6 Weidera (A6W) – szóstka ćwiczeń na mięśnie brzucha. Czy Aerobiczna 6 Weidera jest skuteczna?

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

Szóstka Weidera, czyli A6W (skrót od: Aereobiczna 6 Weidera), jest specjalistycznym treningiem na mięśnie brzucha. W założeniu twórcy tego treningu – Joe Weidera, regularne wykonywanie opracowanego przez niego zestawu ćwiczeń pozwala osiągnąć idealnie wymodelowane mięśnie brzucha już po sześciu tygodniach!

Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń na brzuch. W opinii wielu osób, w tym trenerów, najbardziej efektywny jest jednak trening w ramach A6W, czyli 6 Weidera. Do jego głównych zalet należy prostota ćwiczeń. Dzięki niej Szóstkę Weidera można bez problemu wykonywać w domowych warunkach, a co za tym idzie zaoszczędzić pieniądze, które trzeba byłoby wydać na wejściówkę do siłowni.

Weider 6: zalety i wady

Dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom w ramach popularnego Weidera można szybko wyrzeźbić i wzmocnić mięśnie brzucha. Dzięki temu, że ćwiczenia są proste, mogą je wykonywać zarówno osoby z dużym stażem treningowym, jak i całkowici nowicjusze. Szóstka Weidera charakteryzuje się bowiem tym, że początkowo nie powinna sprawiać większego problemu nawet osobom, które wcześniej stroniły od aktywności fizycznej. Z każdym kolejnym treningiem intensywność jednak wzrasta, a w ostatnim – szóstym tygodniu dla wielu jest zbyt wymagająca.

Zobacz także: Ćwiczenia ABS na brzuch – co to jest? Jakie są efekty treningu na mięśnie brzucha? 

To właśnie wysoka intensywność ćwiczeń w ostatnim tygodniu programu jest uznawana przez wiele osób jako jedna z największych wad. Innym problemem, który często uniemożliwia skuteczne wdrożenie 6 Weidera w życie jest to, że zajęcia w jego ramach powinny być wykonywane codziennie przez minimum 25 minut. Na taki swoisty reżim treningowy wiele osób po prostu nie może sobie pozwolić, gdyż górę biorą inne obowiązki.

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: Dzień Dobry TVN

Innym powodem rezygnacji z treningów już po 2-3 tygodniach jest monotonia zajęć. Przez cały okres programu wykonuje się te same ćwiczenia, zmienia się jedynie ich intensywność i liczbę powtórzeń. Dlatego też trenerzy personalni często powtarzają, że osoby decydujące się na ten rodzaj treningu powinny odpowiednio nastawić się psychicznie. Prędzej czy później nadchodzą bowiem momenty zwątpienia, które często prowadzą do zaprzestania treningów. Największe ryzyko rezygnacji z ćwiczeń istnieje w pierwszych trzech tygodniach. Wtedy jeszcze nie widać żadnych efektów, co dodatkowo demobilizuje osoby ćwiczące.

Ćwicząc a6w, efektów w postaci poprawy wyglądu brzucha można spodziewać się właśnie po około 3-4 tygodniach. Aby wypracować popularny „kaloryfer”, czyli efektownie wysmuklone mięśnie brzucha, konieczne jest zrealizowanie całego 6-tygodniowego zestawu Szóstki Weidera.

6 weidera: ćwiczenia na brzuch

Aerobiczna 6 Weidera stanowi zestaw sześciu ćwiczeń, które należy wykonywać w określonej liczbie serii i powtórzeń. Należy również trzymać się z góry ustalonej kolejności poszczególnych ćwiczeń:

  • A6W ćwiczenie 1 – leżąc na płaskim podłożu z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia, należy podnosić najpierw jedną nogę (a w kolejnym powtórzeniu drugą) w taki sposób, by kolano i biodro były ugięte pod kątem 90 stopni, a barki były uniesione. W tej pozycji należy wytrzymać 3 sekundy, pamiętając o napięciu mięśni,
  • A6W ćwiczenie 2 – powtórzenie ćwiczenia pierwszego, z tym, że w jednym momencie należy unieść obie nogi jednocześnie. Unieść trzeba też barki, ale nie wolno odrywać tułowia od podłoża (3 sekundy w takiej pozycji),

Jak ćwiczyć, aby mieć mocne mięśnie brzucha? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: 36,6.

  • A6W ćwiczenie 3 – kolejny raz należy powtórzyć ćwiczenie numer 1, ale ręce powinny być splecione na karku (3 sekundy),
  • A6W ćwiczenie 4 – to ćwiczenie należy wykonywać tak samo, jak ćwiczenie drugie, ale z rękami splecionymi na karku (3 sekundy),
  • A6W ćwiczenie 5 – podnosząc barki i splatając ręce na karku, leżenie na prostym podłożu; mając napięte mięśnie brzucha, należy naprzemiennie podnosić nogi zgięte w kolanach i prostować je; zasada jest prosta: im szybciej, tym lepiej,
  • A6W ćwiczenie 6 – unosząc część barkową tułowia oraz obie wyprostowane nogi, trzeba w takiej pozycji wytrzymać 3 sekundy.

Jak widać, ćwiczenia w ramach 6 Weidera są dosyć monotonne i nic dziwnego, że szybko mogą się znudzić. Aby uniknąć zniechęcenia, warto często zmieniać miejsca treningów, co pewien sposób urozmaici zajęcia.

Osoby, które zdecydują się na rozpoczęcie 6 Weidera, powinny pamiętać również o tym, że dokładną liczbę serii oraz powtórzeń określa specjalnie stworzona tabela. Można ją znaleźć w internecie. Jeśli chodzi o kwestie czysto techniczne, to warto pamiętać o tym, by zajęcia wykonywać na dosyć twardym podłożu. Nie może być to materac, ponieważ miękkie podłoże może zmniejszyć efektywność treningu. Najlepiej wybrać cienką matę, która dostarczy odpowiedniego komfortu i nie będzie przeszkadzała w ćwiczeniach.

Zobacz także: Chcesz mieć płaski brzuch? Sprawdź jak go wspomóc dietą!

Trening w ramach Szóstki Weidera trwa dokładnie 42 dni. Praktycznie od początku z każdym kolejnym dniem poziom trudności się zwiększa, ponieważ wzrasta liczba serii i powtórzeń. Pomiędzy seriami można robić przerwę na około 30-60 sekund. Ten czas musi wystarczyć na szybkie uregulowanie oddechu lub na rozciąganie.

Zobacz film: Trening z Ewą Chodakowską. Źródło: Be Active. Ewa Chodakowska

Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej