Żyć każdym dniem. Na bakier z rakiem. Jak wygląda codzienne życie z chorobą?

Fot.: oleandra / stock.adobe.com

O chorobach nowotworowych mówi się coraz więcej. Zdaniem specjalistów jeśli nie zmieni się podejście zarówno do leczenia, jak i profilaktyki chorych będzie przybywać. Choć obie te kwestie są bardzo ważne, to aspekt ludzki często jest pomijany. Nie mówimy o tym, co czuje chory i jego rodzina. To waśnie o tym codziennym życiu z chorobą nowotworową opowiada książka Żyć każdym dniem. Na bakier z rakiem.

Mówi się, że kiedy ktoś choruje na raka, to razem z nim choruje cała rodzina. Książka Żyć każdym dniem. Na bakier z rakiem Tomasza Rejmana to opowieść o szczęśliwej i kochającej się rodzinie, która niespodziewanie musi zmierzyć się z chorobą.

Manuela, żona pana Tomasza, zachorowała na raka piersi. Kiedy leczenie zaczynało przynosić efekty i wydawało się, że walka z chorobą jest wygrana pojawiły się przerzuty. Najpierw do kości, później do jajników. Mimo starań lekarzy kobiety nie udało się uratować i pan Tomasz został sam z trójką dzieci.

Trzeba na wstępie podkreślić, że Żyć każdym dniem. Na bakier z rakiem to znacznie więcej niż tylko zapis tego, jak wygląda codzienne zmaganie się z chorobą nowotworową. Książka Tomasza Rejmana to przede wszystkim opowieść - z pierwszej ręki - o tym, jak wygląda schemat leczenia pacjentów onkologicznych i jak bardzo jest niedoskonały. Choć każdy z nas ma świadomość, że służba zdrowia w Polsce kuleje, to kiedy choroba zaczyna mieć imię i nazwisko braki i niedociągnięcia odczuwa się dużo mocniej. To także opowieść o determinacji w poszukiwaniu nowych sposobów leczenia i nadziei, że - mimo wszystko - chorobę uda się pokonać.  

Czym zajmuje się lekarz onkolog? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Onkolog - czym zajmuje się lekarz onkolog? Źródło: Getty Images / iStock

Żyć każdym dniem. Na bakier z rakiem to także coś w rodzaju poradnika. Po książkę powinni sięgnąć zarówno chorzy, jak i ich rodziny. Ci pierwsi znajdą w niej np. spis konkretny palcówek, w których można szukać pomocy. Ci drudzy dowiedzą się, jak wspierać chorego, co zrobić, aby faktycznie mu pomóc i wesprzeć w walce z chorobą.  

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza to wspomniany już zapis choroby i walki o zdrowie i życie. Druga to historia miłosna. Cudowna opowieść o tym, jak rodziło się uczucie między Manuelą i Tomaszem. Trzecia natomiast to wywiady ze specjalistami, przedstawicielami fundacji, które pomagają chorym uporać się z diagnozą i znaleźć właściwą terapię, a także samymi pacjentami. Ogromną siłą tych wywiadów jest to, że prowadzone są nie przez dziennikarza, tylko kochającego ojca i męża, który stracił ukochaną.

Żyć każdym dniem. Na bakier z rakiem

Warszawska Firma Wydawnicza

Warszawa 2019

Data aktualizacji: 25.02.2020,
Opublikowano: 25.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej