2,6 miliona osób umiera rocznie z powodu błędów medycznych

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że z powodu źle przeprowadzonej operacji lub niewłaściwie dobranych leków każdego roku umiera 2,6 miliona osób. ONZ, aby temu przeciwdziałać i ustanowiła Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta. 

Z danych zebranych przez WHO wynika, że każdego roku miliony osób cierpią lub tracą życie z powodu błędów medycznych, czyli nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów czy niewłaściwe dobranych leków. Szacuje się, że co minutę umiera pięć osób, które są ofiarami niewłaściwego leczenia. WHO udostępniła te dane z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta, który ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od teraz Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta będzie obchodzony 17-ego września.

Zdaniem WHO na całym świecie 40 proc. pacjentów doznaje uszczerbku podczas leczenia ambulatoryjnego, a 10 proc. podczas hospitalizacji. Najgorsza sytuacja panuje w krajach o niskich lub średnich dochodach. Szacuje się, że każdego roku z powodu błędów medycznych umiera tam 2,6 miliona osób.

Do najczęściej występujących błędów medycznych należą:

  • źle postawiona diagnoza;
  • niewłaściwie dobrane leki;
  • wykonywanie niepotrzebnych badań;
  • zarażania podczas leczenia;
  • operacje mózgu po niewłaściwej stronie.

Jakie prawa ma pacjent? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Prawa pacjenta. Źródło: Dzień Dobry TVN


Jakie prawa ma pacjent?

Pełny wykaz praw pacjenta można znaleźć na stronach rządowych, informuje o nich także Rzecznik Praw Pacjenta. Do najważniejszych praw pacjenta należą:

  • prawo do świadczenia opieki medycznej – czyli chory powinien otrzymać jak najlepszą opiekę medyczną, zgodną z aktualnym stanem wiedzy;
  • prawo do informacji – chory ma prawo wiedzieć, jaki jest jego stan zdrowia;
  • prawo do zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych - osobom wykonującym zawód medyczny, Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub podmiotowi odpowiedzialnemu za wprowadzenie produktu leczniczego do obrotu powinny zostać zgłoszone skutki niepożądane związane z danym lekiem, preparatem;
  • prawo pacjenta do tajemnicy informacji – oznacza to tyle, ze lekarz – bez zgody pacjenta – nie może udostępniać informacji o jego stanie zdrowia;
  • prawo pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych;
  • prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta
  • prawo pacjenta do dokumentacji medycznej - pacjent może mieć wgląd w swoją dokumentację medyczna;
  • prawo pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza – pacjent może go zgłosić do Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta. Na odwołanie się od decyzji pacjent ma 30 dni;
  • prawo pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego;
  • prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej;
  • prawo pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.
Data aktualizacji: 20.09.2019,
Opublikowano: 20.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej