Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wiadomo, że zmarłe osoby to: w 40-letnia kobieta hospitalizowana w Krotoszynie, 87-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach, 61-letni mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu i 75-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie. Tym samym liczba ofiar śmiertelny koronawirusa SARS-CoV-2 wzrosła w Polsce do 98.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
99 nowych zakażeń
W porannym komunikacie resort zdrowia poinformował także o 99 nowych przypadkach zakażenia. Pozytywny wynik testu uzyskano u 18 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 10 osób z woj. świętokrzyskiego, 9 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. podlaskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego. Łącznie osób z COVID-19 jest już w Polsce 4201.
Dodatkowo 2 444 osoby są hospitalizowane, 143 256 osób zostało objętych kwarantanną, 37 295 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym. Wyzdrowiały 162 osoby.
Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Wirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy i prowadzi do zapalenie płuc, które może przerodzić się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, bóle mięśni i stawów, suchy kaszel oraz ogólne osłabienie. Każda osoba, która zaobserwuje u siebie takie dolegliwości powinna jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanitarną.
Patogen może być groźny dla każdego z nas, ale - zdaniem specjalistów - w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze oraz przewlekle chore. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą, chorobami serca czy cukrzycą.