2,6 miliona osób umiera rocznie z powodu błędów medycznych
Fot: Hero Images / gettyimages.com
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że z powodu źle przeprowadzonej operacji lub niewłaściwie dobranych leków każdego roku umiera 2,6 miliona osób. ONZ, aby temu przeciwdziałać i ustanowiła Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta.
Z danych zebranych przez WHO wynika, że każdego roku miliony osób cierpią lub tracą życie z powodu błędów medycznych, czyli nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów czy niewłaściwe dobranych leków. Szacuje się, że co minutę umiera pięć osób, które są ofiarami niewłaściwego leczenia. WHO udostępniła te dane z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta, który ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od teraz Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjentabędzie obchodzony 17-ego września.
Zdaniem WHO na całym świecie 40 proc. pacjentów doznaje uszczerbku podczas leczenia ambulatoryjnego, a 10 proc. podczas hospitalizacji. Najgorsza sytuacja panuje w krajach o niskich lub średnich dochodach. Szacuje się, że każdego roku z powodu błędów medycznych umiera tam 2,6 miliona osób.
Do najczęściej występujących błędów medycznych należą:
Zobacz film: Prawa pacjenta. Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie prawa ma pacjent?
Pełny wykaz praw pacjenta można znaleźć na stronach rządowych, informuje o nich także Rzecznik Praw Pacjenta. Do najważniejszych praw pacjenta należą:
prawo do świadczenia opieki medycznej – czyli chory powinien otrzymać jak najlepszą opiekę medyczną, zgodną z aktualnym stanem wiedzy;
prawo do informacji – chory ma prawo wiedzieć, jaki jest jego stan zdrowia;
prawo do zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych - osobom wykonującym zawód medyczny, Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub podmiotowi odpowiedzialnemu za wprowadzenie produktu leczniczego do obrotu powinny zostać zgłoszone skutki niepożądane związane z danym lekiem, preparatem;
prawo pacjenta do tajemnicy informacji – oznacza to tyle, ze lekarz – bez zgody pacjenta – nie może udostępniać informacji o jego stanie zdrowia;
prawo pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych;
prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta
prawo pacjenta do dokumentacji medycznej - pacjent może mieć wgląd w swoją dokumentację medyczna;
prawo pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza – pacjent może go zgłosić do Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta. Na odwołanie się od decyzji pacjent ma 30 dni;
prawo pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego;
prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej;
prawo pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 20.09.2019,
Opublikowano: 20.09.2019 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?