#20 minut, które uratuje Ci życie. Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii?

Fot: TVN Media

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się 14 000 nowych przypadków. Niestety w ogromnej większości przypadków chorzy trafiają do lekarza zbyt późno. Zapominamy, że dzięki badaniom profilaktycznym – przede wszystkim kolonoskopii – raka można nie tylko wykryć we wczesnej fazie rozwoju, ale całkowicie wyleczyć! Wystarczy zaledwie 20 minut, aby wygrać z rakiem.

Kampania programu 36,6°C prowadzona we współpracy z Ministerstwem Zdrowia ma na celu zachęcenie Polaków do poddania się badaniu kolonoskopi. Do odwiedzenia lekarza zachęcają kolarka Maja Włoszczowska, hokeista Mariusz Czerkawski, piłkarz ręczny Artur Siódmiak i siatkarz Arkadiusz Wlazły. Kolonoskopię można wykonać w ramach Programu Badań Przesiewowych Ministerstwa Zdrowia. Od 2012 roku wysyłane są imienne zaproszenia na bezpłatną kolonoskopię, zaproszenie otrzyma każdy między 55 a 64 rokiem życia. Zaproszenie jest ważne do końca roku w którym obchodzi się 64 urodziny.

Nie daj się zaskoczyć!

Rak jelita gruba zaliczany jest do nowotworów, które mogą rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów. Tym samym, aby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę, każdy kto otrzymał zaproszenie na kolonoskopię powinien się przebadać. W czasie badania można nie tylko wykryć zmianę, ale od razu ją usunąć. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc.

Chcesz wiedzieć jak rozwija się rak jelita grubego? Zobacz film:

Zobacz film: Jak wygląda zdrowe, a jak chore jelito? Źródło: 36,6.

Mimo że badanie jest najlepszą metodą diagnostyczną, to są sytuacje kiedy nie można go wykonać. Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej są:

  • ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa;
  • ciąża (II i III trymestr);
  • zator płucny.

W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Na badanie bez zaproszenia może, a nawet powinny zgłosić się:

  • wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny;
  • osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;
  • osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej.

Zbigniew Boniek zachęca do kolonoskopii:

Zobacz film: Zobacz jak Zbigniew Boniek namawia do kolonoskopii. Źródło: TVN.

Nie bój się kolonoskopii!

Kolonoskopia to badanie, które pozwala dokładnie obejrzeć jelito grube. Wykonuje się je miękką, giętką rurką grubości małego palca (kolonoskop), którą lekarz wprowadza przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwa do ujścia jelita cienkiego. Wprowadzanie aparatu jest niebolesne dla większości osób, choć u niektórych może powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu.

Jeśli w trakcie badania zostaną stwierdzone polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów jest niebolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy. Kolonoskopia trwa zwykle 15-30 minut. Czasem zdarza się, że lekarz nie może usunąć zmiany w czasie badania. Wtedy konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

Jak się przygotować do badania?

Przed badaniem należy wypełniać ankietę dotyczącą aktualnego stanu zdrowia. Zostaną one uwzględnione przy kwalifikacji do badania. Dokładnie obejrzenie jelita od środka wymaga perfekcyjnego oczyszczenia go z resztek pokarmowych. Osiąga się to stosując odpowiedni lek przeczyszczający, który trzeba przyjmować zgodnie z instrukcją.

Istnieje kilka dostępnych w Polsce preparatów służących do oczyszczenia jelita. W Programie Badań Przesiewowych rutynowo wykorzystujemy najlepiej poznany i stosowany od wielu lat preparat glikolu politylenowego (Fortrans), ale możliwe jest użycie innych preparatów.

Kolonoskopię najlepiej jest wykonywać raz na dziesięć lat.

Zobacz jak Maja Włoszczowska zachęca do kolonoskopii:

Zobacz film: Maja Włoszczowska zachęca do wykonania kolonoskopii. Źródło: TVN.


Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (8)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Zofia 03.12.2018r.

Ludzie po 65 roku życia nie mogą zachorować i ich nie obejmuje profilaktyka,chociaż oni najwięcej i co miesiąc płacą ze swojej emerytury składkę na fundusz zdrowia. Oni już są niepotrzebni społeczeństwu

BOGUSHHH 01.12.2018r.

DO: San - to czy można wybrać forme narkozy/znieczulenia zależne jest od placówki w której dane badanie chcemy miec przeprowadzone, niestety do kolonoskopii pod narkozą potrzebny jest lekarz anestezjolog- których możemy "spotkać" póki co w niewielu miejscach. Jeśli jednak nie odczuwamy bólu-kolonoskopia bez znieczulenia nie jest bolesna-choć to również zalezy od lekarza przeprowadzającego badanie

robert S. 27.11.2018r.

Tak zrobić badanie, najbliższy termin z NFZ za rok, do tej pory to mogę już... Prywatnie od 650 i dodatkowo za wycinanie polipów, może być i z 1500. Tylko się leczyć- po śmierci.

Marni 24.11.2018r.

Chcesz się zbadać to się badaj najlepiej prywatnie-wyciągając kasę z portfela. Wszędzie chuczy na temat profilaktyki a prawda jest taka,że lekarze nie są chętni do wystawiania skierowań na profilaktyczne badania. A jeśli już wystawią takowe to trzeba odczekać conajmniej rok aż przyjdzie czas na Twój "numerek" w kolejce do badania. Chory system jak cały ten kraj.

San 21.11.2018r.

Proszę nie straszyć, w ramach programu można wybrać badanie w krótkim dożylnym znieczuleniu ogólnym, miałem badanie z usunięciem polipów obudziłem się i po 20 minutach poszedłem do domu. Nic mnie nie bolało. Polecam badanie w znieczuleniu.

ula 15.11.2018r.

ja też wyłam z bólu, rozrywało mnie żywcem, okropny ból którego nigdy nie zapomnę. Mąż , który czekał na mnie na poczekali nie wiedział co robić. Co oni mi robią był przerażony i osoby które czekały na kolonoskopie chciały uciekać.

ab 11.11.2018r.

Przede mną dziewczyna wyła z bólu, ja zemdlałam z bólu, byłam nastawiona, że boli, myślałam że wytrzymam. Zalecono mi pod narkozą.

Wika 11.11.2018r.

dla mnie kolonoskopia była koszmarem, miałam ją dwa razy. Wiem, że są osoby, które nie czują bólu, dla mnie był on nie do zniesienia i powodował duże skoki ciśnienia. Gastroenterolog, który przeprowadzał je za drugim razem zalecił kolonoskopię pod narkozą kolejnym razem, mam zalecaną co 10 lat

Zobacz wszystkie 8 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej