz film: Ablacja alkoholowa - na czym polega zabieg i kiedy jest stosowany?

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.09.2020,
Opublikowano: 25.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kmicic 20.05.2020r.

lekarz wykonal ablacje cti dobrze ,czuje sie b.dobrze ostroznie wracam do treningu. Zabieg wykonano we Wroclawiu w szpitalu wojskowym. Dziekuje calemu zespolowi

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej