Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

kwiat wiesiołka

mat. prasowe 

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Wiesiołek: niepozorna roślina o wielkich możliwościach

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis L.) to pospolita roślina o drobnych, żółtych kwiatach. Jego ojczyzną jest Ameryka Północna i Południowa. Potencjał wiesiołka odkryli już rdzenni Amerykanie, którzy z łodyg i liści rośliny przygotowywali kompresy łagodzące rany, siniaki i stany zapalne na skórze oraz sporządzali napary o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym problemy żołądkowe.

Dzisiaj wiesiołka możemy spotkać w całej Europie i na niektórych obszarach Azji. Roślina o żółtych kwiatach porasta nieużytki, zaniedbane pola i łąki. Co ciekawe, jej kwiaty zamykają się w ciągu dnia, aby rozkwitnąć nocą. Z drobnych i twardych nasion wiesiołka tłoczy się olej o złocistym kolorze i subtelnym, lekko orzechowym smaku. Olej z wiesiołka jest skarbnicą cennych substancji o szerokim spektrum działania na ludzki organizm. Z tego względu znajduje on szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce.

Co kryje w sobie olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka zawiera w sobie przede wszystkim zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT): kwas linolowy i gamma-linolenowy, czyli drogocenne substancje należące do grupy omega-6. Ponadto w złocistym płynie znajdziemy inne kwasy tłuszczowe (na przykład oleinowy, stearynowy i palmitynowy), fitosterole,

witaminy F i E, enzymy, tryptofan, białko z aminokwasami siarkowymi, selen, magnez, cynk, wapń. Bogaty i zróżnicowany skład sprawia, że olej z wiesiołka wykazuje szerokie właściwości prozdrowotne. Może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie.

Właściwości oleju z wiesiołka

Włączenie do swojej codziennej diety oleju z wiesiołka przyniesie organizmowi szereg korzyści. Naturalna substancja wspomaga proces odchudzania. Kwas GLA działa pobudzająco na brunatną tkankę tłuszczową i usprawnia procesy metaboliczne, co ułatwia redukcję kilogramów. Ponadto spożywanie oleju z wiesiołka wspomaga utrzymanie prawidłowej struktury i gęstości skóry, zapobiega utracie wody i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przestrzeni międzykomórkowej. Pozytywne efekty tego zjawiska możemy dostrzec na skórze.

Spożywanie oleju z wiesiołka jest doskonałą profilaktyką chorób układu krążenia. Ponadto codzienne spożywanie oleju z wiesiołka jest doskonałym wsparciem odporności. Stosowany zewnętrznie na skórę uelastycznia ją i odbudowuje barierę hydrolipidową. Specyfik doskonale sprawdzi się w zabiegu olejowania włosów. Nałożony na skórę głowy zmniejsza wydzielanie sebum i wzmacnia cebulki, czego efektem jest zahamowanie wypadania pasm.

Olej z wiesiołka wsparciem kobiecego organizmu

Spożywanie oleju z wiesiołka szczególnie polecane jest kobietom borykającym się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz uciążliwymi objawami menopauzy (przede wszystkim uderzeniami gorąca). Działanie oleju z wiesiołka w tym zakresie zawdzięczamy głównie wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych oraz magnezu. Naturalna substancja zwiększa szansę na zajście w ciążę.

Oleofarm – najlepszy olej z wiesiołka od polskiego producenta

Wybierając olej z wiesiołka do swojej domowej apteczki, lepiej nie zdawaj się na przypadek. Aby czerpać maksimum korzyści z naturalnej kuracji, wybierz olej tłoczony na zimno (pod wpływem wysokiej temperatury płyn traci bardzo dużą ilość drogocennych składników), nierafinowany i niefiltrowany. Z czasem związki znajdujące się w oleju utleniają się, więc data ważności produktu powinna być krótka. Ponadto ważne jest, aby olej przechowywany był i transportowany w odpowiednich warunkach. Wszystkie te wymagania spełniają produkty polskiej marki Oleofarm. W ofercie producenta znajdziesz olej z wiesiołka w dwóch formach: w płynie oraz w kapsułkach. Produkty Oleofarm łączą w sobie wysoką jakość z niską ceną.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
6
Polecamy
Olej z pachnotki do picia i aplikacji zewnętrznej.
Jak działa na organizm?
Olej z pachnotki do picia i aplikacji zewnętrznej. Jak działa na organizm? Dzień Dobry TVN
Olej rokitnikowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Olej rokitnikowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Jak stosować olej z wiesiołka?
Dawkowanie, efekty, skutki uboczne
Jak stosować olej z wiesiołka? Dawkowanie, efekty, skutki uboczne TVN zdrowie
Ekstrakt i olej z krokosza barwierskiego – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Ekstrakt i olej z krokosza barwierskiego – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok