Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zapobiegać krzywicy u dzieci? 
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zapobiegać krzywicy u dzieci? 

mat. prasowe 

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. Jej główną funkcją jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej1. Odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju tkanki kostnej, zapewnia jej właściwą mineralizację, a także prawidłowy rozwój kości.

 Niedobór witaminy D jest groźny, ponieważ może prowadzić do rozwoju poważnej choroby, jaką jest krzywica, zwana też krzywicą niedoborową2. Jest to odpowiednik osteomalacji u osób dorosłych3. Krzywica u dzieci – co to za choroba i jak zapobiec jej rozwojowi? Odpowiadamy!

Krzywica u dzieci – choroba z niedoboru witaminy D

Krzywica jest chorobą wieku dziecięcego, występującą głównie u małych dzieci (w tym niemowląt). W postaci klasycznej krzywicy niedoborowej źródłem choroby jest niedobór witaminy D, która pełni zasadniczą funkcję w zachowaniu równowagi gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jej deficyt powoduje, że wapń z przewodu pokarmowego wchłaniany jest w dużo mniejszych ilościach, co z kolei przyczynia się do uwalniania wapnia z kości celem wyrównania niedoborów. Niestety mechanizmy kompensacyjne w pewnym momencie się wyczerpują, a utrzymujące się zbyt niskie stężenie wapnia we krwi skutkuje demineralizacją tkanki kostnej, czego konsekwencją jest krzywica2. Więcej informacji na temat krzywicy u dzieci możesz przeczytać w artykule https://juvit.pl/zdrowie-i-rozwoj/witamina-d/krzywica-przyczyny-objawy-leczenie-profilaktyka/.

Charakterystyczne objawy krzywicy u dzieci

Typowe dla krzywicy są przede wszystkim objawy ze strony układu kostnego. Pojawiają się one stopniowo, z czasem prowadząc do deformacji szkieletu2. Krzywica w zaawansowanym stadium może zagrażać zdrowiu, dlatego warto umieć rozpoznać jej objawy u dziecka, aby w przypadku ich wystąpienia móc odpowiednio zareagować2.

Do objawów kostnych krzywicy należą między innymi:

  • rozmiękanie potylicy (tzw. objaw piłeczki ping-pongowej),
  • pogrubienie na granicy chrzęstno-kostnej żeber (tzw. różaniec krzywiczy),
  • poszerzenie przynasad kości długich (tzw. bransolety krzywicze),
  • zniekształcenie kręgosłupa (garb krzywiczy w okolicy lędźwiowej, skoliozy),
  • deformacja klatki piersiowej (klatka piersiowa dzwonowata),
  • zniekształcenia kości kończyn dolnych (koślawość, szpotawość), późne wyżynanie się zębów mlecznych.

O krzywicy mogą świadczyć także objawy niespecyficzne takie jak drażliwość, nadpobudliwość, nadmierna potliwość, osłabienie siły mięśniowej, opóźnienie rozwoju psychomotorycznego czy zaparcia2.

Krzywica u dzieci – skąd się bierze? Przyczyny krzywicy

Najczęstszą przyczyną krzywicy u dzieci jest deficyt witaminy D. Niedobór witaminy D u dzieci może być spowodowany zarówno jej niskim spożyciem w diecie, jak i niewystarczającą ekspozycją na słońce. Może to dotyczyć również noworodków i niemowląt - od pierwszych dni życia aż do 6. miesiąca należy podawać witaminę D niezależnie od sposobu karmienia, natomiast po ukończeniu 6. miesiąca aż do 1. roku życia powinno się ją uzupełniać zależnie od dobowej ilości witaminy D przyjętej z pokarmem4.

Metody leczenia krzywicy u dzieci

Leczenie krzywicy polega na podawaniu dziecku odpowiednich dawek witaminy D. Trzeba jednak zaznaczyć, że terapia powinna odbywać się pod kontrolą stężenia 25(OH)D – metabolitu witaminy D, stanowiącego jej główną postać w krążeniu u ludzi. Pamiętajmy, że prawidłowa mineralizacja tkanki kostnej uzależniona jest też od podaży wapnia i fosforu w diecie. O ewentualnej konieczności suplementacji tych pierwiastków jednak zawsze decyduje lekarz2.

Profilaktyka krzywicy u dzieci – jak zapobiegać?

Rozwojowi krzywicy można zapobiec poprzez dbanie o odpowiednią podaż witaminy D wraz z dietą i prawidłowy przebieg syntezy skórnej. U zdrowych dzieci od 4 roku życia, które przebywają na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut dziennie w godzinach 10-15 w okresie od maja do września bez kremów z filtrem, nie ma potrzeby suplementacji witaminy D, choć wciąż jest ona zalecana i bezpieczna. Jeśli warunki te nie są spełnione, powinno się podawać dzieciom w wieku 1-3 lat witaminę D w dawce 600 j.m. (15 µg/dobę) i ze względu na związane z wiekiem ograniczenia opalania zaleca się suplementację przez cały rok4,5.

Dla noworodków i donoszonych niemowląt zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D brzmią następująco4:

  • dzieci 0–6 miesięcy – 400 IU na dobę od pierwszych dni życia bez względu na sposób karmienia,
  • dzieci 6–12 miesięcy – 400–600 IU na dobę zależnie od dobowej ilości witaminy D podanej z pokarmem.

Zasady dotyczące uzupełniania witaminy D u dzieci zawsze powinno się omówić z pediatrą. 

Na zlecenie Juvit

Bibliografia:

Wnęk D., Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021, (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d (dostęp: 2023.03.14.)).

Michałus I., Krzywica z niedoboru witaminy D, Medycyna Praktyczna, Podręcznik pediatrii, 2021, (witryna internetowa: https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.1.3.38.1.1 (dostęp: 2023.03.14.)).

Wiercińska M., Osteomalacja, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/142779,osteomalacja (dostęp: 2023.03.14.)).

Rusińska A i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy Neonatologii 2018; 24(1): 1-24.

Płudowski P.; Kos-Kudła B.; Walczak M., Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland. Nutrients 2023, 15, 695. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Krzywica u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie
Krzywica u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Witamina D dla dzieci – dawkowanie, właściwości i działanie
Witamina D dla dzieci – dawkowanie, właściwości i działanie TVN zdrowie
Refluks u niemowląt – ważne informacje dla każdego rodzica
Refluks u niemowląt – ważne informacje dla każdego rodzica Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem