Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego – objawy, leczenie i ćwiczenia

Fot: Zinkevych / gettyimages.com

Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego staje się poważnym problemem społecznym ze względu na utrwalający się w zachodniej cywilizacji siedzący tryb życia i brak prawidłowej aktywności ruchowej. Dolegliwości nawracają okresowo, a leczenie koncentruje się na zwalczaniu bólu i profilaktyce.

Kręgosłup lędźwiowy to część składająca się z pięciu największych kręgów (L1–L5). Od góry sąsiaduje z częścią piersiową, od dołu – z kością krzyżową. Przenosi największe obciążenia, ponieważ utrzymuje ciężar całego tułowia, głowy z szyją i kończyn górnych, a jednocześnie stabilizuje je podczas różnych, wieloosiowych ruchów (zginania, skrętów, pochylania na boki).

Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego

Lędźwiowa część kręgosłupa narażona jest na przeciążenia i mikrourazy, które powtarzają się w codziennym życiu oraz w czasie wykonywania pracy zawodowej. Dźwiganie ciężkich przedmiotów, duże przeciążenia przy ruchach oraz amortyzacja obciążeń osiowych (takich jak przy jeździe samochodem w pozycji siedzącej) sprawiają, że ten odcinek kręgosłupa często ulega zmianom zwyrodnieniowym. Pojawiają się one w dwóch typowych postaciach.

Jedną z nich jest dysfunkcja krążków międzykręgowych (zwana dyskopatią), a drugą – powstawanie odwapnień lub mikrouszkodzeń i tworzenie się wyrośli kostnych. Zmiany w obrębie krążka międzykręgowego dotyczą spajającego trzony kręgów pierścienia włóknistego oraz znajdującego się w jego wnętrzu, elastycznego jądra miażdżystego, będącego amortyzującą „poduszką” dla kości. Postępująca degeneracja, związana z przeciążaniem lub z wiekiem, powoduje deformację tych elementów, co zbliża do siebie kręgi, pozwala na ich wzajemne ocieranie się oraz umożliwia przemieszczanie się struktur międzykręgowych tak, że uciskają korzenie nerwów rdzeniowych.

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Drugim typowym mechanizmem powstawania zwyrodnienia jest tworzenie się wyrośli kostnych na krawędziach trzonów i wyrostków stawowych kręgów. Przyczyną są ocieranie się kręgów, odwapnienia wynikające z osteoporozy albo mikropęknięcia kości. Rosnące, nieprawidłowe wyrośla zmniejszają ruchomość kręgosłupa, powodują ból bezpośrednio – przez mechaniczne drażnienie – oraz przez ucisk na włókna nerwów rdzeniowych.

Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego – objawy

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego są zależne od miejsca, w którym znajdują się największe zmiany powodujące chorobę. Najczęściej lokalizują się one na pograniczu najniższego kręgu lędźwiowego (L5) i kości krzyżowej, wywołując rwę kulszową. Typowe symptomy to przede wszystkim silny, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, utrzymujący się przez kilka, kilkanaście dni ból promieniujący z pośladka do kończyny dolnej oraz niedowłady bolącej kończyny.

Jeśli zmiany zlokalizowane są na poziomie kręgów L3–L4 albo L4–L5, dominują silne bóle pleców, czasami promieniujące ku przodowi, w stronę pachwin. Ich natężenie bywa tak duże, że uniemożliwia zginanie tułowia, chodzenie czy siadanie. Ostra faza epizodu bólowego trwa kilka dni, następnie zmiany stopniowo cofają się przez kolejne 2–3 tygodnie.

Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego – leczenie operacyjne

Specyficznymi formami zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego są niedowład lub porażenie jednej lub obu kończyn dolnych. Objawy powstają na skutek ucisku na rdzeń kręgowy albo korzenie nerwów rdzeniowych przez przemieszczone jądra miażdżyste krążków międzykręgowych albo, przy złamaniach trzonu kręgu, fragmenty kostne.

W niektórych sytuacjach takie zmiany mogą być powodem zakwalifikowania chorego do leczenia operacyjnego, które ma zlikwidować ucisk i ustabilizować kręgosłup tak, by incydent się nie powtórzył.

zobacz film: Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

Leczenie zachowawcze zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego

Leczenie zachowawcze zaostrzeń objawów obejmuje w fazie ostrego bólu przede wszystkim farmakoterapię i zapewnienie choremu jak największego komfortu. Stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne, preparaty relaksujące mięśnie i przeciwbólowe. Po zmniejszeniu się dolegliwości podstawową rolę w leczeniu odgrywa rehabilitacja.

Chorego poddaje się masażom, zabiegom fizjoterapeutycznym (prądy diatermiczne itp.), kinezyterapii (ćwiczenia ruchowe bierne i czynne). Zabiegi te pozwalają zmniejszać napięcie mięśni, zlikwidować przykurcze, zwiększyć sprawność ruchową. Dodatkowe działanie przeciwbólowe mają wydzielające się w trakcie masażu i ćwiczeń endorfiny – tzw. hormony szczęścia.

Ćwiczenia na zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego

Podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia i zapobiegania nawrotom choroby są higiena codziennego życia i ćwiczenia poprawiające działanie mięśni stabilizujących sylwetkę. Codzienna aktywność ruchowa powinna usprawniać nie tylko mięśnie stabilizujące odcinek lędźwiowy, ale też cały kręgosłup. Na trening ten składają się:

  • skłony,
  • kręcenie biodrami,
  • przysiady,
  • skręty tułowia,
  • wymachy ramion,
  • cykle ruchów głowy (przeczenie, potakiwanie, odchylanie na boki).

Poprawę i stabilizację postawy ciała uzyskuje się dzięki spacerom, pływaniu, jeździe na rowerze czy nartach biegowych. Cenną formą rekreacji jest prawidłowo uprawiany nordic walking.

Wszystkie ćwiczenia najlepiej uzgodnić i zaplanować z rehabilitantem. Z jednej strony pozwala to na uniknięcie aktywności, która mogłaby zaszkodzić danemu pacjentowi, z drugiej – umożliwia stworzenie planu treningowego, który będzie na tyle intensywny i regularny, by rzeczywiście przyniósł wymierne korzyści zdrowotne.

W codziennym życiu należy skupiać się na tym, by pracować i odpoczywać w ergonomicznej pozycji, unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, noszenia obuwia niestabilnego lub na wysokim obcasie. Łóżko powinno być wygodne, lecz nie za miękkie, a poduszki – małe, służące do oparcia jedynie głowy, a nie ramion czy całego tułowia. Aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, konieczne jest zredukowanie nadwagi.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 25.06.2018,
Opublikowano: 25.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej